Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   18. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Angelus 

25.10.2020 

Principem mravnosti i zbožnosti je láska

Promluva před mariánskou modlitbou Anděl Páně 25. října, nám. sv. Petra

Česká sekce RV

Drazí bratři a sestry, dobrý den!

V dnešním evangeliu (srov. Mt 22,34-40) se jeden znalec Zákona ptá Ježíše »které přikázání je v Zákoně největší« (v.36), to znamená hlavní z celého Božího Zákona. Ježíš odpoví jednoduše: »Miluj Pána, svého Boha, celým svým srdcem, celou svou duší a celou svou myslí« (v.37). A hned dodává: »Druhé je podobné: Miluj svého bližního jako sám sebe« (v.39).

Ježíšova odpověď přejímá a spojuje dvě základní přikázání, která dal Bůh svému lidu skrze Mojžíše (srov. Dt 6,5; Lv 19,18). A vymaňuje se tak z léčky tazatele, který jej chtěl »přivést do úzkých« (v.35). Snažil se jej totiž zatáhnout do disputace mezi znalci Zákona o hierarchii předpisů. Ježíš však stanovuje dvě stěžejní opory pro věřící všech dob. První říká, že mravný a zbožný život nelze redukovat na úzkostnou a nucenou poslušnost. Jsou však lidé, kteří se snaží úzkostně a nuceně plnit přikázání, a Ježíš nám ukazuje, že mravný a zbožný život nelze redukovat na úzkostnou a nucenou poslušnost, nýbrž že jeho principem má být láska. Druhá stěžejní opora říká, že láska má směřovat společně a neoddělitelně k Bohu a k bližnímu. Je to jedna z hlavních novostí Ježíšova učení a dává nám na srozuměnou, že láska k Bohu není pravá, pokud se nevyjadřuje láskou k bližnímu. A zároveň není opravdovou láskou k bližnímu, pokud nečerpá ze vztahu k Bohu.

Ježíš svoji odpověď uzavírá těmito slovy: »Na těch dvou přikázáních spočívá celý Zákon i Proroci« (v.40). To znamená, že všechna přikázání, která dal Pán svému lidu, se mají vztahovat k lásce k Bohu a bližnímu. Všechna přikázání totiž slouží k uskutečňování a vyjádření oné dvojí nedělitelné lásky. Láska k Bohu se vyjadřuje především v modlitbě, zvláště v adoraci. My však značně opomíjíme adoraci, úkon klanění se Bohu. My v modlitbě děkujeme, vzdáváme díky, prosíme o něco, ale opomíjíme adoraci. Klanění se Bohu je vlastním jádrem modlitby. Láska k bližnímu, nazývaná též bratrská láska, je fakt blízkosti, naslouchání, sdílení a péče o druhého. Častokrát druhého neposloucháme, protože je nudný anebo mne obírá o čas či volá k účasti na svých bolestech a zkouškách. Vždycky však máme čas na drby, vždycky. Nemáme čas těšit zarmoucené, ale máme spoustu času na řeči. Buďte opatrní! Apoštol Jan píše: »Kdo nemiluje svého bratra, kterého vidí, nemůže milovat Boha, kterého nevidí« (1 Jan 4,20).

V dnešním evangeliu nám Ježíš znovu pomáhá dojít k prameni živé a prýštící Lásky. Tímto pramenem je sám Bůh, cele milovaný ve společenství, které nic a nikdo nemůže rozbít. Toto společenství je darem, o který je třeba denně prosit, ale je také osobním závazkem, aby náš život nebyl zotročen světskými idoly. Testem našeho obrácení a svatosti je vždycky láska k bližnímu. Toto je test: říkám-li, že miluji Boha, a nemám rád bližního, nejde to. Testem mojí lásky k Bohu je to, že mám rád bližního. Dokud bude existovat nějaký bratr či sestra, před nímž svoje srdce zavíráme, zdaleka ještě nejsme učedníky, jak od nás žádá Ježíš. Jeho božské milosrdenství nám však nedovoluje malomyslnět, ba dokonce nás volá, abychom denně znovu začínali žít evangelium důsledně.

Přímluva Nejsvětější Marie ať nám otevře srdce, abychom přijali „největší přikázání“, dvojí přikázání lásky, které zahrnuje celý Boží Zákon a na kterém závisí naše spása.

 

Přeložil Milan GlaserDalší články z podrubriky Angelus

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
7.2.21 Papež se modlí za Myanmar
7.2.21 Bůh neukazuje svou moc shora
4.2.21 Modlitba Anděl Páně s papežem se vrací na Svatopetrské náměstí
31.1.21 Petrův nástupce vyhlásil Světový den prarodičů a seniorů
31.1.21 Naslouchejme moci Božího slovaHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti