Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

8.10.2020 

Arméni se opět obávají genocidy - solidarita všech křesťanů

Patriarchové a představitelé církví ve Svaté zemi vybízejí mezinárodní společenství k intervenci v konfliktu “na hranici mezi Ázerbájdžánem a Náhorním Karabachem”. Ve zvláštní prohlášení se obracejí zejména na evropské představitele, prezidenty Ruska, Spojených států a generálního sekretáře OSN. Připomínají, že ve válkách v této oblasti zahynulo mnoho nevinných lidí, a zdůrazňují nutnost okamžitého uzavření příměří a jednání o trvalém míru. 

Vážné znepokojení nad konfliktem vyjádřila rovněž Ekumenická rada církví. Prozatímní generální sekretář organizace Ioan Sauca vybídl k okamžitému složení zbraní a vyjednávání. Vyjádřil také znepokojení nad agresivním postojem turecké vlády, která měla v této věci zachovat neutralitu. Vybídl náboženské představitele v zemích spadajících do Rady pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, aby vyvíjeli tlak na vlády svých zemí s cílem zastavit konflikt na Kavkaze. 

Podobný apel vydala rovněž Konference evropských církví, ekumenická organizace sdružujících 114 církví zastoupených na našem kontinentu. Vybízí v něm Evropskou unii, aby se skrze své instituce  angažovala ve zprostředkování mírového řešení na Kavkaze. Generální sekretář konference Jørgen Skov Sørensen navrhuje rovněž, aby se do vyjednávání o smíru zapojili náboženští lídři, a žádá mezinárodní organizace o zajištění přístupu pro humanitární pomoc.  Konference evropských církví vybízí také ke společné modlitbě všech křesťanů různých denominací, kultur a tradic. “V lásce Ježíše Krista pociťujeme propojenost se všemi našimi bratřími a sestrami na celém světě  (…) nevzdáme se přesvědčení, že naše slova, naše činy a naše modlitby mohou vést svět k pokoji a smíření, “ čteme ve závěru výzvy. 

K modlitbě za Náhorní Karabach vybídl také český primas, kardinál Dominik Duka. Jak uvedl, byl v této věci osloven Armény žijící v naší zemi. Připomněl však také solidaritu s arménskými křesťany, kterou ve svém románu Čtyřicet dní projevil pražský spisovatel Franz Werfel. “Tyto události líčící genocidu arménského národa v letech První světové války jsou nejenom historickou vzpomínkou, ale vyvolávají obavu o osud našich křesťanských bratří,” napsal kardinál Duka.

Z bojiště zatím nepřicházejí útěšné zprávy. Obě strany konfliktu hlásí stovky mrtvých a dosavadní pokusy o vyjednávání nepřinesly žádné výsledky. 

Arménská apoštolská církev plně podporuje obránce Náhorního Karabachu. Patriarcha Karekin II. vyzval kněze, aby se hlásili do služby jako vojenští kaplani. Minulou sobotu se ve všech kostelech a klášterech v Arménii i v diaspoře sloužily bohoslužby za Náhorní Karabach a jeho obránce. “Svět se musí dozvědět, že Arcach (jak zní arménské jméno této oblasti) je zemí vytvořenou krví, modlitbami a slzami Arménů. Podle mezinárodního práva má jeho lid právo na sebeurčení,” uvedl Karekin II. 

Prezident Náhorního Karabachu varuje, že Arménům znovu hrozí genocida. 3 miliony obyvatel Arménie žijí mezi sedmdesáti miliónovým Tureckem a deseti milionovým Ázerbájdžánem, do kterého přicházejí také tisíce džihádistů z Blízkého východu. Podle Arayika Haroutunyana budou Arméni bojovat o přežití.

 (job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
12.10.20 Arcibiskup Náhorního Karabachu: Pokus o třetí arménskou genocidu
10.10.20 Příměří na Náhorním Karabachu
18.1.19 V Moskvě vyroste historicky první arménský katolický kostel
5.6.18 Kardinál Sandri slavil 170 let kongregace, která přežila arménskou genocidu
23.6.16 Papež se setká s potomky obětí genocidy ArménůHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti