Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 5. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

1.12.2020 

Pokročme v liturgické inkulturaci, vyzval papež při prezentaci studie o zairském misálu

Vatikán. “Papež František a římský misál pro zairské diecéze” s podtitulem “Obřad slibný pro jiné kultury” – takový název nese svazek z liturgické řady Vatikánského nakladatelství, věnovaný zairskému (či konžskému) ritu, který po dlouhém inkulturačním procesu schválil papež Jan Pavel II. v roce 1988 pro diecéze na území Zairu, dnešní Demokratické republiky Kongo. Prezentace knihy, která vychází péčí konžské teoložky s. Rity Mboshu Kongo a již Petrův nástupce opatřil předmluvou, se konala dnes odpoledne v sídle Vatikánského rozhlasu.

Papež František tuto událost doprovodil videoposelstvím, v němž připomíná, že dnes, 1. prosince, uplynul právě rok od mše svaté, kterou v zairském obřadu sloužil pro konžskou komunitu ve Vatikánské bazilice. Kniha se tak stává svědectvím o této liturgii, prožité s vírou a radostí.

“Vodítkem k uspořádání tohoto svazku byl duchovní a církevní význam a pastorační cíle eucharistické celebrace v konžském ritu. Autoři se řídili zásadami o nezbytnosti vědeckého studia, zaměřeného na přizpůsobení a aktivní účast na liturgii, o něž silně usiloval poslední koncil. Vzhledem k tomu, že zairský obřad je zatím první a jediný inkulturovaný ritus latinské církve schválený po II. Vatikánském koncilu, může se jeho zkušenost při slavení mše svaté stát vzorem a příkladem pro další kultury. Jedním z hlavním přínosů II. Vatikánského koncilu bylo právě navržení směrnic pro uzpůsobení liturgie povaze a tradicím různých národů. Vybízím vás, obrátil se sv. Jan Pavel II. ke konžským biskupům při jejich návštěvě ad limina v dubnu 1988, abyste se rovněž zasadili o inkulturaci Rituálu, tedy jednotlivých obřadů svátostí a svátostin, které plánujete jako doplněk zairského ritu. Připomeňme, co jsme výslovně uvedli v Querida Amazonia, tedy důležitost “začleňovat do liturgie mnohé prvky z vlastní zkušenosti domorodců s jejich niterným vztahem k přírodě a podněcovat domorodové vyjadřování zpěvy, tanci, obřady, gesty a symboly. Již II. Vatikánský koncil požadoval toto úsilí o inkulturaci v liturgii domorodých národů, avšak uplynulo více než padesát let a dosud jsme v tomto směru učinili jen malý pokrok”. Konžský obřad eucharistické celebrace doceňuje různé jazyky barev a tělesných pohybů, které se mezi sebou propojují a působí na všechny rozměry osobnosti věřících, a to se stálým zřetelem ke zvláštním hodnotám každého národa. Tata kniha nám, drazí bratři a sestry, připomíná, že pravým protagonistou konžského obřadu je Boží lid, který zpívá a chválí Boha, a Bůh v Ježíši Kristu, který nás všechny spasil. Doufám, že svazek napomůže k dalšímu pokračování v tomto smyslu.”

Řekl papež František ve videoposelství, které zaslal k dnešní prezentaci knihy o římském misálu pro konžské diecéze a k níž napsal předmluvu. JEJÍ PLNÉ ZNĚNÍ najdete ZDE.

Autory dalších příspěvků jsou o. Maurizio Gronchi, profesor kristologie na Papežské univerzitě Urbaniana a poradce Kongregace pro nauku víry, o. Jean-Pierre Sieme Lasoul, pocházející z Konga, profesor dogmatické teologie a mariologie na Papežské univerzitě Urbaniana, Papežské teologické fakultě Marianum a konžské Katolické univerzitě Grand Bandundu, člen řídícího výboru Papežské mariánské akademie, konžský kněz Oliver Ndondo, argentinská novinářka Silvina Perez a již zmíněná kurátorka svazku, konžská řeholnice Rita Mboshu Kongo z kongregace Dcer Nejsvětější Panny Marie Spoluvykupitelky, která vyučuje spirituální teologii a  formaci k zasvěcenému životu na Papežské univerzitě Urbaniana.

 

 (jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
1.12.20 Zairský ritus jako slibná cesta k amazonskému obřadu
23.11.20 Proměnit svět - text papeže Františka o roli křesťanství v dějinách naší civilizace
23.11.20 Proměnit svět
23.11.20 “Vraťme se k snům” – vychází nový knižní rozhovor s papežem Františkem
23.11.20 O “covidových” situacích a trojí životní samotěHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 24
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti