Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 11. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

5.2.2021 

Caritas Internationalis apeluje na všeobecnou dostupnost vakcín, zrušení dluhu a změnu patentového práva

Vatikán. Zvláštní apel na všeobecnou dostupnost vakcín proti Covidu-19 vydala Caritas Internationalis společně s vatikánským Úřadem pro integrální lidský rozvoj. Zdůrazňuje, že vakcíny jsou prostředkem k respektu a ochraně daru života. „Jelikož každý lidský život je nedotknutelný, nikdo nesmí být ponechán stranou,“ čteme v tiskovém sdělení, které se dotýká také otázky fondů na rozvoj zdravotní péče v chudých zemí a patentů na vakcíny.

Pandemie Covid-19 přinesla v minulém roce strach a nejistoty a vynesla na světlo křehkost a zranitelnost lidské existence. Projevem solidární reakce bylo sociální distancování, lockdowny, uzavírání hranic a masívní rozšíření digitální technologie v očekávání na vyvinutí vakcíny, předesílá zpráva podepsaná předsedou Caritas Internationalis a prefektem Úřadu pro integrální lidský rozvoj. „Bohaté národy globálního Severu investovaly peníze do produkce vakcín a nyní očekávají návrat svých investic. Očekává se, že vakcínový „zázrak“ dokáže znovu roztočit globální mašinerii. Vedlo to k jistému sebestřednému zaměření na Severu, který se projevil v nacionalismu a protekcionismu. Globální Jih, kde žije většina chudých lidí, zůstal ponechán stranou,“ čteme v prohlášení. Text dále připomíná nedávná vatikánská stanoviska, formulovaná v dokumentu Kongregace pro nauku víry, který označil vakcíny proti Covidu-19 za morálně přijatelné. K očkování, jako jedné z cest k projevení odpovědnosti vůči bližnímu, vybídl také papež František, a Svatý stolec zajistil vakcíny pro mnoho chudých lidí, zdůrazňuje se dále.

V textu se připomíná nedotknutelnost každého života a poukazuje se na skutečnost, že nejvíce jsou viru vystaveni chudí, menšiny, uprchlíci a marginalizovaní. „Péče o ně je morální prioritou, budou-li opuštěni, znamená to ohrožení pro ně i pro globální komunity. Náš kolektivní blahobyt závisí na tom, jak pečuje o nejposlednější.”

Prohlášení Caritas Internationalis se obrací na politické lídry s pobídkou, aby hleděli dále než pouze na zájmy svých vlastních národů a politických skupin. „Současná vakcínová krize musí být vnímána v širším kontextu globální zdravotní situace. Mnoho méně rozvinutých národů stále postrádá základní lékařskou infrastrukturu a prostředky k přechování vakcín,“ zdůrazňují autoři výzvy spolu s varováním, že nebude-li přístup k této krizi holistický, čekají nás návraty dalších humanitárních krizí. Proto je zapotřebí revidovat dluhy zemí s nízkým národním důchodem. Prominutí dluhů by se totiž mohlo stát zdrojem příjmů nutných k rozvoji zdravotních služeb. Podobně zásadní je také otázka patentů na vakcíny, bezprostředně související s možností zahájení jejich produkce v Africe, Latinské Americe a Asii.

Prohlášení uzavírá čtveřice apelů. První vybízí Radu bezpečnosti OSN k jednání o dostupnosti vakcín jako problému globální bezpečnosti, jehož výsledkem by bylo politické rozhodnutí založené na multilateralismu. Dále vybízí k co nejrychlejšímu projednání otázky dluhu nejchudších zemí, aby bylo možné získané prostředky využít na podporu lékařského a zdravotního systému těchto zemí. Za třetí apelují na podporu lokální produkce vakcín v různých centrech v Africe, Latinské Americe a Asii a jejich zprovoznění během příštích šesti měsíců, jehož předpokladem je projednání otázky patentů a technické spolupráce s nejchudušími národy. A konečně poslední apel žádá o přidělení finanční a technické podpory místních občanským organizacím a zejména konfesním organizacím, které jsou schopné připravit místní komunity v oblasti osvěty a rozvoje jejich schopností. – Uzavírá prohlášení podepsané předsedou Caritas Internationalis, kardinálem Taglem, prefektem Úřadu pro integrální lidský rozvoj, kardinálem Turksonem, a generálním sekretářem Caritas Internationalis Aloysiem Johnem.(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
16.11.20 Postcovidová vlna hladu teprve udeří
21.9.20 Caritas Internationalis apeluje na ukončení konfliktů a zrušení sankcí proti Sýrii
1.9.20 Caritas Internationalis: Za spravedlivý a udržitelný životní styl
17.7.20 Caritas Internationalis vyzvala ke zrušení protisyrských sankcí
20.4.20 Mezinárodní charita: Zachovejte humanitární pomoc a zrušte hospodářské sankceHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv listopad 22
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti