Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   21. 3. 2023

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

18.9.2020 

Švédsko mění svou tvář – inkulturace selhává

Švédsko. „Křesťanská společenství se snaží urovnat rostoucí napětí mezi migranty a místním obyvatelstvem. Ve skutečnosti ale mnoho udělat nemohou,“ říká v rozhovoru pro agenturu SIR jáhen Björn Håkonsson. Situace ve Švédsku se v posledních měsících vyhrocuje. Protesty a pouliční půtky vyústily do veřejného pálení Koránu. Co naplat, že třináct křesťanských církví apeluje na svědomí a probuzení tolerance: „Pálit knihy je barbarské a zvláštním způsobem to platí pro knihy považované mnohými za posvátné,“ píší ve společné deklaraci. Podle jáhna z Malmö se situace začíná vymykat z kontrole a hlasy proti migrantům nejsou zdaleka výsadou extrémní pravice.

Velmi bych si přál, abych mohl říci „ne“ – odpovádá Björn Håkonsson na dotaz, zda v jeho městě a zemi existuje problém náboženské netolerance. Jistě, potkal jsem v Malmö mnoho skvělých a tolerantních lidí různých náboženství, dodává. Připojuje ovšem velké „ale“: švédských obyvatel ubývá. "Když jdeš po ulici nebo jedeš autobusem, často máš pocit, že jsi na Blízkém východě nebo na Balkáně. A život jde dál. Ale samozřejmě všichni vědí, že jsou tady také fanatici, kterým jde o podněcování nenávisti. Někteří z nich, jak mi bylo řečeno, jsou sami dobře integrováni do společnosti, ale chtějí sem importovat konflikty z jiných částí světa. Využívají k tomu frustrované mladé lidi, kteří zapalují auta, hází kameny po policistech, dělají problémy.“ Švédský jáhen vypráví také o nárůstu antisemitismu. Jako katolický jáhen se nemusí obávat vyjít na ulici, ale jako ortodoxní Žid by musel být připraven na negativní komentáře – nebo dokonce něco horšího, přiznává  Björn Håkonsson.

Problém podle něj spočívá v tom, že Švédsko přijalo od 90 let příliš mnoho migrantů a na jejich integraci nestačí. Dostali peníze i byty, ale nenašli práci. Proto vyrůstá už druhá generace nezaměstnaných, což označuje za bombu s doutnákem. „Pro co žiješ, když nemáš práci? Pro radikální islám, drogy nebo sám pro sebe?“ – říká jáhen z Malmö. Státu podle něj nelze nic vyčítat – udělal pro integraci velmi mnoho. Nabízí jazykové kurzy, zřizuje muslimské vědecké instituce, které dostávají významnou státní podporu. „Jsou tu ale také divné skupiny, které se setkávají po hospodách a nikdo neví, co tam hlásají“.

Na druhé straně narůstá také netolerance mezi rodilými Švédy. Podle jáhna Björna Håkonssona mluví dnes hlasem krajní pravice dokonce i „demokrati“ a levicové strany. Veškeré problémy jsou přičítané imigraci a idealizuje se všechno, co je výlučně švédské. Antimigrační nálady jsou už příliš silné na to, aby je politici mohli ignorovat. K tomu všemu přistupuje problém kriminality. „V Malmö už zpolicietratila kontrolu nad městem, nebo přinejmenším nad některými čtvrtěmi. Narůstá strach, někdy jsou zabíjeni nevinní lidé, dokonce i děti,“ dodává. „Kde je kořen všech těchto problémů? V nezaměstnanosti, ve zmatcích kolem vlastní identity, v rozvolnění rodinných a  náboženských hodnot – a morálních norem. Dokud si to švédská společnost neuvědomí, těžko cokoli změnit“ - říká  švédský jáhen Björn Håkonsson(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
14.7.20 Kardinál Arborelius: Temná noc sv. Jana od Kříže rezonuje s naší zkušeností
28.11.19 Švédská královna Silvia: Před dvaceti lety se sexuální zneužívání nezletilých vůbec neřešilo
18.1.19 Kardinál Arborelius: Vlažní muslimové konvertovali, když se jim dostalo Kristovy lásky
20.12.18 Ekumenická bohoslužba za polárním kruhem
5.4.18 Luteránská katedrála bude na čas sloužit také katolíkůmHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2023 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 23
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti