Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   24. 2. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Reportáže, reflexe, sloupky 

13.11.2020 

(Mediální) komunikace jako základní forma solidarity

komentář pro deník Osservatore Romano

P. Giulio Albanese

Svět informací již řadu měsíců plně pohlcuje koronavirová pandemie. Z vnějšího donucení pak tento zájem musel uvolnit prostor prezidentským volbám ve Spojených státech amerických a tragickému vyhrocení džihádistického násilí, které zasáhlo Francii a Rakousko. Současně se však do stále větší šíře rozprostírá stín, který zakrývá zbylé události v planetárním měřítku. Děje se tak především kvůli mediálním mechanismům, které v rámci globální vesnice dospěly k takové selektivitě, že naprostá většina dění odehrávající se na periferii pravidelně upadá v zapomenutí.   

Stačí pomyslet na to, co se nedávno (2.11., pozn. překl.) stalo v Afghánistánu, kde ozbrojené komando vpadlo do sídla kábulské univerzity, na níž právě probíhala konference za účasti místních a státních představitelů. Tři ozbrojenci zavraždili 22 lidí, studentů a profesorů, než je zabily bezpečnostní složky. Téhož dne večer se k útoku přihlásil Islámský stát. Zprávu přinesly některé sdělovací prostředky, aniž by to vyvolalo patřičný ohlas. Nemluvě o tom, co v pátek 30. října potkalo město Butembo na východě Demokratické republiky Kongo. V této lokalitě napadla skupina ozbrojených mužů, jejichž totožnost dosud není známa, jednu z předměstských čtvrtí. Útok trval dvě hodiny a přišlo při něm o život devatenáct lidí – mezi nimi figuruje také katechista Richard Kisusi.

Zásadní problém spočívá v tom, že o jihu tohoto světa – málo zaleží na tom, o jaký se jedná světadí – se mluví výlučně v souvislosti s lidskou mobilitou a s poukazem na možnost, že se mezi migranty skrývají teroristé džihádistického ražení či nositelé zhoubných nemocí. Navzdory tomu, že by se zde našlo mnoho příběhů k vyprávění, ať pozitivních či nikoli, všeobecný nezájem o události považované za zeměpisně příliš vzdálené je zavírá do pomyslného šuplíku. Jedná se o aktuality takříkajíc druhé kategorie, ke kterým se mnohdy přemoudřelým či dokonce polemickým tónem vracíme jedině tehdy, když se přímo dotýkají našeho veřejného mínění, kupříkladu v otázkách přijímání či integrace migrantů. Mnozí se ohrazují tím, že důkladné mezinárodní zpravodajství se neuchytí na trhu, že jisté zprávy nelze dobře prodat, protože lidi prostě nezajímají. Zastánci tohoto názoru zapomínají, že informace má nepochybnou výchovnou valenci a nakládání s ní, deontologicky, nemůže být účelové.

Jak napsal papež František ve své poslední encyklice “Fratelli tutti”,  »pravá moudrost předpokládá setkání s realitou. Dnes ovšem lze všechno vyrobit, předstírat, uzpůsobovat. To přispívá k tomu, aby se přímé setkání s mezemi reality stalo něčím nesnesitelným. V důsledku toho nastupuje mechanismus “selekce” a vytváří se návyk okamžitého oddělování toho, co se nám líbí, od toho, co se nám nelíbí, přitažlivé se separuje od politováníhodného «. Jak mnozí vědí, středověcí alchymisté trvale hledali “kámen mudrců”, tedy onu katalyzační látku schopnou obnovit hmotu, aby se dospělo k nesmrtelnosti a směšně levné kovy se změnily v ceněné zlato. Dnes si jistě nemůžeme nárokovat, aby předávání informací samo o sobě jakýmsi kouzelným proutkem uskutečnilo kýženou změnu, avšak nikdo nepochybuje o tom, že poznání otevírá obzory a že mezinárodní zpravodajství je prvotní formou solidarity v globalizovaném a vzájemně propojeném světě, ve kterém se můžeme zachránit jedině společně. I toto byl, mimo jiné, jeden z podnětů k Dokumentu o mezilidském bratrství, který v únoru minulého roku podepsali papež František a vrchní imám Al-Azhar. Jedná se o neodkladný závazek, který se týká také zaměstnanců ve sdělovacích prostředcích.

Přeložila Jana GruberováDalší články z podrubriky Reportáže, reflexe, sloupky

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
8.6.20 Digitální algoritmus nahrazuje novináře
22.11.18 CENSIS: Rádio je nejdůvěryhodnější informační zdroj
24.1.18 Poselství papeže Františka ke Dni sdělovacích prostředků
7.8.17 Rakouský biskup: Život je víc než databáze
19.6.17 Papežské poselství na kongres katolických médií SIGNISHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv únor 24
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti