Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   19. 1. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Angelus 

3.9.2006 

Řehoř Veliký ? vzor pastýře našich časů

Promluva Benedikta XVI. před polední modlitbou Anděl Páně - Castel Gandolfo 3. září 06

Česká sekce RV

Drazí bratři a sestry,
dnes, 3. září, připomíná římský kalendář sv. Řehoře Velikého, papeže a učitele církve (540 ? 604). Je to zvláštní postava, řekl bych téměř ojedinělá, je to příklad, který je možno dát pastýřům a správcům veřejných věcí: on byl totiž nejprve prefektem Říma a pak teprve biskupem. Jako císařský úředník prokázal takovou správní schopnost a mravní bezúhonnost, že už jako třicetiletý zastával nejvyšší občanskou funkci ?praefectus Urbis? (prefekt města Říma). V něm však uzrávalo povolání k řeholnímu životu, který přijal v roce 574, po smrti svého otce. Benediktinská řehole se pak stala nosnou strukturou jeho existence. I když byl jako papežův vyslanec na císařském dvoře v Cařihradu, uchovával si mnišský způsob života, prostý a chudý.

Pak byl povolán do Říma a, i když žil v klášteře, byl úzkým spolupracovníkem papeže Pelágia II. a po jeho smrti jako oběti morové epidemie, byl Řehoř všeobecnou aklamací zvolen za jeho nástupce. Snažil se všemožně vyhnout tomuto jmenování, ale musel se vzdát a nerad opustit klášter. Věnoval se společenství, vědom si že plní povinnost a že je prostý ?služebník Božích služebníků?. Ve svých cenných ?Pastorálních pravidlech? píše: ?Není opravdu pokorný ten, který chápe povinnost stát v čele druhých z rozhodnutí Boží vůle, a přesto pohrdá tímto vynikajícím postavením. Podřídí-li se naopak Božím dispozicím a nepropadne neřesti tvrdošíjnosti a je již vybaven oněmi dary, kterými může pomáhat druhým, když mu je uložena nejvyšší důstojnost vlády nad dušemi, má srdcem od ní utíkat, ale přesto proti své chuti musí poslechnout.? (Pastorální pravidlo I, 6). Řehoř vytušil s prorockou prozíravostí, že se rodila nová civilizace ze setkání římského dědictví a tak zvavých ?barbarských? národů, díky soudržné síle a mravnímu povznesení křesťanstvím. Mnišství se ukázalo jako bohatství nejen pro církev, nýbrž pro celou společnost.

Ač měl Řehoř Veliký chatrné zdraví, se silným mravním temperamentem rozvíjel intenzivní pastorální i občanskou činnost. Zanechal rozsáhlou korespondenci, úchvatné homilie, proslulý komentář ke knize Job a spisy o životě sv. Benedikta. Kromě toho četné liturgické texty, proslulé pro reformu chrámového zpěvu, který dostal podle jeho jména označení ?gregoriánský?. Avšak bezpochyby nejslavnějším dílem jsou jeho ?Pastorální pravidla?, jež měla pro kněze tutéž důležitost jako řehole sv. Benedikta pro mnichy středověku. Život pastýře duší musí být vyrovnaným souhrnem kontemplace a činnosti, oživovaným láskou, ?která dosahuje nejvyšších vrcholků, když se milosrdně sklání na hluboká trápení druhých. Schopnost sklánět se nad nouzí druhého je měřítkem síly vzletu vzhůru? (II, 5).

Tímto stále aktuálním učením se inspirovali otcové 2. Vatikánského koncilu, aby nastínili obraz pastýře našich časů. Prosme Pannu Marii, aby se příkladem a učením sv. Řehoře Velkého řídili pastýři církve ale i odpovědní představitelé občanských institucí.

***

Po srdečných pozdravech v šesti řečech se obrátil italsky k přítomným fokolarínům: ?S radostí vítám četné mladé členy hnutí fokoláre pocházející z různých zemí. Drazí přátelé, buďte ve škole Nejsvětější P. Marie věrnými učedníky Ježíše a přivádějte k němu své vrstevníky.
Totéž přání patřilo i studentům z hnutí Communione e Liberazione z Ascoli Piceno.

Přeložil P. Josef Koláček, SJ.

Další články z podrubriky Angelus

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
10.3.04 Mezinárodní symposium o Řehoři Velikém
25.10.03 Poselství Svatého otce účastníkům sympózia o sv. Řehoři VelikémHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv leden 22
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti