Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   22. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

13.5.2006 

Náhody nebo znamení ?

Josef Koláček

?Una mano miracolosa ha guidato questa pallotolla?, prohlásil prof. Bompiani, jeden z asistentů při operaci Jana Pavla II. v poliklinice Gemelli, a vysvětloval: ?O vlas ta kulka minula pět životně důležitých orgánů a k tomu ještě měla mírně zakřivenou dráhu?.

13. května 1981 profesionální vrah Ali Agca mířil dobře na Jana Pavla II., který pomalu projížděl na bílém džípu uličkami mezi jásajícími účastníky generální audience. Musel střílet houští rukou natažených ke Svatému Otci, však střela zranila na rukou také dvě ženy. I tento fakt mohl ovlivnit onu mírně zakřivenou dráhu.

Při tehdejší odpolední generální audienci byla na svatopetrském náměstí pouze jedna sanitka pro účastníky, kteří omdlí nebo se jim udělá nevolno - a ta stála na konci Berniniho kolonády za řadami věřících. Řidič uslyšel dva výstřely a viděl bleskově vzlétající holuby. Ihned zařadil zpátečku ? neměl čas ani místo na obrácení ? a tak dojel k Arco delle Campane, kam mezitím dovezli na bílém džípu krvácejícího Svatého Otce. Rychle ho přeložili do sanitky a ta vyrazila kolem baziliky k bráně sv. Anny. Všechna doprava ve Vatikánu na trase byla zastavena.

U brány sv. Anny už stála sanitka důkladněji vybavená resuscitačními přístroji pro těžce zraněného Jana Pavla II. Nejen to, před bránu právě dojeli na motorkách dva karabiniéři, kteří pak sirénami uvolňovali cestu. Jelo se nejkratší trasou, mnohokrát v protisměru. Avšak během krkolomné cesty najednou vypověděla siréna v sanitce. Karabiniéři to zaznamenali, že nehouká a mysleli si, že chtějí šetřit těžce zraněného a tak také vypnuli své sirény. Jeden z nich jen zvednutou rukou ?rozhrnoval? dopravu ve špičce. Po celou cestu i ta nejvíce nahuštěná doprava se opravdu rozestupovala, takže sanitka mohla jet největší rychlostí.

Když přišel telefonát o atentátu na Jana Pavla II. do Gemelli, připravovala se velmi složitá operace, takže celý tým byl připraven. Toho pacienta mohli bez nebezpečí odložit na druhý den a stáli pohotově, i s nejlepším chirurgem polikliniky prof. Crucittim. Ten měl sice volný den, ale kolem páté, když byl nedaleko parku villa Pamphili, ho napadala neustálá myšlenka, aby se šel podívat na jednoho pacienta, kterého den předtím operoval. Už se blížil k nemocnici, když uslyšel v autě zprávu o atentátu. Stačil se právě převléci, rozhodnout odsunutí zmíněné operace a dát příkaz: Dovést z krevní banky dost krve. Jan Pavel II. měl totiž vzácnou krevní skupinu ?0 AB? a v Gemelli neměli velkou zásobu. Jenomže v Římě je krevní banka na Tiberském ostrově v nemocnici u Milosrdných bratří. Okamžitě vyrazil s houkačkou na střeše vůz s žádanou krví. Bral to přes Gianicolo, ale i tam bylo aut jako komárů, než... Těžce zraněného Jana Pavla II. vezli na vozíku do operačního sálu a za nimi kráčel onen posel s žádanou krví. A bylo jí tuze zapotřebí, protože Svatý Otec téměř vykrvácel. Po pětihodinové operaci byl vydán první lékařský bulletin, který podepsal šéf chirurgického oddělení, velký teoretik a uznávaná kapacita. Vrátil se ve velkém spěchu letadlem z kongresu v Lyonu těsně po skončení operace. V římských salónech považují za znamení či zázrak i to, že se Svatý Otec dostal do rukou nejlepšího chirurga.

Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
14.5.11 30 let od atentátu na Jana Pavla II. - nová konkrétní odhalení
13.5.06 25 let atentátu na Papeže
12.5.06 Místo atentátu připomíná pamětní deska
12.1.06 Ali Agca na svobodě
12.1.06 Tajemství střílející ruky - opakující se otazníky dějin?Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti