Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   4. 7. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Seriály

 Postní zastavení 

24.2.2007 

Co jsou postní "statia"?

Johana Bronková

Při liturgii popeleční středy v bazilice sv. Sabiny na Aventinu, Benedikt XVI. připomněl jednu prastarou římskou tradici, která se z nových misálů vytratila. Jde o tzv. statia, neboli zastavení. Nejde ovšem o zastavení křížové cesty, jak by se mohlo nabízet. Kdo bude hledat dál, narazí na termín v turistickém průvodci, kde se mluví o ?stacionálních chrámech,? o místech, kde se tato zastavení o velkých svátcích a o postu konala. Ale o co tady jde?

Původ stacionálních liturgií sahá do prvních křesťanských století. V dobách, kdy se společenství křesťanů scházela po domech a podoba liturgického prostoru se teprve utvářela, bylo míst a příležitostí shromáždit se kolem biskupa nemnoho. Protože ale - jak napsal už sv. Ignác Antiochijský na konci prvního století - Ubi episcopus, ibi Ecclesia (List do Smyrny VIII,2), kde je biskup, tam je církev, bylo důležité toto společenství církve také viditelně vyjadřovat. V Římě se to dělo právě při liturgických slavnostech, kterým předsedal zdejší biskup, tedy papež. Ve čtvrtém a pátem století se papežské liturgie slavily v nově vybudovaných bazilikách: u sv. Jana na Lateránu, u sv. Petra ve Vatikánu, v bazilice nad hrobem sv. Pavla ? za hradbami, u P. Marie na Eskvilinu a u sv. Kříže Jeruzalémského na místě paláce Konstantinovy matky, císařovny Heleny, a dále v bazilice vybudované nad hrobem římského mučedníka, jáhna Vavřince, a v tzv. Basilica apostolorum, jak se tehdy nazýval chrám nad katakombami sv. Šebastiána, protože v něm na nějakou dobu v časech pronásledování našly útočiště ostatky sv. Petra a Pavla.
K těmto hlavním římským bazilikám postupem času přibývaly další kostely, často spojené s památkou významných svědků víry, až nakonec dosáhly počtu 45. Poslední dva z nich, baziliku sv. Agáty a kostel Sta Maria Nova, známější jako bazilika sv. Františky Římské na Foru Romanu, připočetl do seznamu statií papež Pius XI. v roce 1934.

Proč se těmto slavnostem říkalo právě ?statia?, zastavení? V určené dny se totiž vydávaly k místu stacionální liturgie dvě procesí. Jedno tvořili římští křesťané, kteří se předtím sešli na domluveném místě, a druhé papež se svým klérem, který se vydával na cestu ze svého paláce na Lateránu. Stacionální chrám byl tedy skutečně místem setkání, místem, kde se oba průvody zastavily ke společné bohoslužbě.

Tradice byla zachována v nezměněné podobě na popeleční středu. Procesí věřících se schází v kostele sv. Anselma a putuje do baziliky sv. Sabiny, kde se setkává s papežským průvodem. (Enchiridion indulgentiarum z roku 1968 potvrzuje částečné odpustky pro ty, kdo v den statia navštíví příslušný chrám a plnomocné pro ty, kdo se na uvedeném místě zůčastní liturgie.) Seznam postních statií sice nenajdete v Misálu, ale díky obnovenému zájmu o dobré tradice je dostupný na oficiálních Vatikánských stránkách.

Snad stojí za to ještě jednou připomenout slova Benedikta XVI. z popeleční středy:
?Tradice kostelů postních zastavení, není pouhou připomínkou minulosti, ani prázdnou anticipací budoucnosti. Naopak, má za cíl pomoci věřícím procházet vnitřní cestou, cestou konverze a smíření a dojít ke slávě nebeského Jeruzaléma, kde přebývá Bůh.?

V příštích dnech vám v závěru našich pořádů nabídneme malá zastavení na těchto místech, kde znovu ožívají stacionální bohoslužby.

Další články z podrubriky Postní zastavení

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
2.3.07 Kard. Biffi: Eucharistie je pramenem života každého křesťana, který bere Boha vážně
26.2.07 Bazilika sv. Petra v okovech
21.2.07 Benedikt XVI. sloužil postní liturgii v bazilice sv. Sabiny
19.2.07 Východní církve dnes zahájily postní dobu
16.2.07 Svatý otec zahájí postní dobu na AventinuHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 22
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti