Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   14. 9. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

13.12.2020 

Jesle a kříž, který se zachvěl

Miloš Doležal

K tomu nejcennějšímu, co náleží do obrazu českého adventu a Vánoc, patří hudba českých mistrů, zimní motivy grafik a básní Bohuslava Reynka a idylické venkovské zasněžené scenérie obrazů Josefa Lady. Na nich ještě existuje lidská pospolitost a krajině dominuje kostel. Mnohé se od těch dob změnilo a v nižších středoevropských končinách postrádáme už i sníh. Existuje však v našich novodobých dějinách  jedna adventní událost, která se do duše národa vepsala velice expresivně, podivuhodně a  tajemně. Událost, která je neodmyslitelně spojená s místem i dějinnou chvílí a současně vystupuje nad horizont, jako něco mimořádného a symbolického. Jako kdyby ona událost v našem vyhlížení příchodu Pána odkrávala ještě další rozměr adventu.

Píše se konec roku 1949. Zasněžená Vysočina, mrazivé ráno třetí neděle adventní. V malém kostelíku v zapadlé obci Číhošť kněz Josef Toufar z kazatelny právě zakončuje svoji homilii, znovu se vrací ke slovům Jana Křtitele „uprostřed vás stojí, kterého neznáte“ a pokračuje metaforickým obrazem: „Zde, ve svatostánku, kde je náš Spasitel, žije, bije a nás hříšníky čeká milosrdné srdce Spasitelovo.“ V té chvíli, za knězovými zády, se na oltáři podivuhodně rozkývá padesáti centimetrový oltářní křížek, třikrát se vychýlí doprava a doleva v úhlu až padesáti stupňů  a zůstane zvláštně vychýlen a přetočen směrem ke kazatelně. Pohybu kříže si všimlo dvacet svědků z různých míst v kostele a svoji výpověď později potvrdili i před státními prokurátory. Místní kněz, sedmačtyřicetiletý Josef Toufar, tedy pohyb neviděl a dozvěděl se o něm až druhý den ráno. Tímto podivuhodným okamžikem začíná   nejen příběh číhošťského kříže, který o pár týdnů později komunistická propaganda nazve „takzvaně Číhošťský zázrak“, ale je i prologem martyria  nevinného venkovského kněze, jedné z prvních obětí komunistického režimu u nás.

Zpráva o pohybu křížku – přestože se jednalo o zapadlou oblast a ve vsi byl jediný telefon -  se rychle rozkřikla po celých Čechách i na Slovensko a z Číhoště se na počátku roku 1950 začalo stávat poutní místo. Zájezdy, zbožní i zvědavci nepřestávali přijíždět, modlit se i okukovat, několik fotografů zkroucený křížek nasnímalo, členové SNB místo ohledali. Nic podezřelého nalezeno nebylo, křížek dál stál na oltáři vychýlen. Jak celou událost vnímal sám pater Toufar? Zájmem veřejnosti je zaskočený a k výkladu pohybu opatrný. Očekává, že biskup bude jmenovat odbornou církevní komisi, která záhadu důkladně prozkoumá. Přičemž zdůrazňuje: „Zatím můžeme konstatovat čistě jen věc. Že Bůh ukázal, že je skutečně, že je mezi námi, že kněz musí si býti vědom svého posvátného úřadu, že právě při slovech „zde je ve svatostánku“ dal vychýlením svatého kříže souhlas, že je to pravda. Je to pro náš kostelíček veliká milost Boží. Hlavně, aby si každý dal do pořádku své srdce a duši a pak se nemusí bát ani zlého.“ Tolik Josef Toufar. Krutou dohru známe. Po pár týdnech přešlapování státní aparát rozjíždí zbrkle drtící akci, na kterou kladou špičky komunistického aparátu velký důraz  –  využít této příležitosti k vypořádání se s nepřítelem číslo jedna -  katolickou církví, a ukázat světu křesťanské náboženství jako podvodné opium pokrokového lidstva. Kněz měl být představen jako ubohý a zvrhlý inscenátor, který na popud papeže a biskupa tahá za drátky a hýbe křížkem a tím tahá za nos i obec věřících. Připravuje se první velký monstrproces a přepadení klášterů. Josef Toufar je surově mučen a nakonec zavražděn. A technikům ze Státní bezpečnosti se nepodaří podvodný mechanismus sestrojit. Propaganda chrlí lži o podvodu a umlácené tělo kněze je zahrabáno pod jiným jménem.

Vraťme se však znovu do III. adventní neděle před jednasedmdesáti lety. Dnes zcela prokazatelně víme, že číhošťský křížek se nehýbal ani pomocí nějakého sestrojeného mechanismu, a  nebyl ani provokací Státní bezpečnosti. Otázka, kterou si kladl básník Jan Zahradníček, však nemizí : „Ale co se to s tebou stalo v Číhošti? / Jako rubáše ždímané v brodech žalu/ zkrouceno dřevo kmene tvého/ tím vychýlením tak náhlým, tak úpěnlivým/ z propasti nahoře do propasti dole.“

V adventním číhošťském kříži je přítomna celá škála motivů, obrazů a metafor. Vyberme pro tuto chvíli alespoň dvě.

Josef Toufar v kázání upozorňoval na to, že Jan Křtitel jako přímý svědek hovoří o příchodu Mesiáše: „Uprostřed vás stojí, koho vy neznáte - ten, který přichází za mnou.“ Jako kdyby říkal – je třeba se vyladit na jeho vlnové délky, abyste ho mohli poznat a přijmout. Janovo svědectví je vážné a ryzí. Ostatně silná svědectví jsou pro nás důležitá, ba i zásadní v každé době. Inspirují a pomáhají orientovat se či se v závažných situacích rozhodovat. A my víme, že Jan Křtitel za svým svědectvím stojí bytostně, celým svým životem a také za to zaplatí životem. Zahlížím v tom spojitost s finále života Josefa Toufara, který se také stal svědkem až na hranici možného a svým životem následoval Jana i Ježíše.

Jinou vrstvou číhošťské události je jedinečné propojení vánoční zvěsti s velikonočním příběhem. Dvou existenciálně vypjatých příběhů. Jako kdyby se v Číhošti odehrály takřka současně, v zrychleném čase. Betlémské jesle, do kterých se má narodit Spasitel, se postupně proměňují v kříž. Tma, okraj světa, vydanost. Podobně o tom píše Reynek v jedné básni z padesátých let: „ Hle, kostra z jeslí,/ už není slámy,/ ven jesle vynesli,/ kříž sám je s námi.“ Onu zvláštní situaci „spojených nádob“ vánočně-velikonočních si uvědomoval i sám Josef Toufar. Jednomu svému příteli tehdy sděloval: „Každou neděli zpíváme po mši 3 sloky sv. Kříži. Zítra při noční adoraci máme také oslavu sv. Kříže.“

Číhošťský kříž se rozechvěl, rozkýval, padal, ale nespadl. Také církev a Boží lid se v následných měsících a letech chvěl a kolísal, procházel temnou nocí kriminálů, koncentráků a ponižování. A zdá se, že ta očistná pouť ještě není u konce.  

Tehdy v adventu, jako dnes – řečeno se Zahradníčkem – se Spasitel blíží, přibližuje a doslova potápí v prohlubeň běd našich, /a chceš nás obejmout, chceš nás ochránit.“



Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
3.1.21 O naději
20.12.20 Uchováme si lidskou tvář v době sociální nákazy?
6.12.20 Církev a svět
1.11.20 Čas pandemie – vzácný čas zmoudření?
18.10.20 Proč je přitažlivé proroctví zkázy



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv září 24
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti