VaticanNews.va

   25. 1. 2021

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.8771
Poslechem z webových stránek.5405
Četbou textů na webových stránkách.8260
Poslechem i četbou.5254


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Papežský telegram Bidenovi: Usilujte o autentickou spravedlnost a svobodu

Modlitba za jednotu křesťanů

Papež uznal heroické ctnosti profesora Lejeuna, objevitele příčiny Downova syndromu


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

27.9.2020 

Svatý otec: Obrácení je vzájemné setkání

Vatikán. Petrův nástupce sloužil v sobotu (26.9.) večer v bazilice sv. Petra mši pro příšlušníky Vatikánské stráže u příležitosti svátku jejich patrona sv. Michaela, který připadne na úterý (29.9.). Bohuslužba, která se měla původně konat ve Vatikánských zahradách u Lurdské jeskyně, byla pro nepřízeň počasí přenesena do baziliky k oltáři Katedry sv. Petra. Papež ve svojí homilii, kterou přinášíme v plném znění, komentoval liturgická čtení ze 26. neděle v mezidobí:

 

Nedělní čtení popisují konverzi, obrácení srdce. Konverze znamená „změnu života“, tedy, že srdce, jež nejde po dobré cestě, nalezne tu dobrou.

Nejde však jen o naši konverzi. Je to také Boží konverze. »Jestliže se však zločinec odvrátí od svých zlých skutků, které spáchal, a jedná podle práva a spravedlnosti, sám sebe zachrání« (Ez 18,27-28). Zločinec se obrátí. Jednoduše řečeno: hříšník se obrátí, a Bůh se rovněž obrací k hříšníkovi. Setkání s Bohem, obrácení, se týká obou stran. O setkání usilují obě strany. Odpuštění neznamená jenom přijít, zazvonit u dveří a říci: „Odpusť mi“, a z domácího telefonu se ozve: „Odpouštím ti. Jdi.“ Odpuštění je vždycky Božím objetím. Bůh jde na setkání jako jdeme my.

To je Boží odpuštění, způsob obrácení. Někdo řekne: „Jak se ale dostanu k Bohu? Když jsem takový hříšník...“ To od tebe Bůh chce, aby ses totiž vydal k Němu. Jak jednal otec marnotratného syna - toho, který odešel z domu a prohýřil majetek v neřestech? Vyhlížel syna, dokud nepřišel. Syn zjistil, že se musí vrátit k otci, protože se ocitl v nouzi, ale učinil rozhodnutí. Otec vyšel hned synu vstříc. Nečekal u dveří, aby ukázal prstem, ale objal jej! A když syn prosil o odpuštění, přerušil ho objetím. To je obrácení. To je Boží láska. Je to vzájemné setkání.

To bych chtěl podtrhnout. Srdce stále otevřené k setkání s Bohem – to je obrácení. Otevřenost k setkání s Bohem. A jaký je vzor? Vzor bohatého i chudého je v evangeliu, vzorem je Ježíš Kristus. On vyšel na setkání s námi. Jak jsme slyšeli v druhém čtení: »Mějte v sobě to smýšlení, jaké měl Kristus Ježíš: ačkoli má božskou přirozenost, nic nelpěl na tom, že je rovný Bohu, ale sám sebe se zřekl, vzal na sebe přirozenost služebníka a stal se jedním z lidí. [...] ponížil se a byl poslušný až k smrti, a to k smrti na kříži« (Flp 2,5-8).

Cesta obrácení je přiblížením, blízkostí, která je službou. A to je slovo, kterým se obracím k vám, drazí bratři strážníci. Pokaždé, když ve službě k někomu přistupujete, napodobujete Ježíše Krista. Pokaždé, když nějakým zásahem činíte pořádek, chápete to jako službu, jako obrácení, které je službou. Způsob, jakým to činíte, prokazujete druhým dobro. A za to vám chci poděkovat. Vaše služba je jakýmsi zdvojeným obrácením. Vaše obrácení se podobá Ježíši Kristu, když zanecháváte svého pohodlí a jdete do služby. A druhé je obrácením těch ostatních, kteří nevnímají pokáráni, ale cítí se vyslyšeni a usměrněni Ježíšovou pokorou. Ježíš od vás žádá, abyste byli jako On. Zdatnými a disciplinovanými, leč pokornými služebníky.

Jednou mi řekl jeden starší muž, jenž mluvil o svém synu, který řval na svoje děti: „Můj syn nepochopil, že pokaždé, když na svoje děti řve, přichází o autoritu.“ Vaše autorita spočívá ve službě. Kladete meze, dbáte, aby se dodržovaly, ale služebně, s láskou a přívětivostí. To je vaše velké povolání. Velice by mne zarmoutilo, kdyby mi někdo řekl: „Ne, vaše strážná jednotka... jsou zaměstnanci, podřízení, kteří mají svoji pracovní dobu a další je nezajímá.“ Ne, to není cesta, která je obrácením a přivádí k obrácení ostatní. Vaše cesta je cestou služby, jako otec, který jde hledat syna, jako bratr, který něco uvidí a řekne: „Tak to nelze, takto to nejde.“ Cesta vede tudy, ale řečeno srdečně, skromně a s blízkostí.

Bible v evangeliu říká, že Ježíš byl stále s hříšníky, ba i se zločinci. Ti však vnímali Ježíšovu blízkost, necítili se souzeni. Ježíš však nikdy nevyslovil žádnou lež. Nikdy. „Pravda je taková, toto je cesta.“ Říkal to přívětivě, od srdce a jako bratr.

Díky za vaši službu. Děkuji vám, protože vaše služba jde touto cestou. Někdy může někdo uklouznout, ale kdo v životě nesklouzl? Všichni. Vstaneme však a řekneme: „To jsem neudělal dobře, ale od nynějška...“ Stále znovu je třeba se vydávat touto cestou k obrácení lidu i k vlastnímu obrácení. Ve službě se nechybuje, protože služba je láska, činorodá láska, blízkost. Služba je cesta, kterou zvolil Bůh v Ježíši Kristu, aby nám odpustil a abychom se obrátili.

Děkuji za tuto vaši službu. Pokračujte, stále s touto skromnou, leč mocnou blízkostí, kterou nás naučil Ježíš Kristus.(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
24.1.21 Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli
1.1.21 Papež: Ze srdce se rodí dobro
31.12.20 Nešpory na závěr kalendářního roku v bazilice sv. Petra
31.12.20 Papež nepovede obřady na přelomu roku kvůli bolesti zad
29.11.20 Papež: Víra je opakem prostřednosti, je vroucí touhou po BohuHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2021 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež k latinskoamerickým biskupům: Církev se rozpoznává v lámání chleba

Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli

Papež rozdal Bible a vyzval k modlitbě za bezdomovce zemřelé zimou

Změna papežského programu

Papež: Mediální sdílení nikdy plně nenahradí očité svědectví

Papežská akademie pro život varuje před „vakcinačním nacionalismem“

Ctihodný Lejeune: Příklad vědecké poctivosti a osobní odvahy

Před svatyní uchovávající Archu úmluvy došlo k masakru

Arcibiskup Gallagher: Sílu zákona nesmíme nahradit zákonem síly

Papež kondoloval k úmrtí pomocného biskupa Mexika

Papežova předmluva ke knize nigerijské migranty: Vinu nesou ti, kdo si kupují ženské tělo

Vynesen rozsudek v kauze bývalého ředitele vatikánské banky

 Nově na webu
Svatý otec: Boží Slovo je milostný dopis

Publicistika: Eschatologie života

Publicistika: Jedinečná, vytoužená a velice milovaná

Rozhovory: Nadějí jsme zachráněni

Homilie: Obrácení

Archiv zpráv leden 21
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti