VaticanNews.va

   1. 6. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.7196
Poslechem z webových stránek.4488
Četbou textů na webových stránkách.6980
Poslechem i četbou.4180


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Papež uznal mučednictví českého řeholníka, P. Jana Zavřela

Dost alarmismu, pandemie není, dlouhodobé nošení roušky škodí – volají italští lékaři

Papež František povede růženec ve spojení se světovým poutními místy


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

9.2.2008 

Benedikt XVI.: Existují kultury, kde je žena diskriminována

Vatikán. Kolem 250 účastníků či lépe řečeno účastnic sympozia pořádaného Papežskou radou pro laiky přijal dnes Benedikt XVI. v Klementinském sále apoštolského paláce. Sympozium bylo svoláno u příležitosti 20.výročí vydání apoštolského listu Mulieris dignitatem ?O důstojnosti a povolání ženy? a protože se týkalo tzv. ženské otázky účastnili se ho především ženy, odbornice a aktivistky z nejrůznějších oblastí věd, kultury a sociální práce z pěti kontinentů. Podstatnou část promluvy Benedikta XVI. vám nyní přinášíme:

?Jan Pavel II. v apoštolském listě Mulieris dignitatem prohloubil základní antropologické pravdy o muži a ženě, rovnost v důstojnosti a jednotu obou, hlubokou a zakořeněnou různost mužství a ženství a jejich povolání k reciprocitě a komplementaritě, spolupráci a společenství. Tato duální jednota muže a ženy je založena na důstojnosti, jež je vlastní každé osobě, stvořené k obrazu a podobě Boha, stvořené jako muž a žena. Přitom je třeba se vyhnout nerozlišené uniformitě, zploštěné a ochuzené rovnosti, jakož i rozdílnosti pojaté propastně a konfliktně. Duální jednota, jež je vepsána do těla i duše, s sebou nese vztah ke druhému, lásku k druhému, mezi osobní společenství, které ukazuje na ?určitou podobu božského společenství, vepsaného do stvoření člověka? (č.7). Pokud si proto muž a žena nárokují naprostou autonomii a soběstačnost, riskují, že zůstanou uzavřeni do takového typu seberealizace, která pokládá za výdobytek svobody překonání každého přirozeného, sociálního nebo náboženského svazku, ale ve skutečnosti jej redukují na tísnivou samotu. Aby mohlo být favorizováno a podpořeno skutečné povznesení ženy a muže, nelze s touto skutečností nepočítat.

Je zapotřebí pokračovat v antropologickém bádání na základě velké křesťanské tradice a s přihlédnutím k novým pokrokům vědy a dnešní kulturní vnímavosti. To přispěje k prohloubení nejen ženské, ale také mužské identity, která je nezřídka rovněž předmětem ideologických a jednostranných reflexí. Vzhledem k oněm kulturním a politickým proudům, které se snaží eliminovat nebo přinejmenším zatemnit a zmást, sexuální rozdíly vepsané do lidské přirozenosti tím, že je označují za kulturní konstrukce, je nezbytné poukázat na záměr Boha, který stvořil lidskou bytost jako muže a ženu v jednotě a zároveň originální a komplementární rozdílnosti. Lidská přirozenost a kulturní dimenze se integrují v rozsáhlém a složitém procesu, kterým je formace vlastní identity, kde si obě dimenze ? mužská a ženská ? vzájemně odpovídají a vzájemně se doplňují.

Na zahájení V. generální konference episkopátu Latinské Ameriky a Karibské oblasti v květnu loňského roku v Brazílii jsem připomněl dosud přetrvávající maskulinní mentalitu, která ignoruje novost křesťanství a rovnost důstojnosti a odpovědnosti, které křesťanství uznává a hlásá. Existují místa a kultury, kde je žena diskriminována a podceňována jen proto, že je žena, přičemž se užívá dokonce náboženských argumentů i rodinného,sociálního a kulturního nátlaku pro pěstování nerovnosti pohlaví, projevující se násilím vůči ženě, jež je podrobena týrání a vykořisťování v reklamě spotřebního a zábavního průmyslu. Tváří v tvář těmto tak závažným a přetrvávajícím jevům vystupuje ještě naléhavěji do popředí potřeba, aby se křesťané všude zasazovali o prosazení kultury, uznávající právní i faktickou důstojnost, která ženě náleží.

Bůh svěřuje ženě a muži, podle specifik, jež jsou jim vlastní, konkrétní povolání a misijní poslání v Církvi a ve světě. Mám na mysli rodinu, společenství lásky, otevřené k životu, základní buňku společnosti, v níž mají žena i muž díky mateřství a otcovství nezastupitelnou roli ve vztahu k životu. Již od svého početí mají děti právo spoléhat na otce i matku, kteří se o ně starají a doprovázejí je v jejich růstu. Stát má podporovat odpovídající sociální politikou všechno to, co prospívá stabilitě a jednotě manželství, důstojnosti a odpovědnosti manželů, jejich právo a nenahraditelné poslání výchovy dětí. Kromě toho je nutné, aby bylo také ženě umožněno spolupracovat na budování společnosti doceněním jejího typicky ženského talentu.?

Řekl Benedikt XVI. na závěr Vatikánského sympozia k 20. výročí vydání apoštolského listu Jana Pavla II. Mulieris dignitatem.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
7.2.15 Římský biskup: Vidět město očima víry
27.3.14 Mariina legie potvrzena jako mezinárodní sdružení věřících
6.2.14 Změny v Papežské radě pro laiky
7.12.13 Papež František: Internet k hlásání evangelia nestačí
30.10.13 Možná vznikne nová vatikánská Kongregace pro laikyHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Rosteme rozdáváním – řekl papež ve Svatodušním kázání

My, lidé, jsme chrámem Ducha svatého, nikoli ekonomika

Poselství k Misijní neděli: Co nám Bůh chce říci touto pandemií?

Nechme se znovu překvapit Zmrtvýchvstalým, píše římský biskup kněžím své diecéze

Papež: Kéž nám Duch pomůže, abychom z nynější zkoušky vyšli lepší

Prázdniny pro vatikánské děti

Dvě nové církevní provincie v Kongu

Po 60 letech první nový kostel v Havaně

Dost alarmismu, pandemie není, dlouhodobé nošení roušky škodí – volají italští lékaři

Půl století od obnovení stavu zasvěcených panen v církvi

Naklonit (si) svaté – rituální úklony a mafiánské obřady

Papež: Utvářejme kulturu života, která by hájila důstojnost všech lidí

 Nově na webu
Svatý otec: Duch svatý je dar, který se dává

Publicistika: O očkování strachem

Publicistika: Ježíšovým pohledem

Rozhovory: Směji se sám sobě, a to je velmi důležité!

Homilie: Přináším přísliby pokoje, nikoli trápení (Jer 29,11)

Archiv zpráv červen 20
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása

Miguel Ángel Fiorito S.I. - Mistr dialogu