VaticanNews.va

   30. 5. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.7189
Poslechem z webových stránek.4485
Četbou textů na webových stránkách.6973
Poslechem i četbou.4176


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

O novém způsobu Ježíšovy přítomnosti

Papež uznal mučednictví českého řeholníka, P. Jana Zavřela

Agendy OSN využívají pandemie k propagaci potratů


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

27.2.2007 

2. den duchovních cvičení ve Vatikánu

Vatikán. Křesťanství je novinka, která nemá v dějinách lidstva obdoby ? tímto postřehem uvedl kard. Biffi meditaci druhého dne duchovních cvičení ve Vatikánu, kterých se spolu se Svatým otcem Benediktem XVI. účastní přibližně 20 jeho nejbližších spolupracovníků. Kromě dvou dopoledních meditací, v nichž exercitátor podává látku k rozjímání, je na programu exercicií také odpolední svědectví, ve kterém kard. Biffi představuje své osobní zážitky, související s tématy dopoledních meditací.

Uvedení do první meditace, která následovala po ranních chválách, kard. Biffi dnes začal připomenutím faktu, že první křesťanské společenství mělo kromě Boha Izraele na zřeteli také Ježíše Nazaretského Ukřižovaného a Vzkříšeného.

Apoštolé, třebaže zůstávali důslednými a věřícími Židy klaněli se Synu Mariinu jakožto vládci věků, stojícímu ve středu všeho. Křesťanství, dodal, je třeba vidět jako pokračování judaismu, rodí se z vnitřku víry Izraele. Apoštolé totiž nenabízejí náboženství, které by bylo odlišné od toho, v němž vyrostli. Přece je však Křesťanství novinkou, která v dějinách lidstva nemá obdoby. Samotný termín novinka, novota v sobě obsahuje odkaz na evangelijní zkušenost. Ústřední a všeobsahující skutečností, řekl kard. Biffi, je průlom Krista a jeho vykupitelského díla. Apoštolé se střetávají s člověkem, který narušuje všechna schémata. Ježíš se od nich zdánlivě neliší: umí plakat, radovat se i podléhat únavě. I On má své rodiště a rodinnou tradici, ale apoštolé si povšimnou, že jeho případ je absolutně nevídaný. Po Velikonočním Zmrtvýchvstání, připomněl, byli apoštolé nuceni znovu interpretovat všechny Kristovy životní epizody. Byli nuceni připustit, přiznat, že byli ve styku s Někým, kdo stojí nad vším, co existuje. A tento úžas Apoštolů je naplňuje celé Evangelium.

Uvedení do druhé meditace, následující po dopolední liturgii hodin, kard. Biffi zahájil zjištěním, že ještě před několika desetiletími se ve stopách sv.Augustina mělo za to, že od chvíle, kdy jméno Ježíš je jediné, v němž lze najít Spásu, ocitá se na cestě zatracení ten, kdo nedospívá k tomu, aby se Mu klaněl.

Naproti tomu dnes ? podotknul dále ? nás víra v jedinečnou a nezbytnou hodnotu Kříže může stavět do situace, v níž se jevíme jako lidé s omezeným rozhledem, neschopni porozumění a otevřenosti k tomu, co pravdivého a dobrého je v mimo-křesťanském světě. Existuje jediný způsob, jak se vyhnout tomuto propadu, pokračoval kard. Biffi, a to pochopit, že hodnoty, ať už se nalézají kdekoliv, objektivně vždycky vzbuzuje Kristus. Pouze ve všeobecné univerzalitě Krista lze překonat protichůdnost křesťanské identity a irénistické vůle otevírat se všemu. Duch dovede christianizovat i takovou realitu, která je nejvíce vzdálena a odlehlá od Evangelia. Svatý Tomáš tvrdí, že každá pravda, ať už ji říká kdokoliv, přichází od Ducha svatého. Všichni lidé jsou zamýšleni a chtěni Kristem Vykupitelem, a jsou s Ním radikálně spojeni. Z tohoto důvodu neexistuje v Křesťanství přikázání milovat věřícího, ale milovat bližního, poněvadž je Kristovým obrazem. Každá pravá hodnota je tedy sama o sobě křesťanská a jako takovou je třeba ji cenit kdekoliv: v umění, v bádání, v meditaci. Z druhé strany: všechno, co se nachází v Kristu je hodnotou, včetně utrpení, neúspěchu a smrti, které světská mentalita považuje za bezcenné. Každý humanismus oddělený od poznání Krista nebo programově nepřátelský vůči křesťanské víře, končil kardinál Biffi, vede nevyhnutelně k nastolení nelidské společnosti, jak ukazuje tragická lekce, kterou nám udělilo 20.století.

Ve včerejším odpoledním svědectví vzpomínal kard. Biffi na postavu bl. Alfreda Idelfonse Schustera, který v letech 1929 ? 1954, tedy plných 25 let, zastával úřad Milánského arcibiskupa. Byl učitelem a vzorem, řekl kardinál Biffi, protože byl přesvědčivým svědkem neviditelného světa, který dovedl přirozeně aktualizovat tajemství Krista. Jako pastýř přikládal velkou důležitost pastoračním návštěvám, které konal ve všední dny a v neděli byl vždycky v dómu, takže jej každý obyvatel Milána mohl stále vidět. Bylo obtížné přimět jej, aby opustil svou diecézi, a přestože byl Říman všichni obyvatelé Milána jej nesmírně milovali. Během 25 let nikdy neměl dovolenou. Byl neúnavným pastýřem. Během posledních dnů svého života, vyprávěl na závěr kard. Biffi, se chtěl setkat se svými seminaristy a řekl jim: ?Lidé vypadají, že už se naším kázáním nedají přesvědčit, ale tváří v tvář svatosti stále věří, stále poklekají a modlí se. Nezapomeňte, že ďábel nemá strach z našich sportovních center a našich kin, ale má strach z naší svatosti.?

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
23.2.18 Papež: Církev není klec na Ducha svatého
21.2.18 Nekonečná žízeň je prahnutím po nekonečnu
18.2.18 Papež je od 18. do 23. února na exerciciích
9.2.12 Kardinál z Černého kontinentu bude dávat duchovní cvičení papeži a římské kurii
4.2.11 Postní exercicie ve Vatikánu



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nechme se znovu překvapit Zmrtvýchvstalým, píše římský biskup kněžím své diecéze

Papež: Kéž nám Duch pomůže, abychom z nynější zkoušky vyšli lepší

Prázdniny pro vatikánské děti

Dvě nové církevní provincie v Kongu

Po 60 letech první nový kostel v Havaně

Dost alarmismu, pandemie není, dlouhodobé nošení roušky škodí – volají italští lékaři

Půl století od obnovení stavu zasvěcených panen v církvi

Naklonit (si) svaté – rituální úklony a mafiánské obřady

Papež: Utvářejme kulturu života, která by hájila důstojnost všech lidí

Papež František děkuje centru Astalli za obhajobu azylového práva

Vatikánská knihovna a archivy se otevřou 1. června

Připravujme již nyní postpandemickou budoucnost, řekl papež argentinské velvyslankyni

 Nově na webu
Svatý otec: Jsme povoláni zvěstovat a prorokovat budoucnost

Publicistika: O očkování strachem

Publicistika: Ježíšovým pohledem

Rozhovory: Směji se sám sobě, a to je velmi důležité!

Homilie: Přináším přísliby pokoje, nikoli trápení (Jer 29,11)

Archiv zpráv květen 20
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása

Miguel Ángel Fiorito S.I. - Mistr dialogu