Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

19.11.2020 

Závažnost pandemie si žádá vysokou úroveň politické třídy, vzkázal papež Latinské Americe

Vatikán. „Latinská Amerika: církev, papež František a pandemický scénář“. Pod tímto titulem byl dnes zahájen dvoudenní webinář (19.- 20.11.), který zorganizovala Papežská komise pro Latinskou Ameriku, Papežská akademie sociálních věd a Rada latinskoamerických biskupských konferencí (CELAM). Petrův nástupce pozdravil jeho účastníky videoposelstvím, v němž naznačuje cíle této virtuální konference: „analýzu situace, kterou pandemie vyvolala v Latinské Americe, její důsledky a především možný akční program a solidární pomoc, které mají vyvinout všichni lidé, spřádající krásu a naději latinskoamerického světadílu“.

Papež děkuje organizátorům semináře a doufá, že tato iniciativa „podnítí nové cesty, vyvolá procesy, utvoří spojenectví a dodá nové impulsy všem mechanismům nezbytným k zaručení důstojného života latinskoamerickým národům, zejména těm nejvíce vyřazovaným, a to skrze zakoušené bratrství a utvářením sociálního přátelství“.

„Když hovořím o těch nejvíce vyřazovaných národech, není to ve smyslu, že bychom je měli obdarovat almužnout, či jako nějaké dobročinné gesto. Nikoli, míním to jako hermeneutický klíč. Musíme začít právě odsud, z každé lidské periferie, z každé, protože pokud z ní nevyjdeme, uděláme chybu. Toto je možná první očista myšlení, kterou máme podstoupit.“

František dále poukazuje na dlouhodobou sociální nerovnost a diskriminaci v latinskoamerických státech, které pandemie ještě více vyostřila a prohloubila. „Pandemie pouze zviditelnila naši preexistující zranitelnost“, konstatuje s upozorněním na skutečnost, že „nikoli všichni obyvatelé disponují nezbytnými prostředky k základní ochraně před Covidem-19: nemají střechu nad hlavou, která by jim umožnila dodržení sociální distance, pitnou vodu a dezinfekční látky, jistou práci a zdravotní péči“. Na domorodé národy v oblasti Amazonie a Pantanalu navíc doléhá zkáza ekosystémů v důsledku ničivých požárů, dodává papež.

„Jsme si vědomi, že pustošivé účinky této pandemie budeme dlouhodobě zažívat především v našich hospodářstvích, která vyžadují solidární pozornost a tvořivé návrhy, zmírňující tíži krize. V Božím království, které začíná již v tomto světě, se chleba dostává všem a ještě přebývá, společenské uspořádání se zakládá na přispívání, sdílení a rozdílení, nikoli na vlastnictví, vyřazování a hromadění. Tato dvě terna by tak trochu měla určovat chod našich myšlenek, souhlasíte? (…) Proto jsme všichni povoláni – individuálně a kolektivně – k tomu, abychom svou práci či své poslání vykonávali odpovědně, průhledně a poctivě.“

Pandemie odkryla to nejlepší i nejhorší z našich národů i na každém člověku, pokračuje římský biskup. Nyní se více než kdy jindy jeví jako nezbytné, abychom si uvědomili svou společnou příslušnost a učili se ujímat lidí, které máme vedle sebe, zdůrazňuje a naléhá na „národní, oblastní i lokální uvědomění i vědomí společného domova“. Jak totiž podotýká, kromě pandemie koronaviru „existuje i jiné sociální zlo – absence přístřeší, půdy a práce, ona známá tři „pé“, které si žádá velkorysou reakci a okamžitou odpověď“.

„Tváří v tvář tomuto ponurému panoramatu nás latinskoamerické národy učí, že mají duši, dokázaly odvážně čelit krizím a dát zrod hlasům, které volaly na poušti a vyrovnávaly stezky Pánu (srov. Mk 1,3). Prosím, nedejme se obrat o naději! Cesta solidarity, pojímané jako spravedlnost, je nejlepším projevem lásky a blízkosti. Z těchto krizí můžeme vyjít lepší, jak dosvědčilo mnoho našich bratrů a sester při každodenním daru svých životů a iniciativách, které vzešly z Božího lidu. Všimli jsme si „moci Ducha, která se vylévá a přetváří v odvážnou a velkodušnou odevzdanost“ (srov. Urbi et Orbi, 27.3.2020). Na tomto místě bych se rád obrátil k těm, kteří mají politickou odpovědnost, a ještě jednou bych si dovolil vyzvat k rehabilitaci politiky, která je nejvyšším povoláním a jednou z nejcennějších forem milosrdné lásky, protože hledá společné dobro. Jak jsem uvedl v nedávno zveřejněné encyklice Fratelli tutti (180),(…) jedná se o to, abychom postupovali k takovému společenskému a politickému řádu, jehož duší by byla sociální láska.“

Něco takového vyžaduje od všech lidí ve vůdčím postavení, aby si osvojili umění setkávání a nepodporovali či nevyužívali mechanismy, které z nynější závažné krize činí nástroj předvolebního nebo společenského dění. Rozsah této krize si žádá přiměřenou úroveň politické třídy, která by měla být schopna pozvednout zrak a směřovat opravněné rozdíly k jedinému cíli, jímž je hledání uskutečnitelných řešení pro naše národy, vyzývá papež.

„Jediné, čeho dosáhneme diskreditací druhého člověka, je podlomení možnosti na nalezení možné dohody, která by v našich společenstvích zmírnila účinky pandemie, a to zejména u těch nejvíce vyřazovaných lidí. V Latinské Americe – nevím, zda všude, ale určitě v její převážné části – jsme vyvinuli obrovskou schopnost k diskreditaci druhého člověka. Kdo za takový proces diskreditace platí? Je to národ, k diskreditaci druhého přistupujeme na úkor těch nejchudších, na úkor národa. Nastal čas, aby rozpoznávacím znamením těch, které si jejich národy zvolily k vládě, byla služba obecnému dobru, a nikoli fakt, že obecné dobro slouží jejich zájmům. Všichni jsme obeznámeni s dynamikou korupce, která jde tímto směrem. A totéž platí také pro muže a ženy z církve, protože vnitrocírkevní korupce je skutečným malomocenstvím, která zabíjí evangelium a působí jeho churavost“.

V závěru videoposelství proto František vybídl účastníky webináře, aby po vzoru milosrdného Samaritána vyhledávali nejpotřebnější spoluobčany a – byť se to může jevit jako otřelá fráze – nepřestávali budovat civilizaci lásky. „Prosme Pannu Marii Guadalupskou, aby naše latinskoamerická země nezapomněla na památku své Matky…onoho společného míšenectví, které z nás činí bratry a syny téhož Otce“. Prospěje nám, když si ještě jednou připomeneme, že jednota převažuje nad konfliktem“, loučil se papež ve videoposelství adresovaném svému rodnému světadílu.

 

 

 

 

 



(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
4.12.20 Dva nepřátelé sociálního přátelství: ideologie a vášně
25.7.20 Papež: Nechte se vést tlukotem srdce a dobře se dívejte - ostatní přijde samo
13.7.20 Papež poděkoval argentinským fotbalistům trpasličího vzrůstu za sportovní svědectví
11.3.20 Římský biskup k Panně Marii: Pomoz nám připodobnit se Otcově vůli
30.8.19 Papežské videoposelství do Mosambiku



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti