VaticanNews.va

   15. 11. 2018

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.5074
Poslechem z webových stránek.3248
Četbou textů na webových stránkách.5115
Poslechem i četbou.3122


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Opustila Asie Bibi Pákistán?

Jakou úctu prokazujeme našim kostelům?

Asia Bibi: Děkuji Bohu za svobodu


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Urbi et Orbi 

25.12.2005 

Moderní člověče, neboj se betlémského Dítěte

Poselství Benedikta XVI. URBI et ORBI - Vánoce 2005

Česká sekce RV

?Zvěstuji vám velikou radost... v Davidově městě se vám dnes narodil Spasitel- to je Kristus Pán? (Lk 2, 10-11). V této noci jsme opět slyšeli poselství anděla pastýřům a znovu jsme zakoušeli atmosféru oné Svaté noci, Betlémské noci, když se Boží Syn stal člověkem, narodil se v prosté stáji a přebýval mezi námi. V tento slavný den znovu zaznívá andělovo poselství a vybízí nás, muže a ženy třetího tisíciletí, abychom uvítali Spasitele. Kéž lidé dnešního světa neváhají nechat ho vstoupit do svých domovů, do svých měst, do svých národů, do všech koutů světa ! Jistě, v uplynulém tisíciletí a zvláště v posledních staletích byly vykonány velké pokroky v oblasti technologie a vědy, a dnes můžeme disponovat rozsáhlými hmotnými prostředky. Avšak člověk naší technologické doby riskuje, že se stane obětí právě úspěchů své inteligence a technických vymožeností, směřuje-li k duchovní neplodnosti a prázdnotě srdce. Kvůli tomu je pro nás tak důležité otevřít svého ducha a srdce této události spásy Narození Krista, která může dát novou naději každé lidské bytosti.

?Probuď se, člověče! Pro tvou spásu se Bůh stal člověkem? (Sv. Augustin, Sermo, 185) Probuď se, muži a ženo třetího tisíciletí ! O Vánocích se Všemohoucí stal dítětem a žádá nás o pomoc a ochranu. Jeho způsob bytí Bohem uvádí náš způsob být člověkem do krize. Když klepe na naše dvéře, dotazuje se nás a obrací se naši svobodu a vyzývá nás, abychom lépe uvážili svůj vztah a svůj postoj k životu. Moderní doba se často představuje jako probuzení rozumu z jeho dřímot, jako příchod lidstva do světla. A přece bez Kristova světla, pouhé světlo rozumu nestačí osvítit ani lidstvo ani svět. Z tohoto důvodu slova vánočního evangelia: ?...pravé Světlo, jež osvěcuje každého člověka, to přicházelo a svět? (Jn 1, 9), zaznívá nyní více než kdy jindy jako poselství spásy. ?Tajemství člověka se opravdu vyjasňuje jen v tajemství vtěleného Slova (Gaudium et Spes, 22). Církev neúnavně opakuje toto poselství naděje, potvrzené 2. Vatikánským koncilem, který skončil před 40 léty.

Moderní člověče, dospělý a přece někdy chabý v myšlení i chtění, dovol betlémskému Dítěti, aby tě vzalo za ruku! Neboj se; dej mu svou důvěru! Životodárná moc jeho světla je podnět k vybudování nového světa založeného na spravedlivých etických a ekonomických vztazích. Kéž jeho láska vede každý národ na zemi a upevňuje jejich společné povědomí, že jsou ?rodina?, povolaná k tomu, aby pěstovala vztahy důvěry a vzájemné podpory. Svorné lidstvo bude s to čelit mnoha tíživým problémům současné doby: od hrozby terorismu k ponižující chudobě, v níž žijí miliony lidských bytostí, od výroby zbraní k všeobecně rozšířenému ničení životního prostředí, jež ohrožuje budoucnost naší planety.

Kéž Bůh, který se stal člověkem z lásky k lidstvu, posílí všechny v Africe, kteří pracují pro mír, všestranný rozvoj a na zamezení bratrovražedných konfliktů, na upevnění současného stále křehkého politického přechodu a na ochraně nejzákladnějších práv těch, kteří zakoušejí tragické humanitární krize, jako je ta v Dárfúru a v jiných krajích střední Afriky. Kéž vede národy Latinské Ameriky k tomu, aby žily v míru a ve shodě. Kéž udělí odvahu lidem dobré vůle ve Svaté zemi, v Iráku, v Libanonu, kde znamení naděje, které nechybějí, potřebují být potvrzeny akcemi, inspirovanými čestností a moudrostí; kéž prokáže přízeň procesu dialogu na korejském poloostrově a jinde v asijských zemích, aby se tak mohlo uklidněním nebezpečných diskusí dosáhnout mírumilovných závěrů v duchu přátelství, závěrů, na které jejich národy dychtivě čekají.

O Vánocích se otevírá naše nitro naději, když nazíráme Boží velebnost, která se skryla do chudoby Dítěte zavinutého do plének a položeného v jeslích - Stvořitel vesmíru omezený do bezmoci novorozeněte. Přijmout tento paradox, paradox Vánoc, to znamená odhalit Pravdu, která osvobozuje, objevit Lásku, která proměňuje život. V betlémské noci se Vykupitel stává jedním z nás, naším druhem na záludných cestách dějin. Chytněme se ruky, kterou k nám natahuje: je to ruka, která nám nechce nic vzít, nýbrž chce pouze dávat.

S pastýři vstupme do betlémské stáje, kde nás vítá láskyplný pohled P. Marie, tiché svědkyně zázračného narození. Kéž nám pomáhá prožít dobré Vánoce, kéž náš učí, jak chránit v srdci tajemství Boha, který se pro nás stal člověkem, a kéž nám v našem světě pomáhá vydávat svědectví jeho pravdě, jeho lásce a jeho pokoji.

Další články z podrubriky Urbi et Orbi

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.12.05 Vigilie Narození Páně ve Vatikánu
24.12.05 Bůh je tak veliký, že se může učinit malým
21.12.05 Vanoční přání Svatého otce
17.12.05 Na svatopetrském náměstí byl rozsvícen vánoční strom
15.12.05 Program papežských liturgií o vánocíchHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2018 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Kristův náměstek: Bůh nikdy nedementuje Sebe

Papež František: Svatost znamená nechat Boha při díle

Papež jmenoval druhého sekretáře Kongregace pro nauku víry

Zdravotní středisko pro chudé na Svatopetrském náměstí

Výhrada svědomí se vrátila do americké legislativy

Pánova překvapení mohou někdy dezorientovat, ale vyvádějí z uzavřenosti

Papež František navštíví na jaře Maroko

Mons. Semeraro: Římská kurie musí spojovat tradici s novostí

Vatikánské sympozium ke 100. výročí konce I. světové války

Plenární zasedání Konference biskupů USA

Půl milionu lidí vyhnáno ze svých obydlí

Jaký má být biskup?

 Nově na webu
Svatý otec: O přikázáních – Nevydáš křivé svědectví

Publicistika: O polském „nacionalismu“

Publicistika: Bombardování Vatikánu před 75 lety bylo zacíleno na rozhlasový vysílač

Rozhovory: V případech pedofilie jsem nikdy neudělil milost,

Homilie: Na kříži se Bůh zjevil jako agapé

Archiv zpráv listopad 18
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Starší zprávy >

Náš tip

O teologii manželství

Božím lidem je třeba se stát

Bůh nebrání pravdu na úkor lásky, ani lásku na úkor pravdy či rovnováhu na úkor obojího