Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   22. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

6.11.2020 

Papež odňal správu financí státnímu sekretariátu Svatého stolce

Vatikán. Majetková správa státního sekretariátu Svatého stolce přechází na APSu, Správu majetku Apoštolského stolce, tedy úřad římské kurie, který lze označit za vatikánskou centrální banku. Papež František ustavil komisi, která má v tříměsíční lhůtě dokončit proces, o který sám požádal v listě adresovaném v srpnu státnímu sekretáři Svatého stolce, kard. Parolinovi. Majetek státního sekretariátu bude kontrolovat Ekonomický sekretariát.

Jak uvedl ředitel Tiskového střediska Svatého stolce, Matteo Bruni, papež František ve středu 4. listopadu řídil zasedání, jehož se zúčastnili státní sekretář, kard. Pietro Parolin, substitut státního sekretariátu, mons. Edgar Peña Parra, generální sekretář Governatorátu městského státu Vatikán, mons. Fernando Vergez, předseda Správy majetku Apoštolského stolce (APSA), mons. Nunzio Galantino, a prefekt Ekonomického sekretariátu, o. Juan Antonio Guerrero. Cílem schůzky bylo podpořit uskutečňování zmíněného převodu majetkové správy a kontrolu ze strany Ekonomického sekretariátu, o které papež František požádal v listě z 25. srpna. Při středečním jednání, sdělil dále Matteo Bruni, papež ustavil komisi, která bude po příští tři měsíce na celý proces dohlížet. Jejími členy jsou substitut státního sekretariátu, předseda Apsy a prefekt Sekretariátu pro ekonomii.

Tiskové středisko rovněž zveřejnilo zmíněný list, v němž papež František zdůvodňuje převod majetku „lepší organizací ekonomických a finančních aktivit v rámci reformy římské kurie a pokračováním takové správy, která by podle přání všech zúčastněných byla více evangelní“.

Papež označuje za vysoce důležité, aby se jasně definovalo poslání jednotlivých vatikánských ekonomických a finančních úřadů, a tak se zabránilo jejich zbytečnému či škodlivému překrývání, štěpení či duplikaci. V listě se dále vysvětluje, že „státní sekretariát je nepochybně úřadem, který zblízka a přímo podporuje papežovu činnost a jeho poslání, což z něj činí podstatný opěrný bod v životě římské kurie a jejích úřadů. Nejeví se však nezbytné, ani patřičné, aby státnímu sekretariátu příslušely funkce, které již náleží jiným institucím. Proto je vhodné, aby se také v ekonomických a finančních otázkách uplatňovala zásada subsidiarity, byť zůstává zachována specifická role státního sekretariátu a nepostradatelná úloha, již zastává“.

Vzhledem k tomu všemu papež František rozhodl, že státní sekretariát převede na APSu řízení a správu veškerých finančních zdrojů a nemovitého majetku, které si nicméně podrží svůj současný účel. Zvláštní pozornost, čteme v papežově listě, si zaslouží investice vynaložené v Londýně a fond Centurion, které je třeba co nejdříve opustit anebo s nimi přinejmenším naložit tak, aby to nepoškozovalo dobrou pověst. Papež dále stanovil, že veškeré finanční prostředky státního sekretariátu budou včleněny do konsolidovaného rozpočtu Svatého stolce a jeho financování se bude řešit prostřednictvím běžných mechanismů a procedur požadovaných po jakémkoli jiném úřadu římské kurie, s výjimkou skutečností podléhajících utajení, schvalovaných zvláštní komisí. Kontrola a dohled nad finančním fungováním všech úřadů římské kurie náleží Ekonomickému sekretariátu, a tudíž státnímu sekretariátu tato zodpovědnost nepřísluší v případě žádné instituce Svatého stolce či institucí s nimi spojených. Vzhledem k tomu, že státní sekretariát již nebude nakládat s majetkem, bylo by vhodné, aby přehodnotil práci svého administrativního úřadu či zvážil nezbytnost jeho existence, uzavírá papež František list adresovaný kardinálu Parolinovi.(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
2.12.20 Rada kardinálů o životě církve v čase pandemie
13.10.20 Videokonference Rady kardinálů
19.2.20 Rada kardinálů se věnovala podrobné kontrole nové apoštolské konstituce
4.12.19 Zasedala šestičlenná Rada kardinálů
19.9.19 Rada kardinálů projednávala revizi apoštolské konstituce Preadicate evangeliumHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti