Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   12. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

24.1.2021 

Papež rozdal Bible a vyzval k modlitbě za bezdomovce zemřelé zimou

Vatikán. V poledne papež v přímém přenosu z knihovny Apoštolského paláce pronesl pravidelnou promluvu před mariánskou modlitbou Anděl Páně. Komentoval znovu jako při dopolední mši, leč zcela jinak, dnešní evangelium (Mk 1,14-20), které přibližuje „předání štafety“ mezi Janem Křtitelem a Ježíšem při hlásání Božího Slova.

PLNÉ ZNĚNÍ papežovy PROMLUVY před ANGELUS je ZDE.

Po nedělní modlitbě Anděl Páně se Petrův nástupce ještě jednou vrátil k dnešní Neděli Božího Slova a připomněl význam Písma svatého v životě křesťana:

Drazí bratři a sestry! Tato neděle je věnována Božímu slovu. Jedním z velkých darů naší doby je nové objevení Písma svatého v životě církve, na všech úrovních. Nikdy dříve nebyla Bible takto přístupná všem a ve všech jazycích a nyní také v audiovizuálních a digitálních formátech. Sv. Jeroným, jehož šestnáctisté výročí smrti jsem nedávno připomněl, říká, že kdo nezná Písmo, nezná Krista. A platí to rovněž obráceně, Ježíš Kristus, Slovo učiněné tělem, zemřelý a zmrtvýchvstalý, nám otevírá mysl k porozumění Písmu. Děje se to zejména v liturgii, ale také když se modlíme sami nebo ve skupině, zejména při četbě evangelia a žalmů. Chtěl bych poděkovat farnostem a povzbudit je ve vytrvalém úsilí vychovávat k naslouchání Božímu Slovu. Ať nám nikdy neschází radost z rozsévání evangelia. A ještě jednou chci zopakovat: osvojte si zvyk nosit vždycky v kapse malé vydání evangelia, abyste ho mohli číst během dne. Aspoň tři, čtyři verše. Mít evangelium vždy při sobě!

Dodejme ještě, že papež František dnes dopoledne věnoval zvláštní vydání Bible, připravené pro tuto příležitost, různým kategoriím reprezentujícím různorodost Božího lidu, byli mezi nimi například fotbalista římského klubu Lorenzo Pellegrini nebo pákistánská studentka Biblického institutu, dva katecheté, nedávno biřmovaní mladí lidé, jihosúdánští bohoslovci a profesor medicíny, specialista na nakažlivé nemoci. Jak dnes potvrdil vatikánský tiskový mluvčí, vzhledem k papežově zdravotní indispozici došlo k předání v Domě svaté Marty.

Svatý otec rovněž vybídl k modlitbě za bezdomovce, který v minulém týdnu zemřel nedaleko Vatikánu.

Jen pár metrů od Náměstí sv. Petra byl 20. ledna nalezen nigérijský bezdomovec, šestačtyřicetiletý Edwin, který zemřel zimou. Jeho osud se pojí s mnoha dalšími bezdomovci, kteří v nedávné době za stejně dramatických okolností zemřeli v Římě. Modleme se za Edwina. Ať nás v tom provázejí slova sv. Řehoře Velikého, který nad žebrákem zemřelým zimou prohlásil, že toho dne se nebudou sloužit mše, neboť připomíná Velký pátek. Mysleme na Edwina. Mysleme na to, co asi cítil tento šestačtyřicetiletý muž v zimě, ignorovaný celým okolím. Opuštěný – rovněž od nás. Modleme se za něho!

Papež František připomněl také dvě aktuality spojené s církevním kalendářem:

Zítra odpoledne budeme v Bazilice sv. Pavla za hradbami slavit nešpory ze svátku Obrácení sv. Pavla, na závěr týdne modliteb za jednotu křesťanů, spolu s reprezentanty dalších církví a církevních komunit. Chtěl bych vás pozvat, abyste se duchovně připojili k naší modlitbě.

Dnes je také památka sv. Františka Sáleského, patrona novinářů. Včera bylo zveřejněno poselství ke Světovému dni sdělovacích prostředků nadepsané »„Pojď a podívej se!“ (Jan 1,46). Komunikovat skrze setkávání s lidmi, jací jsou a kde žijí«. Chtěl bych vyzvat všechny novináře a komunikátory, aby šli a podívali se také tam, kam nikdo chodit nechce a dosvědčovali pravdu.

Na závěr papež pozdravil všechny, kdo ho sledují prostřednictvím různých médií a zvláštní vzpomínku a výzvu k modlitbě věnoval rodinám, které se potýkají s těžkostmi této historické chvíle. „Modleme se za tyto rodiny a nakolik je to možné, buďme jim nablízku,“ dodal Svatý otec.(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
7.2.21 Papež se modlí za Myanmar
7.2.21 Bůh neukazuje svou moc shora
4.2.21 Modlitba Anděl Páně s papežem se vrací na Svatopetrské náměstí
31.1.21 Petrův nástupce vyhlásil Světový den prarodičů a seniorů
31.1.21 Naslouchejme moci Božího slovaHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti