VaticanNews.va

   12. 12. 2019

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.6307
Poslechem z webových stránek.3899
Četbou textů na webových stránkách.6258
Poslechem i četbou.3675


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Kardinál Michael Czerny: Vzpomínky na rodinu za II. světové války

Papež: Svět ruší křesťanské symboly Vánoc a ponechává jen komerční banálnost

Maria – celá svatá, bez nejmenšího stínu samolibosti


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Seriály

 Baziliky, chrámy a kostelíky města Říma 

27.9.2003 

Bazilika svatého Kříže Jeruzalémského - 2. část

Chrám, který uchovává relikvie Kristova umučení

Johana Bronková

Svatý Řehoř Veliký na počátku VII. století povznesl baziliku svatého Kříže Jeruzalémského na kardinálský titulus. Pro křesťanské archeology je tato doložená událost znamením, že chrám nebyl tehdy spravován mnichy, ale podobně jako bazilika sv. Jana na Lateráně, sv. Petra, sv. Pavla a Panny Marie Větší podléhal bezprostředně papežovi, který ho spravoval prostřednictvím svých vikářů.

Ugonio Panvinio, historik z konce 16. století, popsal ve svém průvodci sedmi hlavními bazilikami Říma místo baziliky svatého Kříže mezi ostatními předními chrámy města následujícím způsobem:

?Liberiánská bazilika (tedy Santa Maria Maggiore) byla zasvěcena Narození a Vzkříšení Krista, Lateránská Nanebevstoupení, tato je zasvěcena Utrpení našeho Pána. Od dávných dob se do ní putovalo na Velký pátek a na postní neděli zvanou Laetare.?

Až do doby avignonského exilu papežů (od 1305) patřil k obřadům čtvrté postní neděle slavný ceremoniál Zlaté růže. Na Velký pátek papež procházel bos cestu z Lateránu, aby právě v bazilice svatého Kříže sloužil bohoslužbu.

Pokračujme však ve stopách proměn, které stavbu zasáhly. Vedle drobných úprav v 8. století, které přinesly například nový portikus, je třeba vyzvednout dílo Benedikta VII. (974 ? 983). Tento papež poslední čtvrti 10. století založil při bazilice klášter a sám je v bazilice pohřben. O tom, že to byl první klášter na tom místě nás ujišťuje epigraf na jeho náhrobku. Benediktiny vystřídaly po necelých sto letech (60. léta 11. st.) kanovníci od sv. Frediana z Luccy, kteří se napříště těšili zvláštnímu privilegiu ? vybrat ze svého středu tituláře, který pak byl potvrzen jako kardinál.

Velkým obnovitelem baziliky se stal ve 40. letech 12. století Lucius II., před volbou na Petrův stolec titulář baziliky kardinál Gerardo. Ten dal vybudovat románskou zvonici, portikus a dvůr.

Z těchto tří dnes návštěvník baziliky může dnes obdivovat už jen románskou kampanilu z roku 1144, podobnou těm, jaké mají další římské baziliky Santa Maria Nova a sv. Jana a Pavla. Zvonice byla založena na doposud pevných zbytcích římských zdí. Má osm etáží a čtyři horní jsou členěné římsami. Tři horní patra byla původně otevřena dvojitými románskými arkádami s utlým středním sloupkem.

Jako žádnému z římských kostelů, ani bazilice sv. Kříže období avignonského papežství neprospělo. Baziliku opustili dokonce i kanovníci od sv. Frediana ? chybělo jen málo a byla by se proměnila v ruinu. Nutné restaurační práce provedl papež Urban V. roku 1370 a uvedl k opuštěné bazilice kartuziány. Při chrámu sv. Kříže zůstali do roku 1541. Tehdy byly podle Michelangelova návrhu přestavěny Diokleciánovy lázně na chrám Panny Marie Andělské a při něm byla založena nová kartouza. Strážci relikvií sv. Kříže se stali lombardští cisterciáci, kteří baziliku spravují dodnes.

V renesanční době proběhla řada restauračních prací menšího významu. Během nich však došlo k významnému objevu. Jeden dobový deník popisuje, že 1. února roku 1492, v době, kdy kardinál z Mendozy nařídil nové vybílení interiéru, objevili dělníci v samém vrcholu triumfálního oblouku výklenek. Otevřeli ho a našli v něm olověnou schránku s terakotovým nápisem Titulus Crucis. Uvnitř nalezli desku, na které byl vyryt a červenou barvou zdůrazněn nápis psaný z prava do leva: ve třech řádcích nad sebou na něm v latině, řečtině a hebrejštině stálo: J(esu)s Nazarenus Re(x) Judaeorum. Relikvie uložená odedávna ve výklenku nad triumfálním obloukem upadla v zapomnění po té, co opadal a zanikl mozaikový nápis. K jejímu znovuobjevení došlo v den, kdy do Říma došla zpráva o definitivním vítězství španělského krále Ferdinanda nad Maury a dobytí Granady.

Schránka s nápisem, jehož existenci potvrzují evangelia, nesla tři pečetě. Jedna z nich patřila kardinálovi Gerardovi, pozdějšímu Luciovi II. Není jisté, zda schránku přenesl odjinud nebo zda ji pouze našel a nechal ji na svém místě.

Objev vzácné relikvie baziliku proslavil. První polovina 16. století se stala dobou jejího zvelebení. Na další pouť jejími dějinami se vydáme opět za týden.

(Baziliku svatého Kříže Jeruzalémského si můžete prohlédnout virtuálně zde.)

Další články z podrubriky Baziliky, chrámy a kostelíky města Říma

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
14.9.05 Kardinál Vlk požehnal opatu od Sv. Kříže Jeruzalémského
4.10.03 Bazilika svatého Kříže Jeruzalémského - 3. část
20.9.03 Bazilika svatého Kříže Jeruzalémského - 1. částHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2019 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež: Svatost je pravým světlem církve

Dekrety o mučednictví z pronásledování ve Španělsku: 26 duchovních a jeden novinář

Svatý otec: Bratrství, smíření a ekologická konverze jako cesty k míru

Lidé zbohatli, ale ráno se nebudí šťastnější – říká profesor soudobých dějin Miroslav Vaněk na okraj římské konference o Sametové revoluci

Papež: Všechno chápat očima víry

Papež poděkoval ukrajinským katolíkům za výmluvné svědectví víry

Paliativní léčba v mezináboženském pojetí

Bůh vždycky poskytuje útěchu, i když kárá

Papež František navštívil vatikánskou výstavu jesliček

Svatý stolec představil velvyslancům globální edukativní pakt

V materialistické švýcarské společnosti chybí naděje, hořce konstatuje biskup Morerod

Papež o svém spirituálovi: Otec Fiorito bojoval proti jedinému nepříteli, zlému duchu

 Nově na webu
Svatý otec: O Skutcích apoštolů - »Málem mě chceš přesvědčit, abych se stal křesťanem!«

Publicistika: O ztracené a nalezené navigaci

Publicistika: Duchovní rozlišování je odvaha vidět v našich lidských tvářích božské rysy

Rozhovory: Křesťanské kořeny jsou jasná věc

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv prosinec 19
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Admirabile signum

Mystikou společného „my“ překonáme osvícenskou logiku

Lidské bratrství