Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   16. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

12.9.2020 

Papež František: Nemocný člověk je daleko víc než diagnóza

Vatikán.Nemocný člověk je vždycky daleko víc než diagnóza, která jej zařazuje z klinického hlediska. Dobře to dokládá skutečnost, že když je nemocný uznán ve své jedinečnosti - jak potvrzuje vaše zkušenost - narůstá jeho důvěra k lékařům a otevírá se mu pozitivní vize budoucnosti.” Papež František o tom mluvil při audienci pro účastníky kongresu Mezinárodní společnosti pro gynekologickou onkologii, které přijal v aule Pavla VI. (v pátek 11. září). Setkání se účastnili také představitelky sdružení bývalých pacientek, které se zapojují do solidárních projektů pro rodiny nemocných i zdravotnický personál.

Svatý otec v úvodu poděkoval a ocenil práci lékařů, zdravotníků i laiků, kteří pomáhají v integrální péči o pacientky s chorobami, které mohou vážně ohrožovat plodnost a mateřství, a mají hluboký vliv na život ženy. Poukázal na význam důvěry, naděje a lásky rovněž v případech, kdy jde v podstatě o paliativní léčbu:

Všichni víme - a je to prokázané - že prožívání dobrých vztahů pomáhá a podporuje nemocné v jejich léčebném procesu. Rozsvěcují a posilují v nich naději. Právě láskyplná blízkost otevírá brány naději - a rovněž uzdravení.

Setkání a vztahy s lékařským týmem jsou důležitou komponentou zdravotní péče, zdůraznil dále papež František a konstatoval, že by se lidský rozměr péče o nemocné neměl ponechávat pouze na “dobré vůli” jednotlivých lékařů, nýbrž měl by být nedílnou součástí zdravotní péče.

“Nesmíme dopustit, aby ekonomie vstupovala do zdravotní péče s takovou povýšeností, že by vytlačovala jiné zásadní aspekty, jako je vztah k nemocným. V tomto smyslu je chvályhodné působení různých neziskových sdružení, které se zaměřují na pacienty, podporují jejich nároky a legitimní otázky a dávají hlas těm, kdo vzhledem ke křehkosti své osobní, ekonomické a sociální situace nejsou schopni hlas pozvednout.”

Papež František se zmínil také o potřebě zachovat rovnováhu mezi jednotlivými faktory zdravotní péče. Na prvním místě je nutné vidět konkrétního člověka, v tomto případě nemocné ženy, ale také personál, který je s nimi v nepřetržitém kontaktu a potřebuje adekvátní pracovní podmínky i čas k odpočinku, aby mohl pokračovat e své službě. 

Chci vás povzbudit k šíření vzácných výsledků vašich studií a bádání ve prospěch žen, o něž pečujete. Navzdory svým nesnázím nám totiž připomínají ty aspekty života, na které někdy zapomínáme, jako nejistota naší existence, potřeba vzájemných vztahů, nesmyslnost života zaměřeného pouze na sebe, zkušenost smrti jako nedílné součásti života. Situace nemoci nás upomíná na zásadní postoj lidské bytosti, kterým je svěření se: svěření se bratru a sestře i Jinému s velkým “J”, který je naším nebeským Otcem. A upomíná nás také na hodnotu blízkosti, stávání se bližním, jak nás tomu učí Ježíš v podobenstvím O milosrdném Samaritánovi (srov. Lk 10, 25-37) Jak velmi uzdravuje pohlazení v příhodné chvíli! Však o tom víte lépe než já.

Na závěr papež František všem přítomným požehnal slovy: “Žehnám vám všem. Všem a každému s jeho vírou a náboženskou tradicí. Bůh je však ten Jediný pro všechny. Žehnám vám a vyprošuji vám požehnání Boha, jenž je pramen naděje, síly a vnitřního pokoje.” Své hosty z Mezinárodní společnosti pro gynekologickou onkologii ujistil o svých modlitbách a požádal je o totéž, neboť - jak dodal - modlitbu potřebuje.(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
6.9.19 Tady se přivádí na svět naděje
17.11.18 Papež přijal Apoštolské hnutí nevidomých
10.9.16 Římský biskup udělil svátost biřmování
31.3.16 Papež přijal osmiletého chlapce s vzácným onemocněním
4.10.14 Papež k italským paralympikům: Jste znamením naděje!Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti