Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 1. 2023

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

9.2.2021 

Papež se v Iráku setká s vůdcem šíitských muslimů

Vatikán. Svatý stolec zveřejnil oficiální program a logo apoštolské cesty do Iráku, která by se – v závislosti na vývoji koronavirové pandemie – měla uskutečnit ve dnech 5. až 8. března. Papež František mimo jiné navštíví posvátné šíitské město Nadžaf a setká se nejvyšší duchovní autoritou iráckých šíitů, ajatolláhem Alím al Sistáním, což je jasný krok k dialogu s touto muslimskou menšinou.

“Pouť míru a bratrství” – tak Františkovu nadcházející cestu již ode dne jejího ohlášení (7.12.2020) nazval bagdádský chaldejský patriarcha, kard. Louis Sako. Právě irácký primas usiloval o návštěvu Nadžafu, šíitského centra vzdělanosti spolu s íránským Kommem. František bude prvním papežem, který vstoupí na iráckou půdu, a podle spekulací tisku by etapa v Nadžafu mohla přinést podpis obdobného dokumentu, jakým byla abúdhábská deklarace o lidském bratrství, signovaná před dvěma lety spolu s nejvyšším představitelem sunnitského islámu, imámem al-Tajíbem (4.2.2019).

Odlet do Iráku se plánuje na pátek 5. března dopoledne. Na letišti hlavního města bude vatikánskou delegaci očekávat irácký premiér Mustafa Kázimí. Oficiální přivítání se uskuteční v bagdádském prezidentském paláci, kde po soukromém rozhovoru s prezidentem Barhamem Sálihem papež vystoupí s úvodní promluvou před státními představiteli, diplomatickým sborem a občanskou společností. V závěru prvního dne návštěvy se papež v syrsko-katolické katedrále Panny Marie, Matky spásy, setká s biskupy, kněžími, řeholníky a řeholnicemi, seminaristy a katechety. 

Následujícího dne, v sobotu 6. března, se papež nejprve odebere do Nadžafu k již zmíněné schůzce s velkoajatolláhem al Sistáním a poté odletí do Násiríje, od níž je zhruba pětadvacet kilometrů vzdáleno archeologické naleziště na místě někdejšího sumerského Uru, východiska Abrahámovy pouti. Zde bude na programu mezináboženské setkání s papežovou promluvou. Intenzivní program uzavře po návratu do Bagdádu mše svatá v tamní chaldejské katedrále sv. Josefa.

V neděli 7. března papež zavítá do autonomní oblasti iráckého Kurdistánu. V hlavním městě tohoto regionu, Erbílu (či Irbílu nebo Arbílu) jej přivítají tamní političtí a náboženští představitelé. Papež se poté vrtulníkem odebere do Mosulu, který byl po tři roky (9.6.2014 – 9.7.2017) obsazen samozvaným Islámským státem. Zde se pomodlí za oběti války na Kostelním náměstí (Hosh al-Bieaa). Další zastávkou bude kolébka iráckého křesťanství, město Karakoš poblíž starověkého Ninive. Karakoš a okolní vesnice v srpnu 2014 obsadili teroristé z tzv. Islámského státu a násilím vyhnali tamních 100 tisíc chaldejských a syrsko-katolických křesťanů. Papež se s místním křesťanským společenstvím pomodlí modlitbu Anděl Páně. Nedělní liturgii pak bude slavit na erbílském stadionu, odkud se vrátí opět do Bagdádu.

Na pondělí 8. března se po oficiálním rozloučení plánuje odlet do Říma. Dodejme, že motto apoštolské cesty do Iráku zní: “Všichni jste bratři”. Tento verš z Matoušova evangelia (23,8) souzní rovněž s nedávnou Františkovou encyklikou “Fratelli tutti” a doprovodné logo jej uvádí v trojí jazykové verzi: arabsky, kurdsky a chaldejsky. Logo zobrazuje papeže, který zdraví hostitelskou zemi, její symboly: palmu a řeky Eufrat a Tigris, a bílou holubici s olivovou ratolestí, která přelétá nad vlajkami Svatého stolce a Irácké republiky.

 (jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
13.2.21 Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše
23.12.20 Irácký parlament prohlásil Vánoce za státní svátek
7.12.20 Petrův nástupce se vrací k apoštolským cestám: v březnu příštího roku navštíví IrákHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2023 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv leden 23
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti