VaticanNews.va

   1. 12. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.8429
Poslechem z webových stránek.5207
Četbou textů na webových stránkách.7993
Poslechem i četbou.5032


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Křesťané v Anglii sestupují do podzemí

Tituly a diakonie nových kardinálů

Purpur a čísla: rekordy a kuriozity církevního senátu


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

19.11.2020 

Papež k pasionistům: Kdo je ukřižován láskou, dovede pomáhat křižovaným

Vatikán. Zaměřte svou misionářskou činnost na ty, kdo jsou křižováni v naší době – povzbuzuje papež František kongregaci pasionistů u příležitosti 300. výročí jejího založení. V listu adresovaném otci Joachimu Regovi, generálnímu představenému Společenství utrpení Ježíše Krista, jak zní oficiální název kongregace, Svatý otec připomíná centrálnost památky Kristova umučení a velikonočního tajemství pro spiritualitu díla, které sv. Pavel od Kříže začal od roku 1720 rozvíjet v klášteře na toskánském Monte Argentario a které je dnes rozšířeno ve více než padesáti zemí světa. V České republice spravují pasionisté poutní místo Kalvárie v Jaroměřicích u Jevíčka.

Papež František ve svém poselství připomíná, že jubilejní oslavy skýtají příležistost obrátit se k novým apoštolským cílům a nepodlehnout pokušení „nechat věci být tak, jak jsou“ (srov. Evangelii gaudium, 25). „Přebývání s Božím slovem v modlitbě a čtení znamení doby v každodenních událostech vám dovolí vnímat tvůrčí dech Ducha, vanoucího v čase, jenž poukazuje k odpovědím na očekávání lidstva,“ píše papež a připomíná, že procházíme dobou hlubokých změn. „Lidstvo se ocitlo ve spirále proměn, které zpochybňují nejen kulturní proudy, které jej doposud obohacovaly, ale dokonce i vnitřní konstituci jeho bytí. Příroda a vesmír, podrobené bolesti a nicotnosti způsobené lidskými manipulacemi (srov. Rm 8,20), vykazují degenerativní rysy, jež působí obavy. Také od vás se žádá, abyste rozpoznali nové životní styly a nové formy jazyka k hlásání lásky Ukřižovaného a dosvědčili tak jádro své identity,“ zdůrazňuje Svatý otec.

Na základě výsledků poslední generální kapituly pak shrnuje linie, které si kongregace vytyčila, a zaznamenala v trojici slov: vděčnost, proroctví a naděje. Vděčnost, která prožívá minulost v postoji Mariina chvalozpěvu a kráčí do budoucna v logice lásky darované na kříži a stává se jejím prodloužením v dějinách. Proroctví znamená myslet a mluvit v Duchu svatém. Když prožíváme modlitbu jako dech duše, můžeme zachytit hnutí Ducha a hlásané slovo pak vždycky odpovídá potřebám přítomnosti. Naděje pak znamená spatřovat v zrnu, jež hyne, klas přinášející mnohonásobný užitek. „Jde o to, abyste vnímali ve svých stále se ztenčujících řeholních a farních komunitách trvale plodné působení Ducha, jež nás ujišťuje o milosrdenství Otce, který nás nikdy neopouští,“ píše papež František pasionistům.

Jak dále připomíná, zakladatel kongregace sv. Pavel od Kříže, označuje ve svých listech Ježíšovo Utrpení za „největší a nejnádhernější dílo Boží lásky“ (Lettere II, 499). Cítil, že v něm žhne právě tento žár a chtěl roznítit svět misijním působením svým i svých bratří. „Nepřestávejte klást důraz na své nasazení pro potřeby lidstva – povzbuzuje papež. – Svou misionářskou činnost zaměřte především na ty, kdo jsou křižováni v naší době: chudé, slabé, utlačované a skartované nejrůznějšími formami nespravedlnosti. Uskutečňování tohoto úkolu si bude z vaší strany žádat upřímné úsilí o vnitřní obnovu, jež se odvíjí z osobního vztahu s Ukřižovaným a Zmrtvýchvstalým. Jedině ten, kdo je ukřižován láskou, jako byl Ježíš na kříži, je schopen pomáhat slovy a účinnými skutky těm, kdo jsou křižování v dějinách. Není totiž možné přesvědčit druhé o Boží lásce pouze skrze verbální a informativní hlásání. Je zapotřebí konkrétních gest, které dovolí zakusit tuto lásku skze naši lásku, která se dává skrze sdílení ukřižovaných situací, rovněž vydáním života až do konce, za zachování jasného vědomí, že mezi hlásáním a jeho přijetím ve víře proudí Duch svatý.“

V závěru svěřuje papež František celou pasionistickou rodinu přímluvě P. Marie, matky Ukřižovaného a Zmrtvýchvstalého, svatého zakladatele Pavla od Kříže a všech světců a blahoslavených, které tato kongregace dala církvi.

Hlavní oslavy 300. výročí založení pasionistů se budou slavit v neděli 22. listopadu v Římě, Bazilice sv. Jana a Pavla na Celiu, při níž sídlí generalát této kongregace.(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papežovo poselství patriarchu Bartolomějovi: Vzájemná láska a dialog vedou k cíli

Papež František letos uctí Imakulátu při soukromé pobožnosti

Nejvyšší administrativní soud dal za pravdu francouzským biskupům

Uvězněná víra

Otec Raniero Cantalamessa – kardinál, který zůstává kapucínem

Papež: Víra je opakem prostřednosti, je vroucí touhou po Bohu

Doufáme, že se ukáže Bůh, ale také On doufá, že se ukážeme

Papež: Mezi Ježíšem a učedníky je ostrý kontrast

František a noví kardinálové navštívili Benedikta XVI.

Tituly a diakonie nových kardinálů

Apel běloruských biskupů na ukončení sociálně-politické krize

Purpur a čísla: rekordy a kuriozity církevního senátu

 Nově na webu
Svatý otec: Modlit se a mít rád, znamená bdít

Publicistika: Čas pandemie – vzácný čas zmoudření?

Publicistika: Proměnit svět

Rozhovory: O “covidových” situacích a trojí životní samotě

Homilie: Čas Božího navštívení

Archiv zpráv prosinec 20
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Starší zprávy >

Náš tip

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti

Takaši Pavel Nagai – k pětasedmdesátému výročí svržení atomové bomby na Nagasaki