Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   5. 3. 2021

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

24.10.2005 

Eucharistie, živý chléb pro pokoj na světě

Vatikán. Ve Vatikánu bylo v sobotu zveřejněno závěrečné poselství Biskupského synodu. Na rozdíl od Propositiones, které informují o dílčích závěrech synodních otců předložených Svatému otci k dalšímu zpracování, poselství nadepsané ?Eucharistie, živý chléb pro pokoj na světě?, se obrací k Lidu Božímu.
Hned v úvodu účastníci Synodu volají po oživení eucharistické pastorace. Vyzývají křesťany všech vyznání k modlitbě za plnou jednotu církve ve sloužení Eucharistie. Děkují Bohu za pontifikát Jana Pavla II., za jeho poslední encykliku Ecclesia de Eucharistia a za apoštolský list Mane nobiscum Domine.
První část poselství je nadepsána: ?Zaposlouchaní do utrpení světa.? Synodní otcové vypočítají mnoho bolestí současného světa a táží se: ?Co činit, aby v této epoše globalizace mohla solidarita převážit nad utrpením a chudobou?? Apelují na ty, kdo rozhodují, aby dbali na důstojnost každé lidské osoby, manželství a rodiny. Připomínají, že mučedníci díky Eucharistii vždy uměli vítězit nad nenávistí, láskou a odpuštěním.
V části nazvané ?To čiňte na mou památku? se zdůrazňuje význam liturgické obnovy prosazované II. Vatikánským koncilem. ?Je třeba pečovat o jeho pozitivní plody a opravovat zneužití, která pronikla do praxe? ? píší synodní otcové. Vyzývají k věrnosti liturgickým normám a varují před libovulí v nakládání s posvátnými texty. Dále ukazují na ?Světlé stránky eucharistického života v církvi? a vyjmenovávají řadu pozitivních skutečností, o kterých se na synodu mluvilo. Patří mezi ně růst povolání, zkušenost světových dní mládeže, církevní hnutí připravující misionáře nové evangelizace, oživení eucharistické adorace a podobně. Otcové děkují Bohu za obnovu svobodného sloužení eucharistie v mnoha zemích a posílají pozdravy pronásledovaným křesťanům. V poselství se dále mluví o ?Výzvách eucharistické obnovy?. Dokument poukazuje na zánik citlivosti k hříchu a na krizi svátostí smíření. Dotýkají se také velmi diskutované otázky nedostatku kněží v některých oblastech. Tam, kde přítomnost kněze je obtížná, je třeba lépe vysvětlit a propagovat ?duchovní přijímání?. Synodní otcové se obracejí také k osobám žijícím v nesvátostných manželstvích. Zdůrazňují, že nejsou vyloučení z církve a zvou je k pravidelné účasti na mši svaté. Podobně oslovují rodiče, duchovní a katechety, aby v dnešním sekularizovaném světě pečlivě dbali na přípravu příštích generací a pomáhali jim obnovit praktikování svátostí. ?Buďte mými svědky?, stojí v nadpisu další části poselství. Synod v ní oslovuje různé skupiny lidí. Kněze vyzývá, aby byli pokornými dělníky na vinici Páně a vydávali svědectví vlastního života. Trvalé jáhny, katechety a laické pastorační asistenty vyzývá k plné jednotě myslí a činů s pastýři jednotlivých komunit. Všechny pokřtěné pak zve k následování Krista v Pokoře a lásce.
Zasvěceným osobám děkuje za eucharistické svědectví. Mladé lidí vybízí, aby čerpali z pramene, kterým je Nejsvětější svátost ? a seminaristy, aby se nechali vést autentickou eucharistickou spiritualitou. Katolickým rodinám synodní otcové doporučují společnou účast na nedělní mši svaté. Nemocným otcové píší: ?Skrze utrpení máte zvláštní podíl na eucharistické oběti a jste svědky lásky, která z ní plyne. Jsme s Vámi, zvláště s umírajícími, kteří přijímáte Kristovo Tělo jako viatikum?.
Poslední část textu nese nadpis: ?Aby všichni byli jedno?. Jejím tématem je touha po plné jednotě křesťanů, ale také vysvětlení, že společná Eucharistie stále ještě není možná. ?Na zakončení Synodu - píší jeho účastníci ? zakoušíme pokoj plný naděje, tak jako učedníci z Emauz. Přejeme vám, abyste s radostí přicházeli k setkání s Eucharistií.?

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
1.10.18 Nová prováděcí instrukce k organizaci biskupské synody
20.4.16 Diskuse o jednacím řádu biskupské synody
13.10.15 Nerozlučnost manželství není břemeno - říká auditorka synody María Rojas
8.2.14 Odpovědi na dotazníky k biskupskému synodu o rodině
17.10.13 Synod o rodině proběhne ve dvou etapách – 2014 a 2015Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2021 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 21
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti