Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 9. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

29.12.2007 

Velká manifestace Na podporu křesťanské rodiny

Madrid. V hlavním městě Madrid se bude zítra v den svátku Svaté Rodiny na náměstí Plaza de Colón konat manifestace ?Na podporu křesťanské rodiny?, pořádaná madridskou arcidiecézí také u příležitosti 25. výročí první návštěvy Jana Pavla II. ve Španělsku. Je očekáváno 1,5 milionu lidí, zúčastní se španělští kardinálové a kolem 50 biskupů a představitelů různých hnutí a společenství. Do akce se zapojilo např. hnutí Sant´Egidio, Comunione e liberazione, Neokatechumenální cesta a hnutí Charismatické obnovy, přečteno bude také poselství zakladatelky hnutí Fokoláre Chiary Lubich. Účastníky manifestace na hlavním madridském náměstí pozdraví v přímém přenosu prostřednictvím velkoplošných obrazovek také Benedikt XVI. ve své polední promluvě před modlitbou Anděl Páně. Pro Vatikánský rozhlas přibližuje tuto akci jeden z iniciátorů této akce Kiko Argüello, zakladatel Neokatechumenální cesty.

Jak říká sám slogan, jde o podporu křesťanské rodiny. Podporu křesťanské rodiny uprostřed dnešní Španělské reality. Po zavedení zrychlené rozvodové procedury lidově zvané ?expres? bylo v šesti měsících rozvedeno 100 tisíc rodin a rozvody se zvýšily o 75%. Dnes to vypadá jakoby se všichni rozváděli, ale není to pravda. Existuje mnoho katolických rodin. Je třeba ukazovat krásu rodiny, podporovat rodinu křesťanskou, která je tou nejkrásnější věcí na světě, protože je výrazem lásky Boží.

Nepůjde však o manifestaci politického či polemického charakteru, jak bylo řečeno, ale o velkou slavnost na svědectví krásy a důležitosti rodiny pro celou společnost?
Přesně tak. Je pořádaná námi, Comunione e liberazione a dalšími hnutími a církevními komunitami. Všichni jsme zajedno. Bylo to dílo Ducha svatého. Opravdu jsme viděli, jak je Duch svatý oporou rodiny v celé Evropě a chceme, aby toto setkání bylo teprve začátkem. Chceme ji později uvést také do Berlína, Vídně a dalších evropských měst. Křesťanskou rodinu je třeba podpořit, protože jsme menšinou, a nacházíme se ve velice vážné situaci. Severní Evropa, která rodinu zničila, vzniká společnost, kde 70% lidí žije o samotě, jak např. ve Švédsku. Vláda s tím má velké starosti, protože všichni žijí sami.

Papež řekl, že rodinné hodnoty nejsou jenom katolické nebo konfesní, ale patří celému lidstvu..
Nepochybně. A papež Jan Pavel II., když přijel do Madridu řekl: ?Budoucnost lidstva prochází rodinou?. Budoucností jsou děti. Problémem je mládež. Mládež, která byla svědkem nenávisti mezi svými rodiči doma, si nese smrtelná zranění po celý život. Pokud k rozvodu dochází, když je dětem mezi 9 a 11 lety, nesou si citová zranění po celý život. To se samo nevyléčí. Co se děje v celé Evropě je hrůza. Je to smrtící atentát na rodinu.

Jaké jsou tedy vaše naděje?
Doufáme, že křesťanská společenství budou rodinu podporovat. My Neokatechumenálové máme ve farnostech křesťanskou zkušenost malých společenství. Nemáme rozvody a rodiny netroskotají, protože rodina je podporována společenstvím. Zůstane-li rodina sama, pak se ve společnosti, která dnes naprosto odporuje všem jejím hodnotám, neudrží.

Loni se konal Den rodiny v Římě, zítra v Madridu. Rodiny si tedy začínají uvědomovat, že je třeba se mobilizovat a rodinu bránit?
Absolutně. V nebezpečí je budoucnost Evropy. Je to děsivé, protože nakonec všichni žijí osamoceni, sami.. A lidé, kteří žijí sami, podléhají stále v rostoucí míře sebevraždám, alkoholismu atd. Vlády jsou tím velmi znepokojeny. Po té co ztroskotalo společné soužití, se lidé rozhodují žít o samotě a stárnou s problémy vskutku ohromnými. Ve hře je mnoho budoucích věcí.(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
11.11.20 FAFCE: Rodina má být jádrem postpandemické obnovy
14.9.20 Navázat přerušený vztah s rodinou
14.9.20 Bude z rodiny ilegál na okraji společnosti?, ptá se předseda bruselské Fafce
1.7.20 Obrodit Evropu skrze investice do rodiny
10.3.20 Čas k odvazeHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv září 22
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti