Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   23. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Seriály

 Baziliky, chrámy a kostelíky města Říma 

29.1.2005 

Bazilika sv. Praxedy ? 2. část

Johana Bronková

Ještě jednou se vypravíme na jižní svahy Eskvilinu, na místa připomínající nejstarší historie křesťanství v Římě, do baziliky sv. Praxedy. V minulém díle našeho cyklu jsme prošli hlavní etapy dějin tohoto chrámu a skončili jsme u velkolepé mozaikové výzdoby presbytáře. Dnes si připomeneme události z dějin našeho národa, spjaté právě s bazilikou sv. Praxedy a poohlédneme se po některých dalších pamětihodnostech.

Bazilika sv. Praxedy patří mezi povinná zastavení poutníků našich zemí. Nejen kvůli památce tisíců raněkřesťanských svědků víry, které do baziliky dal přenést papež Paschal I. Bazilika měla za sebou teprve půl století existence, když přiléhající klášter řeckých mnichů hostil sv. Cyrila a Metoděje. Přišli tehdy do Říma žádat o schválení slovanské liturgie, a tak se také stalo v roce 868. Papež Hadrián II. položil bohoslužebné texty na hlavní oltář nedaleké baziliky Santa Maria Maggiore. Schválil texty pod podmínkou, že epištola a evangelium se budou číst nejprve latinsky. Při stěně levé boční lodi najdeme kopii náhrobku pražského arcibiskupa, Jana z Jenštejna, známého oponenta krále Václava IV., který za své postoje zaplatil vyhnanstvím. Zemřel 17. června roku 1400 právě v klášteře vallombrosiánských mnichů u sv. Praxedy. Původní náhrobní desku vsazenou do podlahy nahradila roku 1891 replika. Připomíná mimo jiné arcibiskupův čestný titul Alexandrijského patriarchy. Připomeňme ještě, že z Jenštejnova podnětu zavedl papež Urban VI. svátek navštívení P. Marie pro celou církev. Jenštejn sám jej už dříve zavedl pro pražskou arcidiecézi. Měl být mimo jiné zvláštní prosbou k P. Marii za skončení západního schismatu. Současně s jeho vyhlášením roku 389 vyhlásil Urban VI. také následující rok za jubilejní. Přestože se papež jubilejního léta nedožil, napříště zůstala ? jak si přál ? bazilika Santa Maria Maggiore připočtena ke třem tzv. jubilejním. K nejdůležitějším poutním trasám tak byl připočten vedle Bazilik sv. Petra, Pavla a Lateránské baziliky také hlavní mariánský chrám Věčného města.

Aby byl náš seznam národních pamětihodností co nejúplnější, připomeňme ještě, že mezi slavné tituláře baziliky sv. Praxedy patří také pražský arcibiskup, kardinál Arnošt Vojtěch z Harrachu (1598-1667). Krátce před svou smrtí na konkláve, které roku 1667 zvolilo Klementa IX., kardinála Rospigliosi, patřil dokonce mezi tzv. ?papabili? - kandidáty na Petrův Stolec.

Vraťme se ale ještě jednou do baziliky sv. Praxedy. Vedle již zmíněných mozaik je nejvýraznější součástí výzdoby malířský cyklus z konce 16. století (1594-1596). Na bočních stěnách hlavní lodi se odvíjí Pašijové příběhy, zasazené do iluzivní architektury: Modlitba v getsemanské zahradě, Kristovo zajetí, Kristus před Kaifášem a před Pilátem, Korunování trním, Bičování, Ecce homo a Výstup na Kalvárii. Výběr scén odkazuje k relikvii uchovávané v bazilice. Sloup z Jeruzaléma, u kterého měl být bičován Kristus, přivezl v roce 1223 kardinál Giovanni Colonna, tehdejší titulář baziliky, který byl apoštolským legátem v Sýrii v době V. křížové výpravy. Dodnes je k vidění v bočním prostoru kaple sv. Zenona.

Freskový cyklus doplňuje scéna Zvěstování. Archanděl Gabriel a Maria jsou umístěni po stranách hlavního vstupu, snad aby lidé odcházející z bohoslužeb s sebou do světa odnášeli radostnou zprávu o příchodu Mesiáše. Celá výzdoba tak významově rozepjala vnitřek chrámu mezi Zvěstování a Parusii, Druhý Kristův příchod. Právě doprostřed mezi ně umísťuje život křesťana. Ten má být po všech stránkách po Kristově vzoru vtělený. Na cestě k nebeskému jej proto posiluje pokrm, který už předjímá tento cíl eucharistie. Jeho putování doprovází Slovo Boží svěřené malířskému vyprávění na stěnách chrámu a ke statečnosti jej vybízení příklady mučedníků. Aby byl obraz tohoto křesťanského kosmu úplný, doplňují ho vyobrazení 12-ti apoštolů, sloupů, na nichž ? jak říká sv. Pavel ? byla založena Církev. A pro toho, kdo by snad nebyl schopen vyčíst žádný smysl z obrazů a z celého uspořádání prostoru, nesou postavičky okřídlených andílků nápisové pásky s verši Creda ? Apoštolského vyznání víry.

Dlažba kostela není pravým kosmateskem, jak by se mohlo zdát. V letech 1916-18 nahradila dlažbu z cihel a mramorových desek ze 17. století. Velký porfyrový disk na začátku hlavní lodi ukazuje místo, kde podle legendy stála proslulá studna, do níž Praexeda měla ukládat pozůstatky mučedníků. Snad i blízkost tolika uctívaných světců způsobila, že se bazilika stala častým místem pohřbů. Nedostatek místa nám nedovoluje projít všechny náhrobky mezi nimiž jsou kardinálové, preláti a jiné význačné osoby. K dílu na jejich posmrtné připomínce byli přizváni významní umělci jako např. Andrea Bregno nebo Bernini.

Na závěr návštěvy v bazilice sv. Praxedy jsme si nechaly jeden z klenotů římského středověkého umění, Kapli sv. Zenona. Jak už jsme vzpomínali, postavil ji papež Paschal I. jako pohřební kapli pro svou matku Teodoru. Zasvěcena byla mučedníku Zenonovi, jehož relikvie dal přenést z Pretestatových katakomb. Vstup do kaple rámuje sloupová edikula, využívající pozdně antického kladí, upraveného v IX. století. Na něm spočívá mramorová urna datovaná do III. století. Okenní otvor nad portálkem rámují dvě série medailonů. Vnitřní zobrazuje Madonu s dítětem, dva světce, snad Valentina a Zenona a osmero svatých žen, vnější Krista a dvanáct apoštolů. Nejisté je určení dvou osob v horních medailonech, snad jde o Mojžíše a Eliáše. Čtvercové podobizny papežů dole jsou až z 19. století a jde zřejmě o papeže Paschala I. a jeho nástupce Evžena II.

Samotná kaple má čtvercový půdorys s pravoúhlými výklenky. Klenbu tvoří průnik dvou valených kleneb. Jen zdánlivě je jako baldachýn vynáší čtveřice sloupů v rozích, s pozlacenými hlavicemi. Na ně jakoby navazovali také andělé provedení v mozaice na lomu kleneb, kteří ve zlatém poli přinášejí medailon s Kristem a symbolicky tak spojují nebe se zemí. V čele klenby naproti vstupu postavy Marie a Jana Křtitele naznačují, že jde o motiv tzv. Deesis, jehož středem je vždy Kristus ? tady jej však symbolizuje pouze světlo pronikající do kaple. V nice nad oltářem je ? opět v mozaice ? Madona s dítětem mezi sv. Praxedou a Pudentianou, z II. poloviny 13. století. Vnímavost pro důležitost světla v programu z doby Paschala I. odráží tato mladší mozaika: Ježíšek nese nápis ?Ego sum Lux ? Já jsem světlo. Na bočních zdech jsou vždy trojice světců, identifikované nápisy: vpravo jsou to apoštolové Jan, Ondřej a Jakub a v čele oblouku pod nimi žehnající Kristus mezi sv. Valentinem a Zenonem. Naproti, na levé straně jsou sv. Anežka Římská, Pudentiana a Praxeda a v dolní etáži Beránek na rajské hoře, mezi jeleny, kteří pijí ze čtyř rajských pramenů. Výjev druhé části doplňují hlavy P. Marie mezi sv. Praexedou a Pudentianou, v doprovodu Teodory, která má čtvercový nimbus žijících osob. Na klenbě oblouku je Kristus v mandorle, sestupující do podsvětí osvobodit Adama a Evu. Vstupní stěna znázorňuje tzv. Hetimasii: prázdný trůn symbolizující Boží přítomnost, s Petrem a Pavlem po stranách.

V postranním prostoru vpravo je od roku 1699 uložen již zmíněný sloup bičování, původně umístěný uprostřed kaple sv. Zenona. Právě tato vzácná relikvie zařadila baziliku sv. Praxedy mezi hlavní poutní zastavení Říma.

Další články z podrubriky Baziliky, chrámy a kostelíky města Říma

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti