Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   17. 6. 2021

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

22.10.2005 

Závěrečné propozice Biskupského synodu

Vatikán. Ve Vatikánu byla zveřejněna neoficiální verze závěrečných propozic XI. generálního shromáždění synodu biskupů. Obvykle zůstávaly závěrečné návrhy utajeny a předávaly se Papežovi, který je použil jako podklady pro postsynodní apoštolskou exhortaci. Benedikt XVI. obdržel latinský originál propozic. Zároveň rozhodl, že jeho italská pracovní verze má být zveřejněna. Text se skládá z celkem 50-ti propozic, rozdělených do tří částí.

První část nese nadpis ?Lid Boží vychovávaný k víře v eucharistii.? Vyzývá kněze, aby po všech stránkách vycházeli vstříc věřícím a umožňovali jim účast na mši svaté. Eucharistie je totiž viditelným znamením jednoty i různorodosti církve, a proto může být i východiskem ekumenického dialogu.
Synodní otcové vyzývají k organizování eucharistických adorací. Poukazují na souvislost Eucharistie s jinými svátostmi. Všímají si potřeby obnovit výchovu k obrácení, která by v praxi vedla k častější individuální zpovědi. Užitečné v tom směru mohou být kající pobožnosti nebo například poutě. Působení Eucharistie je ukázáno také v kontextu svátosti manželství. Synod zdůrazňuje potřebu katecheze v polygamních kulturách, aby věřící, kteří chtějí přijmout křesťanství, byli ochotni otevřít se radikalitě evangelia.
Tam, kde je citelný nedostatek kněží, je doporučeno pořádat bohoslužby slova, které však budou mít jinou formu než mše svatá.
Synodní otcové dále potvrdili význam celibátu v praxi latinské církve a potřebu objasňovat jeho význam věřícím. Zároveň vyjádřili úctu k tradici východních církví. Mnoho místa je věnováno pastoraci povolání. Propozice podporují například zřizovaní nižších seminářů.

V kapitole věnované katechezi a mystagogii synodní otcové navrhují větší integraci svátostí křesťanské iniciace a větší teologický i pastorační důraz na svátost biřmování. Znovu by měl být zvážen příhodný věk, ve kterém je tato svátost udělována, i otázka, zda by v latinském obřadu nemělo první svaté přijímání nastupovat až po biřmování.
Synodní otcové zdůrazňují význam Eucharistie pro pastoraci a navrhují zavedení nových forem katecheze, přizpůsobeným různým situacím a kulturám. Všímají si úlohy rodiny v uvádění dětí do svátostného tajemství. Navrhují také vypracování Eucharistického kompendia.
Druhá část Propositiones se týká podílu Božího Lidu na sloužení eucharistie. Zdůrazňuje úzké spojení Slova Božího a Eucharistie. Proto je žádoucí důkladnější biblická katecheze, stejně jako homilie komentující čtení nebo tématická kázání, věnovaná jednotlivým otázkám křesťanské víry. Propozice volají také po aktivnější účasti věřících na liturgii, mimo jiné skrze větší inkulturaci. Zároveň ovšem biskupové mají dohlížet na to, aby nedocházelo při slavení eucharistie k nešvarům, jako je například výměna liturgických textů za jiné.
Také architektuře a umění v místech, kde se slaví eucharistie, má být věnována náležitá pozornost. Místo přechovávání Nejsvětější svátosti má být důstojné a dobře viditelné. Zvláštní pozornost je potřeba věnovat výběru místa pro liturgie, které jsou vysílány sdělovacími prostředky.
Synod dále zdůrazňuje roli neděle jako Dne Páně. Jeho slavení se neomezuje na účast na mši svaté, ale týká se také obnovy vztahů s bližními i se sebou samým. Tomu slouží i jiné druhy liturgické nebo společné modlitby, které se mají šířit mezi věřícími. Synod připomněl také specifické úkoly, které při liturgii náleží knězi, jáhnu, akolytovi nebo lektorovi.
V multikulturních a sekularizovaných metropolích je potřeba dbát na náležité vysvětlení významu přistupování ke svatému přijímání. V liturgiích sloužených na mezinárodních setkáních Synod navrhuje - zejména pro eucharistickou modlitbu - návrat k latině a gregoriánskému chorálu, jako znamení jednoty církve.

Třetí část textu připraveného synodními otci nese nadpis: ?Poslání Lidu Božího živeného Eucharistií.? Najdeme v ní poděkování kněžím, jáhnům a všem, kdo se podílejí na přípravě a slavení mše svaté. Kněžím se doporučuje její každodenní slavení, i v případě, že chybí věřící. Připomíná se, že eucharistická zbožnost se dotýká celého života.
Další odstavce se týkají rozvedených, kteří znovu uzavřeli manželství. Přestože nemají přístup ke svatému příjímání, patří do církve, proto mají chodit na mše, adorovat eucharistii, modlit se a účastnit se života společenství. Církevní soudy mají dobře přezkoumat, zda jejich manželství bylo platné.
Další propozice se týká přijímání křesťanů z jiných denominací. Ekumenické koncelebrace jsou podle dokumentu zcela vyloučené. Na druhou stranu za přesně stanovených podmínek je přístup nekatolických křesťanů k svátosti eucharistii, smíření a pomazání nemocných nejen možné, ale dokonce doporučené.
Eucharistie je dále označena za zdroj misie a posvěcování světa. Proto je potřeba ulehčovat přístup k eucharistii nemocným, neplnoprávným nebo emigrantům. Dokument se dotýká také další delikátní otázky ? totiž veřejných osob a jejich vztahu k eucharistii. Pokud chtějí politici přistupovat ke svatému přijímání, nemohou podporovat zákony, které se neshodují s obecným dobrem člověka a přirozeným právem. V závěru se mluví také o spojení eucharistie s ekologií, jejím sociálním rozměru a jejím významu pro smíření národů rozdělených konflikty.

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
15.10.19 Proč mezi katolíky upadá víra v reálnou přítomnost Krista v eucharistii?
11.4.16 Eucharistický zázrak v Polsku
11.9.11 Benedikt XVI. v Anconě
28.6.07 Přípravy na mezinárodní eucharistický kongres v Kanadě
1.12.06 Nedělní Eucharistie je pilířem života církveHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2021 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červen 21
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti