Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   17. 9. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Seriály

 Postní zastavení 

15.3.2007 

Kostel sv. Kosmy a Damiána

Čtvrtek po třetí neděli postní

Johana Bronková

Dnešní statio nás přivádí do samého srdce antického Říma. Zdi kostela sv. Kosmy a Damiána vznikly už v prvním století. Císař Vespasián (69-79) tu vybudoval tzv. Templum sacrae urbis, ve kterém byly uchovávány katastrální dokumenty a snad také slavná Forma urbis ? plán města Říma - na papyru či pergamenu, zatímco na vnější fasádě jsou dosud vidět místa, odkud odpadly mramorové desky, na nichž byl tento slavný plán vyryt. Prastarého původu je také bývalý portikus kostela. Má kruhový půdorys a je považován za mauzolem, které císař Maxentius postavil pro svého zemřelého syna Romula.

Obě antické stavby spojil papež Felix IV. (526-530) v první polovině 6. století a dal tak základ první křesťanské stavbě využívajících zchátralých pohanských architektur na Císařských fórech. Zasvětil ho dvěma světcům, jejichž sláva se v té době šířila od východu na západ, Kosmovi a Damiánovi.

Tito bratři narození v Arábii, prosluli lékařskými a léčitelskými schopnostmi. Tradice říká, že za svou práci nebrali žádné peníze a jejich příklad přivedl ke křesťanské víře mnoho lidí. Za Diokleciánova pronásledování završili své svědectví víry mučednickou smrtí. Katům se prý nepodařilo zprovodit ze světa oba bratry žádným z živlů: oheň, voda ani vzduch jim neublížili. Moudrost legendy, opakované v příbězích mnohých světců, ukazuje, že spravedliví žijí v souladu s přírodou, ba s celým kosmem ? proto museli být Kosma a Damián seťati lidskou rukou. Stalo se tak 27. září pravděpodobně roku 287. O jejich posmrtnou slávu se zasloužil v 6. století císař Justinián (527-565). Na poděkování a přímluvu v těžké nemoci vyzdobil jejich chrám v Konstantinopoli, který se pak stal slavným poutním místem. Také bazilika na Fórech byla vyhledávaným chrámem, věřící do něj přicházeli prosit zejména o přímluvu v nemoci. Ale teprve na konci 8. století byla povýšena na diakonii a kolegiátu a obdržela nadace, které zajistily pravidelné bohoslužby.

Přes mnohé přestavby je interiér baziliky jedním z nejpůsobivějších v Římě. Z doby vzniku chrámu, tedy z 20. let 6. století se zachovala původní mozaika v apsidě. Dnešní divák ji navíc vidí daleko lépe než dříve, protože je k ní blíž než kdysi ve staré bazilice. Její podlaha byla totiž kvůli častým záplavám v roce 1630 zvýšena o 7 m. Jen co vstoupíte do chrámu ocitnete se tváří v tvář Kristu, který sestupuje z nebes v záplavě červánků kontrastujících s temně modrým pozadím. Po stranách mu Petr a Pavel, odění v tógách, představují představují titulární světce, Kosmu a Damiána. A vedle nich asistují papež Felix IV, s modelem kostela v ruce, a jeho protějškem je sv. Teodor s diadémem. Ve větvích palmy nad papežem-zakladatelem se objevu Fénix, bájný pták, který dokázal povstat ze svého popela, a stal se proto symbolem vzkříšení a věčného života.

Další články z podrubriky Postní zastavení

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv září 24
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti