VaticanNews.va

   27. 9. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.8045
Poslechem z webových stránek.4972
Četbou textů na webových stránkách.7622
Poslechem i četbou.4717


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Papež přijal rezignaci Angela Becciu na práva spojená s kardinálskou hodností

Kongregace pro nauku víry zamítá interkomunio v Německu

Papež: Kdo byl v církvi kanonizován jako první?


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

12.9.2020 

Papež: Soucit je tou nejlepší vakcínou proti epidemii lhostejnosti

Vatikán. „Soucit je plodem kontemplace“, řekl papež František na dopolední audienci pro členy Komunit Laudato si´. Toto volné sdružení lidí vzniklo před dvěma roky z iniciativy biskupa italského města Rieti, mons. Domenica Pompiliho, a italského novináře, zakladatele Slow Food, Carla Petriniho, „zbožného agnostika“, který nedávno publikoval knihu svých rozhovorů s papežem (Země Budoucí) a na začátku audience účastníky představil. Komunity Laudato si´ existují především v Itálii, ale šíří se i do zahraničí jakožto volné sdružení lidí, kteří praktikují a podporují postoj k životu, k přírodě a ke stvoření, vyjádřený sociální encyklikou papeže Františka Laudato si´. V úvodu setkání, jež se konalo v aule Pavla VI. s více než dvěma stovkami delegátů těchto komunit ze 42 italských měst, poukázal papež na souvislost sociální nespravedlnosti a ekologické nedbalosti. Obě se navzájem ovlivňují a – jak řekl – „není ekologie bez rovnosti a rovnost bez ekologie“. Ve své promluvě věnoval Svatý otec pozornost „dvěma klíčovým pojmům integrální ekologie: kontemplaci a soucitu“.

„Kontemplace. Příroda, jež nás obklopuje, dnes není obdivována, nýbrž »pohlcována«. Jsme nenasytní, závislí na zisku a okamžitém výsledku za jakoukoli cenu. [...] Ochořeli jsme spotřebou. To je naše nemoc: roznemohli jsme se spotřebováváním. Sháníme se po nejnovějších mobilních aplikacích, ale neznáme už jména sousedů, a tím méně pak umíme rozeznat jednotlivé druhy stromů. A nejhorší je, že se takovýmto životním stylem vytrhávají kořeny, mizí vděčnost za to, co existuje, a vůči tomu, od koho jsme to dostali. Abychom neztratili paměť, je třeba se vrátit ke kontemplaci. Abychom se nerozplynuli v tisíceru zbytečností, je třeba znovu objevit ztišení. Aby neochrnulo srdce, je třeba se zastavit. Není to snadné. Například je třeba se osvobodit od vazby na mobily, abychom se dívali do očí těch, kteří jsou vedle nás, a na stvoření, jehož se nám dostává.

Rozjímat – pokračoval papež - znamená darovat si čas na ztišení a na modlitbu, aby se tak v duši obnovila harmonie, zdravá rovnováha mezi hlavou, srdcem a rukama, mezi myšlením, city a činy. Kontemplace je protilékem na ukvapená, povrchní i marnivá rozhodnutí. Kdo rozjímá, učí se vnímat zemi, která jej nese, chápe, že na světě není sám a beze smyslu. Objeví tak laskavost Božího pohledu pochopí, že je cenný. Každý je v Božích očích důležitý, každý může trochu proměnit svět, kontaminovaný lidskou nenasytností, na dobrou skutečnost chtěnou Stvořitelem. Kdo totiž umí rozjímat, nestojí se založenýma rukama, ale dá se do konkrétního díla. Kontemplace přivádí k činnosti, k práci.

A proto druhé slovo: soucit. Je to plod kontemplace. Jak se pozná, kdo je kontemplativní, kdo  asimiloval Boží pohled? Podle toho, má-li soucit s druhými. Soucit neznamená říci si: »to je mi líto«, soucit znamená »cítit spolu s druhým«. Soucit jde za omluvy a teorie, spatřuje v druhých bratry a sestry, jak to zde řekl Carlo Petrini. Toto je důkaz, protože tak se dívá Bůh, který v nás  přes všecky špatnosti, které vymýšlíme a děláme, vždycky vidí milované děti. Nevidí individua, nýbrž děti, bratry a sestry jediné rodiny, kteří bydlí v témže domě. Nikdy v nás nevidí cizince. Jeho soucit je protikladem naší lhostejnosti. Lhostejnost je jakýsi alibismus, který prostupuje srdce a smýšlení a ústí postojem: »dej mi pokoj«. Soucit je opakem lhostejnosti.

Soucit je tou nejlepší vakcínou proti epidemii lhostejnosti, konstatoval dále papež. Soucit neznamená příjemný pocit, pietismus, nýbrž vytváří nové pouto, které nás pojí s druhým. Svět potřebuje tuto kreativní a faktickou lásku lidí, kteří nestojí před obrazovkou, aby komentovali, nýbrž odhodlaně si špiní ruce s odstraňováním devastace a navracením důstojnosti. Mít soucit je rozhodnutí zvolit si, že nebudu mít žádného nepřítele, abych v každém viděl svého bližního,“ řekl Svatý otec na dnešní dopolední audienci pro členy volných sdružení Komunit Laudato si´.

 (mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.9.20 Papež přijal polského prezidenta Andrzeje Dudu
25.9.20 Hledící srdce a konající ruce
21.9.20 Každé dítě je ve své kráse jedinečné, řekl papež delegaci rakouského centra pro autismus
19.9.20 Papež: Usilujme o globalizaci léčení
18.9.20 Papež: Křesťanský novinář nemá zatajovat pravdu a manipulovat s informacemiHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nová blahoslavená spojuje kontemplaci s činnou křesťanskou láskou

V Norsku byl po pěti stoletích opět vysvěcen katolický biskup

V Etiopii byly objeveny nejstarší překlady evangelií

Veřejné restaurování Michelangelovy Piety Bandini

Ekvádor nepřijal legalizaci umělého potratu

Papež František oslovil valné shromáždění OSN: Krize jako příležitost

Papež přijal polského prezidenta Andrzeje Dudu

Hledící srdce a konající ruce

Papež vyzval evropské církve k duchovnímu výkladu pandemie

Papež přijal rezignaci Angela Becciu na práva spojená s kardinálskou hodností

“Bůh bydlí v Holandsku” - kniha o životě v sekularizované společnosti

Snažíme se nést kříž společně, říká aleppský františkán, otec Alsabagh

 Nově na webu
Svatý otec: Pandemie ukázala, že nelze žít jeden bez druhého

Publicistika: Adjektivum „apokalyptický“ není pejorativum

Publicistika: Dobytí Říma

Rozhovory: Samaritanus bonus - Odpověď na nově prosazované zákony o eutanazii

Homilie: Přináším přísliby pokoje, nikoli trápení (Jer 29,11)

Archiv zpráv září 20
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Starší zprávy >

Náš tip

Takaši Pavel Nagai – k pětasedmdesátému výročí svržení atomové bomby na Nagasaki

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása