Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   1. 10. 2023

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Seriály

 Cesta do Compostely 

8.8.2006 

Z Burgosu do Castrojeriz

Johana Bronková

Milí posluchači, právě jsme ukončili první etapu cesty do Compostely. Máme za sebou 40 km a blaženě odpočíváme v Castrojeriz. To je asi 40 km na západ od Burgosu. Je tady několik krásných kostelů. Dokonce jsou v nich díla od Rubense a od Brueghela a nad námi se tyčí nějaký středověký hrad. Pouť jsme začali v Burgosu ? právě tam, kde jsme před třemi lety skončili, tak trochu se slzami v očích, protože nám už nezbývalo víc času.

Dorazili jsme večer, těsně čtvrt hodiny před zavřením katedrály. Z kaple vyhrazené pro modlitbu právě vycházel ze zpovědnice starý kněz, a tak jsme ho požádali o požehnání na cestu. Nakolik jsme jeho španělštině rozuměli, svěřil ?el camino?, jak se tady obecně cestě za sv. Jakubem říká, do ochrany P. Marii a andělům. Jejich pomoc jsme v zápětí potřebovali, protože byl večer, a všechny hostely byly obsazené, a navíc v době, kdy jsme byli v katedrále, zavřeli turistické informace. Našim prvním andělem se tak stal vlasatý Španěl v hostelu, kde jsme spali před třemi lety: u něj sice už místo nebylo, ale dal nám nezbytnou mapku s hostely a penziony. Podle nich jsme po několika pokusech trefili do posledního volného pokoje, a dopadli jsme tak přeci jen lépe než svatá rodina v Betlémě.

Musím dodat, že kromě rady andělů a svatých patronů, kteří bdí nad poutníky ? a není jich tu málo, o nás pečují opravdu velmi pozorně. Třeba tady, kde jsme teď v posledním refugiu, takový vlasatý Španěl dokonce odnesl i naše ruksaky až k posteli. Také máme jednoho patrona rytíře ? Cida. Ten tady kdysi sváděl bitvy s Maury, při kterých se rozhodovalo, kam až bude sahat křesťanská Evropa. Je to boj i dneska velmi aktuální, nejdřív se v něm musí každý utkat sám se sebou, a proto se také mnozí vydávají na pouť, ale má i další fáze. Ale vraťme se k pouti.

Vyrazili jsme z hostelu Hidalgo ještě za tmy, před šestou hodinou. Přece jen jsme trochu víc na západě a přestože se čas neposunuje, všechno, včetně slunce, je tady asi o hodinu opožděné. První spolupoutníky jsme potkali na kraji Burgosu, ale cesta se zahustila až u první vesničky Rabé de las Calzadas, kde se všichni sešli v baru na ?café con leche?. A pak už se šlapalo: krajina je tu mírně zvlněná, pole po žních a hromady kamení, jako mohyly těm, kdo je tu po celé generace vysbírávali.

Cestu lemují letní polní kytky, které znáte: svlačce, vlčí máky, chrpy, občas heřmánek a hlavně spoustu keřovitých bodláků. Kde půda není obdělaná mění se v polopoušť. Vesničky jsou v údolíčkách a objevíte je až v poslední chvíli, když už věříte, že v mapě byla chyba. Cestou jsme potkali řadu kamenných kostelíků a křížů. Také polorozbořený klášter kde žili řeholníci sv. Antonína Poustevníka, proslulí tím, že uměli léčit kožní chorobu známou jako nemoc sv. Antonína.

Mezi poutníky, které jsme potkali, převládají Španělé. Leckdo totiž Kastilii přeskakuje a zkracuje si cestu vlakem. Ale narazili jsme i na Italy, Francouze a Němce. Milí posluchači, myslím že už jsem toho dnes napovídala dost a můj prázdný žaludek už se hlásí. Asta luego, naslyšenou zítra.


Zvukový záznam si můžete poslechnout zde.Další články z podrubriky Cesta do Compostely

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2023 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv říjen 23
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti