Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 2. 2021

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

  

3.2.2007 

O čem se mluví: Liga proti hanobení na obranu katolíků?

Johana Bronková

Známý italský publicista Vittorio Messori přišel tento týden s návrhem zřídit katolickou ?Ligu proti hanobení? (Corriere della Sera, 31. 1. 07, s. 41). Inspiroval se židovskou Antidefamation League, kterou založil roku 1913 Sigmund Livingston s cílem bojovat proti antisemitismu, rasismu a náboženské diskriminaci všeho druhu. Množství falešných mýtů o křesťanství překračuje podle Messoriho únosné meze. Proto by bylo žádoucí, aby vznikl orgán, který by intervenoval zejména v médiích a uváděl překroucené historické údaje na pravou míru prostřednictvím publikace výsledků seriózního výzkumu a autentických dokumentů.

Jako příklad mýtů, které padly na úrodnou půdu a prostřednictvím beletrie či senzace vyhledávajících populárně historických programů ovlivnily vnímání dějin milionů lidí, cituje Messori masakr Albigenských (Katarů). Dočteme se o něm v Šifře mistra Leonarda, stejně jako v Ecově Jménu růže a na mnoha dalších místech. Cisterciáckému opatovi ze Citeaux, Arnaldovi Amalricovi, se vkládá do úst ukrutná odpověď na otázku, co udělat s dobytým městem Béziers. Prý měl říci: ?Zavražděte je všechny. Bůh pozná své!?(najdete i na české Wikipedii). Bez ohledu na to, že rozšíření Katarů - kteří odmítali nejen církevní majetek, ale také manželství a všechno, co se týkalo materiálního světa, včetně potravin souvisejících se sexuálním aktem (vejce, mléko, maso) - by mělo pro Evropu katastrofální následky, zní opatova slova nepřijatelně. Potíž je v tom, že tento efektní výrok sytící přesvědčení o zakrvácených rukách římské církve, nenachází žádné potvrzení u exaktní historické vědy. Nenajdeme ho v žádné z dobových kronik a teprve o 70 let později vzniklo zásluhou německého mnicha Cesaria z Heisterbachu legendické vyprávění (Dialogus Miracolorum), podle něhož Bůh poznal své a způsobil, že ti, kdo nebyli Katary, unikli smrti.

Také údaje o počtu obětí dobytého Béziers v roce 1209 je potřeba korigovat a doplnit o historický kontext. Papež Inocenc III. vyhlásil křížové tažení proti Albigenským až po té, co zavraždili jeho legáta, který přinášel nabídku dohody a míru, a pokračovali v krutém pronásledování katolíků. Pod drobnohledem historiků vypadá jinak i boj o Béziers. Albigenští se pokusili o nečekaný výpad z obléhaného města a padli do rukou nechvalně proslulých dobrodruhů (zvaných les Ribauds), kteří je pronásledovali až do městských hradeb a rozpoutali krvavou řež. Když se velitelé vojska zorientovali, nebylo už možné rozvášněné bojovníky zastavit. Podle dnešních článků a příruček zahynulo v Béziers 20 tisíc, podle jiných dokonce 40 tisíc Katarů. Zvláštní ovšem je, že k hlavnímu krveprolití mělo dojít v kostele sv. Magdalény, kam se mohlo vejít nanejvýš tisíc lidí, uvádí Messori jako jeden příklad za mnohé.

I když necháme stranou jisté skupiny, které mají na zkreslování historického obrazu církve přímý zájem a dovedně odkapávají dávky historických pomluv do žil naší ahistorické společnosti, je třeba mít na mysli, že doba fenomenálního rozvoje informačních technologií má také odvrácenou stranu: a tou je hlad po zjednodušené informaci. Právě proto se Messoriho katolická Liga proti hanobení zřejmě s úspěchem nesetká. Poctivá historická věda totiž zajímá daleko méně lidí než heslo, které je sice prázdnou škraboškou, ale právě proto použitelnou na jakoukoliv tvář.

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2021 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

Nejstarší řeholnice světa vyhrála boj s Covidem

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv únor 21
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti