Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   15. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

18.12.2020 

Britský nejvyšší soud zakázal podávání léků blokujících dospívání dětem do 16 let

Velká Británie. Britský Nejvyšší soud vydal přelomové rozhodnutí, podle něhož děti do 16 let věku nemohou užívat léky blokující dospívání s cílem změny pohlaví. Doposud totiž postačovalo rozhodnutí dítěte, aby bylo možné využít státem financovaných procedur. Po novém verdiktu bude nutné získat souhlas soudu, který uzná, že změna pohlaví je nejlepším zájmem dítěte.

Třiadvacetiletá Keira Bell a matka patnáctileté autistické dívky, zapsané na seznamu kandidátů pro změnu pohlaví, obvinily čelní britskou nadaci, která se v této věci angažuje. Jde o Tavistock and Portman NHS Foundation Trust.

Keira Bell začala užívat léky blokující dospívání ve věku 16 let poté, co se rozhodla, že chce být mužem. Ve dvaceti letech se podrobila mastektomii, tedy odstranění mléčné žlázy. Dnes se stala odhodlanou bojovnicí proti tomu, aby dospívající děti mohly v těchto věcech rozhodovat. Na vlastním případu ukazuje, že nejsou dostatečně zralé k tomu, aby dokázaly plně pochopit následky svého činu. Samotný farmakologický proces směřující ke změně pohlaví působí v organismu nezvratné změny. Keira Bell proto obvinila britský zdravotní systém z absence garancí chránících děti.

“Je vysoce nepravděpodobné - stojí v soudním výroku - aby dítě ve třinácti letech bylo kompetentní k vyjádření souhlasu pro podání léků blokujících dospívání. Lze pochybovat o tom, že by čtrnáctileté nebo patnáctileté dítě mohlo rozumět a zvážit dlouhodobé riziko a důsledky podávání léků blokujících dospívání.”

Katolické kruhy na Britských ostrovech přijaly rozhodnutí soudu s úlevou a nadějí, že stejná pravidla budou vztažena také na sedmnáctileté. 

“Jako křesťané věříme, že Bůh stvořil lidi jako muže a ženy. Gendrová dysforie je stavem, kterým je třeba se zabývat zejména prostřednictvím duchovní a psychologické terapie, se skutečnou láskou a emocionální podporou pro příslušného člověka a nikoli saháním po chirurgických a hormonálních intervencích. Hlavní cílem terapie by nemělo být napomáhání k fyzické změně pohlaví, ale ujištění, že jsou milujícími a milovanými lidskými bytostmi a pomoc v nalezení jejich skutečné identity,” řekl biskup Portsmouth Philip Egan, který charakterizoval soudní verdikt jako “paprsek zdravého rozumu”.

Katolické sdružení lékařů zdůraznilo, že soudci uznali existenci “neznámých potenciálních ohrožení, spojených s tak dalekosáhlým zásahem, který může způsobit trvalé škody.”

“Neexistují důkazy o tom, že by zásah, který posiluje nebo potvrzuje preferované pohlaví namísto pohlaví určeného geneticky a biologicky, byl nápomocný či vskutku bezpečný. Dosavadní bádání naznačuje, že zásah potvrzující pohlaví nesnižuje úroveň depresí, užívání narkotik, sebepoškozování a sebevražd mezi lidmi zasaženými pohlavní dysforií,” čteme ve stanovisku Katolického sdružení lékařů ve Velké Británii.

V komentáři k výroku britského nejvyššího soudu Keira Bell zdůraznila, že je odhodlána bojovat proti každému pokusu o zrušení tohoto rozsudku. Zdůraznila rovněž nesmírný vliv internetu na mladé lidí, kteří nacházejí v síti množství obsahů propagujících změnu pohlaví.

 (job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
7.2.20 Papež František: Ideologie gender zpochybňuje Boží kreativitu
28.8.19 Portugalští biskupové proti genderové indoktrinaci ve školách
10.6.19 Vatikán o teoriích, které považují gender za důležitější než pohlaví
10.4.19 Lékaři se vzbouřili proti změnám pohlaví u dětí
18.6.18 Ukrajinští biskupové protestují proti šíření genderové ideologieHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti