Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   26. 2. 2021

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

10.11.2020 

Publikována zpráva o McCarrickovi

Vatikán. Státní sekretariát Svatého stolce vydal dnes zprávu vypracovanou na pokyn Svatého otce o případu bývalého kardinála a washingtonského arcibiskupa Theodora E. McCarricka (roč. 1930), propuštěného z duchovenského stavu loni v únoru (viz ZDE). Pod titulem Zpráva o úředních  poznatcích a kanonickém procesu Svatého stolce proti bývalému kardinálovi Thedorovi Edgar McCarrickovi (1930-2017) vychází italsky a anglicky obsáhlý spis, který k jeho případu na 449 stranách shrnuje veškerou dokumentaci a jehož vypracování (od oznámení tohoto dokumentačního počinu předloni v říjnu - viz ZDE) trvalo dva roky.

Jak známo, McCarrick byl z duchovenského stavu propuštěn za „zneužívání svátosti smíření a z porušování šestého přikázání s nezletilými i dospělými s přitěžující okolností zneužití moci“. Jeho kauza byla obzvláště rozvířena v médiích  arcibiskupem Carlem Maria Viganò, který před dvěma roky obvinil z liknavosti, ba nedůslednosti samotného papeže Františka (viz ZDE). Obsáhlá zpráva však přináší dokumenty, ukazující, že právě arcibiskup Viganò v době, kdy působil v USA jako apoštolský nuncius (2011-2016), nepodniknul na žádost Kongregace pro biskupy potřebné kroky k prošetření obvinění vznesených v roce 2012 proti tehdejšímu kardinálovi McCarrickovi. Teprve ve zmíněném roce 2012 bylo totiž proti němu poprvé podáno zcela konkrétní obvinění z homosexuálního obtěžování dospělého a v roce 2017 další, týkající se nezletilého z doby, kdy ještě nebyl biskupem. Krátce poté McCarrick abdikoval na hodnost kardinála (viz ZDE), a papež František nařídil zahájit kanonický proces, který vedl propuštění z duchovenského stavu.

Případ dnes devadesátiletého, bývalého duchovního McCarricka je první, jehož personalistická a kanonická dokumentace je za života dotyčného v plném rozsahu zveřejněna. Vyplývá z ní, že od první kandidatury k biskupskému svěcení v roce 1977, přes jeho jmenování biskupem v severoamerických diecézích Metuchen (1981) a Newark (1986) se během informativní procedury předcházející každému biskupskému jmenování nikdy neobjevila žádná negativní indikace na jeho osobu, teprve v 90. letech několik anonymních dopisů, které však neobsahovaly konkrétní a věrohodné indikace. Ze sebrané dokumentace je však třeba zmínit list z roku 1999 newyorského arcibiskupa, Johna O´Connora, který nedoporučil tehdejšího biskupa McCarricka zařadit do okruhu kandidátů na arcibiskupský stolec ve Washingtonu, a to pro podezření z mravně nevázaného života. Tehdejší papež Jan Pavel II. nechal vše přešetřit, a jak plyne ze zveřejněných dokumentů, bylo shledáno, že o tom neexistuje žádné konkrétní svědectví. Proto byl 21. listopadu 2000 jmenován McCarrick do úřadu washingtonského arcibiskupa. Když se roku 2005 začaly proti tehdejšímu kardinálovi vynořovat další hlasy, vinící jej z homosexuálního obtěžování dospělých, vyzval jej Benedikt XVI. k odstoupení z arcibiskupského úřadu, ačkoli mu těsně předtím prodloužil mandát o dva roky po dosažení kanonického věku pro odchod do výslužby. Poněvadž se však obvinění netýkalo nezletilých, a McCarrick byl již mimo službu, nebyl proti němu zahájen  kanonický proces. Pouze mu bylo doporučeno, aby se držel v ústraní, na což však dotyčný nedbal.

Vatikánský státní sekretář, kardinál Pietro Parolin, v souvislosti s tímto případem vydal prohlášení, kde mimo jiné poznamenává: „Zveřejňujeme tuto zprávu s bolestí nad příkořím obětí a jejich rodin a nad utrpením, které bylo způsobeno církvi v USA i všeobecné církvi. Z rozsahu této zprávy a množství sebraných dokumentů a informací vysvítá, že jsme se vydali cestou hledání pravdy.“(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
6.10.18 Sdělení tiskového střediska Svatého stolce k případu arcibiskupa McCarricka
31.8.18 Kardinál Parolin: Je třeba hledat pravdu a spravedlnost, nic jiného
31.8.18 Proč není důležité, zda papež o sankci na McCarricka věděl?
30.8.18 Mons. Gänswein: Benedikt XVI. se k dokumentu mons. Vigana nevyjádřil
28.8.18 Selhání papeže či emeritního vatikánského diplomata?Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2021 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

Nejstarší řeholnice světa vyhrála boj s Covidem

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv únor 21
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti