VaticanNews.va

   4. 4. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.6778
Poslechem z webových stránek.4148
Četbou textů na webových stránkách.6614
Poslechem i četbou.3900


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Koronavirus dnes a zítra

O neomylnosti lidu ve víře

Nestyďme se, že jsme v církvi, styďme se, že jsme hříšníci


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Rozhovory

  

9.1.2006 

Pravda vypučí ze země a spravedlnost přichází z nebes

Rozhovor s velvyslancem ČR ve Vatikánu, Pavlem Jajtnerem

Johana Bronková

Svatý otec dnes přednesl k diplomatickému sboru tradiční projev. Je to jeho druhý projev k diplomatickému sboru. První byl těsně po jeho zvolení v květnu minulého roku. Tématem dnešního projevu Svatého otce byla angažovanost pro pravdu a vyjádřil se k němu čtyřmi poznámkami. Zaprvé - angažovanost pro pravdu je duší spravedlnosti. Hořké zkušenosti nedávné doby nás poučují, že lež se často vydává za pravdu, aby učinila z člověka nástroj. Podle Svatého otce je třeba zamezit této strumentalizaci člověka a zneužití lidské svobody. V této souvislosti upozornil také na nutnost aplikace principů angažovanosti pro pravdu, zejména ve Svaté zemi. Upozornil také na nebezpečí světového terorismu a jeho snahy, jak sám řekl, rouhavě se skrýt za určité náboženství. Angažovanost pro pravdu, podle Benedikta XVI., je úkolem diplomacie. Vzájemné ovlivňování se kultur přispělo v minulosti, a přispívá i nadále, k rozvoji vědy a civilizace.

Druhá poznámka se týkala angažovanosti pro pravdu, která je základem práva a svobody. Člověk může a chce znát pravdu. Tu však nelze dosáhnout bez svobody. Mezi základní lidské svobody patří svoboda náboženství, a v tomto smyslu Svatý otec řekl: ?Všem odpovědným ve vašich národech vzkazuji, nebojíte-li se pravdy, nebojte se ani svobody. Církev usiluje o svobodu náboženství pro všechny?.

Dále, angažovanost pro pravdu otevírá cestu odpuštění a usmíření. V této souvislosti je pozoruhodné, že Svatý otec znovu poukázal na těžké chyby minulosti, kterých se ať už příslušníci církve anebo její instituce dopustili, že církev nikdy neváhala žádat o odpuštění a zavazuje ji k tomu angažovanost pro pravdu. Benedikt XVI. citoval Jana Pavla II., když v roce 2002 řekl: ?Není míru bez spravedlnosti, není spravedlnosti bez odpuštění?. Má mysl se obrací ke Svaté zemi, kde se narodil Ježíš Kristus, princ míru. Ale také k Libanonu, který by měl najít znovu spolupráci s různými náboženstvími, a vůbec k Blízkému Východu, zvláště Iráku, ale také k Africe, oblasti velkých jezer, kde propukla v minulosti, a stále ještě trvá, velká národnostní nenávist, a k Dárfúru v Súdánu. Úkolem diplomacie, podle Benedikta XVI., je mimo jiné přesvědčit znesvářené strany, aby uznaly své omyly, jestliže milují pravdu.

Čtvrtá poznámka se týkala angažovanosti pro pravdu, která otevírá nové naděje. Mír, podle Svatého otce, není pouze klidem zbraní. Nelze hovořit o míru tam, kde člověk nemůže žít důstojně, ať už se jedná o uprchlíky z následků válek, z nesvobody, z nedůstojných obchodů s lidmi... Zajímavá poznámka se týkala otázky vztahů peněz na zbrojení a chudoby. Polovina peněz, které se ročně vydávají na zbrojení ve světě, by stačila na odstranění bídy a hladu natrvalo. Tady musí, podle Benedikta XVI., promluvit lidské svědomí.

V závěru Svatý otec cituje žalm 84, kde se praví: Pravda vypučí ze země a spravedlnost přichází z nebes. A tou pravdou, která vypučí ze země, je Kristus. V tomto duchu papež posílá všem vládám, které diplomatický sbor shromážděný dnes v Sala Reggia v Apoštolském paláci reprezentuje, přání pokoje v pravdě a dobrý rok 2006.

Pane velvyslanče, co z projevů Svatého otce se zvlášť dotýká naší společnosti v České republice?

Domnívám se, že apel na solidaritu a naše svědomí. To znamená apel na to, abychom se více angažovali v mezinárodní pomoci a v péči o potřebné a chudé, protože nejsme ani zemí, která by momentálně byla v konfliktu, ani zemí, kde by byla potlačována náboženská svoboda. A domnívám se, že výzva Svatého otce se týká naší země v tom smyslu, abychom více, jako stát, který je privilegovaný a šťastný, že žije v klidné a prosperující polovině světa, se více angažoval směrem k chudým, k uprchlíkům.

Změnila se nějak atmosféra audience, když srovnáte novoroční setkání diplomatického sboru s Janem Pavlem II. a nyní, s Benediktem XVI?

Myslím, že to proběhlo standardním způsobem až na to, že jsem zaznamenal daleko větší účast ze strany diplomatického sboru. Byli tady všichni velvyslanci, i ti, kteří nejsou rezidentní v Římě. Také mnoho rodinných příslušníků, každá ambasáda má povoleny kromě velvyslance a manželky ještě čtyři další osoby, a myslím si, že kvóta byla vyčerpána. Měl jsem radostnější pocit, když to srovnám s poslední novoroční audiencí ještě za Jana Pavla II., kdy jsme všichni cítili tíseň a bezmoc z choroby, která se projevovala velice intenzívně. Měsíc potom Jan Pavel II. byl hospitalizován a pak víme, co následovalo.

Pane velvyslanče, děkuji vám a na závěr, chtěl byste ještě dodat nějaké své vlastní novoroční přání?

Jestli mohu touto cestou pozdravit všechny posluchače rádia Vatikán, tak to činím velice rád a budu se těšit na setkávání s nimi na vlnách této rozhlasové stanice. Přeji jim radost a pokoj, pevné zdraví a hodně lásky.
Děkuji

Zvukový záznam rozhovoru ZDE.

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
9.1.20 Novoroční setkání papeže Františka s diplomatickým sborem: Naděje vyžaduje realismus
9.9.19 Idolatrická ekonomie potřebuje oběti lidských životů na oltáři spekulace a profitu
23.5.19 Papež k velvyslanců: Pozornost k nejzranitelnějším má jméno. Bratrství!
7.1.19 Papež k velvyslancům o krizi multilaterální diplomacie
5.5.18 Papež František: Vatikánská diplomacie má stát na straně dialogu, ale nebát se cesty křížeHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
O sedmibolestné Matce a učednici

František varuje před virovou genocidou

Papež: V těžkostech se projeví duše národa

Kardinál Parolin: Krize vyzývá k překonání egoismu

Církev ve Francii za duchovní službu u nakažených koronavirem

Desatero pro život za zavřenými dveřmi

Nikdo si nevybírá křesťanství jako jednu z možností na trhu religiozity

Papež: Osvojme si eucharistické vnímání Krista

Kardinál Comastri: Bolest osvícená vírou může být ozdravným řezem egoismu a banalit

K modlitbě za zahojení závislostí vybízí papež v dubnovém úmyslu

Mše v čase pandemie a nová přímluva na Velký pátek

Papež povzbudil mladé účastníky “virtuální pouti”

 Nově na webu
Svatý otec: O blahoslavenstvích – Blahoslavení čistého srdce

Publicistika: Požehnání, které rozčísá temnoty strachu

Publicistika: Koronavirus dnes a zítra

Rozhovory: O Janu Pavlu II. , vyhaslosti víry a možnosti jiné cesty

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv duben 20
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Starší zprávy >

Náš tip

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása

Miguel Ángel Fiorito S.I. - Mistr dialogu