Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   31. 5. 2023

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

9.10.2020 

Po dvouletém věznění osvobozen italský misionář, otec Pierluigi Maccalli

Itálie/Mali. Měsíc říjen, věnovaný misiím a misionářům, přinesl dobrou zprávu – po dvouletém věznění byl ve čtvrtek v noci osvobozen italský kněz, o. Pierluigi Maccalli, člen řeholní Společnosti afrických misií (SMA). Spolu s ním byli propuštěni na svobodu další tři zajatci, dva Evropané: francouzská dobrovolnická pracovnice Sophie Pétronin, která zmizela v roce 2016, a italský turista Nicola Chiacchio, nezvěstný od loňského roku, a maliský politik, bývalý ministr financí, Soumalia Cissé, unesený letos v březnu.

Otce Pierluigiho Maccalli, devětapadesátiletého misionáře původem ze severoitalské Lombardie, unesli džihádisté v Nigeru, na hranicích s Burkina Faso, v noci mezi 17. a 18. zářím 2018. Stalo se to týden po jeho návratu z Itálie, kde trávil dovolenou. V jeho rodné diecézi Crema se od jeho zmizení denně sloužily mše svaté a konaly modlitební vigilie za jeho propuštění. Ve výroční den únosu otce Maccalliho – tedy každého sedmnáctého dne v měsíci, místní biskup předsedal mši svaté obětované na tento úmysl pokaždé v jiné farnosti severoitalské diecéze. O situaci uneseného kněze, který se naposledy objevil na videozáznamu letos v březnu, se osobně zajímal rovněž papež František a diplomaticky se v ní angažovali Svatý stolec a Italské ministerstvo zahraničí. 

Zpráva o propuštění zajatců přichází poté, co dočasná maliská vláda v minulém týdnu oznámila propuštění početné skupiny džihádistů – jak odsouzených, tak podezřelých z terorismu. Kromě italských státních představitelů přivítaly návrat otce Maccalliho do rodné vlasti Italská biskupská konference a samozřejmě jeho řeholní společnost. Její představený, o. Antonio Porcellato, potvrzuje, že Maccalliho spolubratři nikdy neztratili naději, stejně jako rodina uneseného. “Bůh je veliký! Je neuvěřitelné, kolik lidí se za jeho propuštění modlilo”, říká:

“Po dvouletém čekání prožíváme obrovskou radost. Trochu jsme tento krok očekávali, protože v posledních dnech nastal pohyb ve vztazích mezi vládou a džihádisty v Mali, vláda propustila z vězení dvě stovky džihádistů. Je šťastná také rodina otce Maccalliho – jeho bratr Walter, který je misionářem v Libérii, i další bratr a sestra. Otec Pierluigi pochází z hluboce věřící rodiny, která ho v těchto dvou letech duchovně podporovala. Je to člověk, který je zvyklý na Afriku, její obtíže a pobyt v poušti. Z toho, co víme, přežívali v těžkých podmínkách, denně měnili místo k noclehu, a to v nekřesťanském prostředí. Dozvěděli jsme se, že si udělal růženec z provazů, což je asi jediné, co na první pohled nemusí být nápadné. Nyní můžeme oslavovat osvobození našeho spolubratra, který je misionářem malé postavy, ale velikého srdce. Dokázal to v práci s postiženými dětmi na Pobřeží slonoviny a naposledy v nigerské oblasti Bomoanga, která je velice složitá, a kde postavil školu a učil místní ženy zakládat zelinářské zahrady, aby si něco vydělaly. Je to velkorysý a podnikavý organizátor, který dovede strhnout druhé, díky velkodušné inteligenci, která se o druhé dovede postarat.”

Popisuje představený Společnosti afrických misií spolubratra, propuštěného po dvouletém věznění.(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
19.1.15 Protesty muslimů proti Charlie Hebdo nabraly protikřesťanské ražení
7.1.15 Podle arcibiskupa Niamey vstupují mladí Nigeřané do Boko Haram kvůli žolduHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2023 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 23
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti