Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   22. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

15.2.2008 

5. den duchovních cvičení Svatého otce

Vatikán. ?Svou smrtí Kristus vnesl Boha do lidských srdcí, aby zde bydlel.? Pátý den duchovních cvičení se kardinál Vanhoye i nadále věnoval rozjímání nad listem sv. apoštola Pavla Židům.

Křesťané požívají odjakživa výsadu týkající se vztahu židovského lidu k Bohu. Tato výsada spočívá v objevení blízkosti a otcovství Boha, který není již jen vzdálená a nejmenovaná autorita ze Starého zákona. Jako křesťané, vysvětlil kardinál Vanhoye, můžeme vstoupit do nebeské svatyně, máme právo náležet do božské rodiny, založené na Ježíšově prolité krvi. Tato nejvyšší obět znamená naprostou novotu vzhledem ke starozákonním Židům, kteří svými přísnými rituály naopak Boha a člověka rozdělovaly.

?Ve Starém zákoně došlo k rozdělení mezi lidem a knězi. Lid nesměl nikdy vstoupit do chrámu, mohl pouze stát na nádvoří. Kněží měli právo vstoupit do budovy, ale byly zde také rozdíly mezi obyčejnými knězi a nejvyšším knězem, ani ti první nemohli vstoupit do nejsvatější části budovy. Také mezi knězem a obětí bylo rozdělení, kněz nemohl obětovat sebe samého, nebyl toho hoden ani schopen. Musel tedy nabídnout jako obět zvíře, ale zvíře není schopné posvětit kněze. A nakonec byla rozdělena i obět a Bůh, zvíře nemůže vstoupit do společenství s Bohem. Dnes tedy naopak skrze Krista, všichni věřící mají právo vstoupit do svatyně a teprve nyní se jedná o pravou svatyni, tedy vstoupení do soukromí Boha.?

Svatý Pavel tedy potvrzuje, že mezi člověkem a Bohem už není vzdálenost, ale důvěrné přátelství, získané spasitelnou smrtí Ježíše a jeho oslaveným lidstvím. Nabádá, abychom se s čistým srdcem přiblížili k Bohu, tedy udělali něco, co se dříve zdálo nepředstavitelné a zakázané. Smlouva je nová, protože to, co vzniklo smrtí Krista, před tím neexistovalo.

?Křesťanští kazatelé se občas věnují příliš mnoho tématům morálním ale málo těm teologálním, která jsou důležitější. Autor jmenuje tři teologální ctnosti: víru, naději a lásku. Mohl vyjmenovat i ctnosti morální nebo kardinální, ale neudělal to, protože tyto ctnosti nemají přímý vztah s Novým Zákonem. Židé se snažili především o to, aby zachovávali všechny tradice a přikázání, naopak Nový zákon netrvá tolik na tom, aby byl zachováván zákon, ale nabádá k víře, naději a lásce.?

Ve druhé meditaci ukončil jezuitský kazatel Vzkříšením a Věčnou smlouvou úvahu nad listem Židům.

?Tak jako vdechujeme vzduch, abychom okysličili naši krev a činili tak naše tělo schopné života, tak Kristus ve svém Umučení díky intenzivní modlitbě vdechoval Ducha Svatého. Aby přemohl strach ze smrti, modlil se, prosil a obdržel Ducha Svatého, ten do něj vstoupil a povzbudil jej k nabídnutí vlastního života jako daru lásky. Můžeme říci, že Umučení, krev Kristova, prostoupená Duchem Svatým, získává schopnost předávat nový život a ustanovit Novou Smlouvu.?

Kardinál Vanhoye dále meditoval nad novým vztahem sjednaným mezi Bohem a člověkem skrze Krista a dalšími prvky které odlišují Novou smlouvu od té Staré.

?Nejhlubší prvek Nové smlouvy je fakt, že dochází v nás samotných k Božímu působení. Ve Starém Zákoně Bůh vždy stanovil, co se má udělat, stanovil to skrze vnější zákon. Tento typ smlouvy ale nefungoval, protože člověk není schopen pouze svými vlastními silami vykonávat Boží vůli. Proto Pán zřídil Novou smlouvu: slíbil zapsat svůj zákon do srdce člověka, dát mu nové srdce a svého ducha.?

(MoV)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
23.2.18 Papež: Církev není klec na Ducha svatého
21.2.18 Nekonečná žízeň je prahnutím po nekonečnu
18.2.18 Papež je od 18. do 23. února na exerciciích
9.2.12 Kardinál z Černého kontinentu bude dávat duchovní cvičení papeži a římské kurii
4.2.11 Postní exercicie ve VatikánuHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti