VaticanNews.va

   21. 10. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.8186
Poslechem z webových stránek.5064
Četbou textů na webových stránkách.7766
Poslechem i četbou.4846


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Modlitba Žalmů – 1. část

Představitelé irských katolíků se ohradili proti zrušení bohoslužeb

Přišel čas zhodnotit roli laiků, píše František


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

27.9.2020 

Svatý otec: Obrácení je vzájemné setkání

Vatikán. Petrův nástupce sloužil v sobotu (26.9.) večer v bazilice sv. Petra mši pro příšlušníky Vatikánské stráže u příležitosti svátku jejich patrona sv. Michaela, který připadne na úterý (29.9.). Bohuslužba, která se měla původně konat ve Vatikánských zahradách u Lurdské jeskyně, byla pro nepřízeň počasí přenesena do baziliky k oltáři Katedry sv. Petra. Papež ve svojí homilii, kterou přinášíme v plném znění, komentoval liturgická čtení ze 26. neděle v mezidobí:

 

Nedělní čtení popisují konverzi, obrácení srdce. Konverze znamená „změnu života“, tedy, že srdce, jež nejde po dobré cestě, nalezne tu dobrou.

Nejde však jen o naši konverzi. Je to také Boží konverze. »Jestliže se však zločinec odvrátí od svých zlých skutků, které spáchal, a jedná podle práva a spravedlnosti, sám sebe zachrání« (Ez 18,27-28). Zločinec se obrátí. Jednoduše řečeno: hříšník se obrátí, a Bůh se rovněž obrací k hříšníkovi. Setkání s Bohem, obrácení, se týká obou stran. O setkání usilují obě strany. Odpuštění neznamená jenom přijít, zazvonit u dveří a říci: „Odpusť mi“, a z domácího telefonu se ozve: „Odpouštím ti. Jdi.“ Odpuštění je vždycky Božím objetím. Bůh jde na setkání jako jdeme my.

To je Boží odpuštění, způsob obrácení. Někdo řekne: „Jak se ale dostanu k Bohu? Když jsem takový hříšník...“ To od tebe Bůh chce, aby ses totiž vydal k Němu. Jak jednal otec marnotratného syna - toho, který odešel z domu a prohýřil majetek v neřestech? Vyhlížel syna, dokud nepřišel. Syn zjistil, že se musí vrátit k otci, protože se ocitl v nouzi, ale učinil rozhodnutí. Otec vyšel hned synu vstříc. Nečekal u dveří, aby ukázal prstem, ale objal jej! A když syn prosil o odpuštění, přerušil ho objetím. To je obrácení. To je Boží láska. Je to vzájemné setkání.

To bych chtěl podtrhnout. Srdce stále otevřené k setkání s Bohem – to je obrácení. Otevřenost k setkání s Bohem. A jaký je vzor? Vzor bohatého i chudého je v evangeliu, vzorem je Ježíš Kristus. On vyšel na setkání s námi. Jak jsme slyšeli v druhém čtení: »Mějte v sobě to smýšlení, jaké měl Kristus Ježíš: ačkoli má božskou přirozenost, nic nelpěl na tom, že je rovný Bohu, ale sám sebe se zřekl, vzal na sebe přirozenost služebníka a stal se jedním z lidí. [...] ponížil se a byl poslušný až k smrti, a to k smrti na kříži« (Flp 2,5-8).

Cesta obrácení je přiblížením, blízkostí, která je službou. A to je slovo, kterým se obracím k vám, drazí bratři strážníci. Pokaždé, když ve službě k někomu přistupujete, napodobujete Ježíše Krista. Pokaždé, když nějakým zásahem činíte pořádek, chápete to jako službu, jako obrácení, které je službou. Způsob, jakým to činíte, prokazujete druhým dobro. A za to vám chci poděkovat. Vaše služba je jakýmsi zdvojeným obrácením. Vaše obrácení se podobá Ježíši Kristu, když zanecháváte svého pohodlí a jdete do služby. A druhé je obrácením těch ostatních, kteří nevnímají pokáráni, ale cítí se vyslyšeni a usměrněni Ježíšovou pokorou. Ježíš od vás žádá, abyste byli jako On. Zdatnými a disciplinovanými, leč pokornými služebníky.

Jednou mi řekl jeden starší muž, jenž mluvil o svém synu, který řval na svoje děti: „Můj syn nepochopil, že pokaždé, když na svoje děti řve, přichází o autoritu.“ Vaše autorita spočívá ve službě. Kladete meze, dbáte, aby se dodržovaly, ale služebně, s láskou a přívětivostí. To je vaše velké povolání. Velice by mne zarmoutilo, kdyby mi někdo řekl: „Ne, vaše strážná jednotka... jsou zaměstnanci, podřízení, kteří mají svoji pracovní dobu a další je nezajímá.“ Ne, to není cesta, která je obrácením a přivádí k obrácení ostatní. Vaše cesta je cestou služby, jako otec, který jde hledat syna, jako bratr, který něco uvidí a řekne: „Tak to nelze, takto to nejde.“ Cesta vede tudy, ale řečeno srdečně, skromně a s blízkostí.

Bible v evangeliu říká, že Ježíš byl stále s hříšníky, ba i se zločinci. Ti však vnímali Ježíšovu blízkost, necítili se souzeni. Ježíš však nikdy nevyslovil žádnou lež. Nikdy. „Pravda je taková, toto je cesta.“ Říkal to přívětivě, od srdce a jako bratr.

Díky za vaši službu. Děkuji vám, protože vaše služba jde touto cestou. Někdy může někdo uklouznout, ale kdo v životě nesklouzl? Všichni. Vstaneme však a řekneme: „To jsem neudělal dobře, ale od nynějška...“ Stále znovu je třeba se vydávat touto cestou k obrácení lidu i k vlastnímu obrácení. Ve službě se nechybuje, protože služba je láska, činorodá láska, blízkost. Služba je cesta, kterou zvolil Bůh v Ježíši Kristu, aby nám odpustil a abychom se obrátili.

Děkuji za tuto vaši službu. Pokračujte, stále s touto skromnou, leč mocnou blízkostí, kterou nás naučil Ježíš Kristus.(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
20.10.20 Bratrství se zrodilo z Kříže
8.7.20 Hledání Boží tváře je zárukou dobrého konce naší cesty
29.6.20 Potřebujeme proroctví, nikoli mluvky, kteří slibují nemožné
14.6.20 Papež: Eucharistie je Památkou, jež uzdravuje naši paměť
18.5.20 Mše svatá ke 100. výročí narození sv. Jana Pavla II.Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež: Čím více lneme k Pánu Ježíši, tím jsme otevřenější

Papež František se zúčastní mezináboženské akce mír na římském Kapitolu

Otec Maccalli: My misionáři jsme nebezpeční…

Ubývá duchovenstva, tedy kněží, a od letoška i řeholních sester

Posláním křesťanů je mluvit o Bohu a dosvědčovat Jej

Papež ke karabiníkům: Zavazuje vás důvěra a respekt, kterou k vám lidé mají

Přišel čas zhodnotit roli laiků, píše František

Salvadorský parlament prohlásil vodu za lidské právo

Papež k FAO: Hlad je pro lidstvo nejen tragédií, ale také ostudou

Portugalští biskupové žádají vládu o přístupnost hřbitovů na dušičky

Dohoda o příměří zprostředkovaná komunitou Sant’Egidio

Svatý otec: Vzdělávání je setbou naděje

 Nově na webu
Svatý otec: Bratrství se zrodilo z Kříže

Publicistika: Proč je přitažlivé proroctví zkázy

Publicistika: Ať si moje děti nezvyknou…

Rozhovory: Měl jsem pocit, že mluvím k přízrakům

Homilie: Svatý Václav nebyl kníže, ale otec ubohých

Archiv zpráv říjen 20
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Starší zprávy >

Náš tip

Takaši Pavel Nagai – k pětasedmdesátému výročí svržení atomové bomby na Nagasaki

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása