VaticanNews.va

   1. 12. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.8429
Poslechem z webových stránek.5207
Četbou textů na webových stránkách.7993
Poslechem i četbou.5032


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Křesťané v Anglii sestupují do podzemí

Tituly a diakonie nových kardinálů

Purpur a čísla: rekordy a kuriozity církevního senátu


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

21.10.2020 

Mezináboženský apel z Kapitolu: Za novou architekturu míru

Řím. Mezináboženské setkání , které proběhlo v úterý 20. října v podvečer v prostoru Kapitolského náměstí v Římě, za účasti papeže Františka, konstantinopolského patriarchy Bartoloměje, předsedy Rady evangelické církve v Německu, biskupa Heinricha Bedford-Strohma a zástupců z řad Židů, muslimů, buddhistů a sikhů, zakončil společný Mírový apel, adresovaný politickým lídrům a všem lidem dobré vůle. Přinášíme ho v plném znění.
 

Shromážděni v Římě “v duchu Assisi”, v duchovním spojení s věřícími celého světa a s ženami a muži dobré vůle, modlili jsme se jedni vedle druhých, abychom si pro naši zemi vyprosili dar pokoje. Připomněli jsme zranění lidstva, v srdci jsme nesli tichou modlitbu mnoha trpících, příliš často bezejmenných a bez hlasu. Proto slavnostně předkládáme státním představitelům a občanům světa tento Mírový apel, který se zavazujeme žít.

Na tomto Kapitolském náměstí, nedlouho po největším válečném konfliktu, jaké dějiny pamatují, uzavřely národy, jež spolu bojovaly, dohodu založenou na snu o jednotě, který se posléze uskutečnil v Evropské unii. Dnes, v této dezorientované době, otřeseni důsledky pandemie Covid-19, jež ohrožuje mír prohlubováním nerovností a strachů, důrazně říkáme: Nikdo se nemůže zachránit sám, žádný národ, nikdo!

Války a mír, pandemie a péče o zdraví, hlad a dostupnost potravy, globální oteplování a udržitelnost rozvoje, přemísťování populací, odstranění jaderného nebezpečí a snížení nerovností nejsou věcmi, které by se týkaly pouze jednotlivých národů. Rozumíme tomu dnes lépe, ve světě plném mnoha provázaností, který však často ztrácí smysl pro bratrství. Jsme sestry a bratři, všichni! Modleme se k Nejvyššímu, aby tu po tomto čase zkoušky nebyli již “ti druzí”, ale jedno velké a různorodostí obohacené “my”. Je čas znovu směle snít o tom, že mír je možný, že mír je nezbytný, že svět bez války není utopií. Proto chceme ještě jednou vyslovit: “Nikdy více válku!”

Naneštěstí byla válka opakovaně mnohými pojímána jako možná cesta k řešení mezinárodních kontroverzí. Tak tomu není. Dříve než bude příliš pozdě, chceme připomenout všem, že válka vždycky zanechává svět horší než jakým byl dříve. Válka je selhání politiky a lidskosti.

Apelujeme na vládce, aby odmítli jazyk rozdělení, podporovaný často pocity strachu a nedůvěry, a nevydávali se na cesty bez návratu. Pohleďme společně na oběti. Je jich mnoho, příliš mnoho konfliktů stále probíhá.

Lidem zodpovídajícím za státy říkáme: Pracujme společně na nové architektuře míru. Spojme své síly za život, zdraví, vzdělání a mír. Nadešla chvíle k využití zdrojů investovaných do výroby stále destruktivnějších zbraní, stoupenců smrti, ve prospěch života, pro léčbu lidstva a našeho společného domu. Neztrácejme čas! Začněme od dosažitelných cílů: Spojme již dnes úsilí zadržet šíření viru, dokud nezískáme vakcínu vhodnou a dostupnou pro všechny. Tato pandemie nám připomíná, že jsme pokrevními sestrami a bratry.

Všem věřícím, ženám a mužům dobré vůle, říkáme: Staňme se kreativními tvůrci pokoje, budujme sociální přátelství, osvojme si kulturu dialogu. Poctivý, vytrvalý a odvážný dialog je protilátkou na nedůvěru, rozdělení a násilí. Dialog od kořene vymazává důvody válek, ničících projekt bratrství vepsaný do povolání lidské rodiny. Nikdo se nemůže cítit vyvázán. Všichni jsme spoluodpovědní. Všichni potřebujeme odpouštět i odpuštění. Nespravedlnosti světa a dějin se nenapravují nenávistí a pomstou, nýbrž dialogem a odpuštěním.

Kéž Bůh v nás všech inspiruje tyto ideály a tuto cestu, po níž společně kráčíme, kéž přetvoří srdce každého z nás a učiní z nás posly pokoje. 

V Římě na Kapitolu, 20. října 2020

 (job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
16.9.19 Mír spočívá na modlitbě a dialogu, píše papež komunitě Sant´Egidio
19.9.14 Papežská audience pro vedení komunity Sant´Egidio
9.9.14 Prof. Riccardi: Každá válka situaci jenom zhoršuje
15.6.14 Svět bez dialogu se dusí
10.6.14 František navštíví komunitu Sant’EgidioHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papežovo poselství patriarchu Bartolomějovi: Vzájemná láska a dialog vedou k cíli

Papež František letos uctí Imakulátu při soukromé pobožnosti

Nejvyšší administrativní soud dal za pravdu francouzským biskupům

Uvězněná víra

Otec Raniero Cantalamessa – kardinál, který zůstává kapucínem

Papež: Víra je opakem prostřednosti, je vroucí touhou po Bohu

Doufáme, že se ukáže Bůh, ale také On doufá, že se ukážeme

Papež: Mezi Ježíšem a učedníky je ostrý kontrast

František a noví kardinálové navštívili Benedikta XVI.

Tituly a diakonie nových kardinálů

Apel běloruských biskupů na ukončení sociálně-politické krize

Purpur a čísla: rekordy a kuriozity církevního senátu

 Nově na webu
Svatý otec: Modlit se a mít rád, znamená bdít

Publicistika: Čas pandemie – vzácný čas zmoudření?

Publicistika: Proměnit svět

Rozhovory: O “covidových” situacích a trojí životní samotě

Homilie: Čas Božího navštívení

Archiv zpráv prosinec 20
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Starší zprávy >

Náš tip

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti

Takaši Pavel Nagai – k pětasedmdesátému výročí svržení atomové bomby na Nagasaki