Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 2. 2021

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

17.5.2008 

Papež o církevních hnutích a společenstvích

Vatikán. Svatý otec se dnes dopoledne setkal ve Vatikánu s účastníky semináře, který pro biskupy z celého světa pořádala Papežská rada pro laiky na téma pastorační péče o laická hnutí a společenství v církvi. Účastnilo se ho přibližně 100 biskupů z 53 zemí. Benedikt XVI. se ve své promluvě poukázal na to, že láska je charakteristickým znamením Dobrého pastýře a dodává svěřené pastýřské službě autoritu a efektivitu.

?Velká láska, s níž vycházíme vstříc církevním hnutím a společenstvím, nás vede k jejich odpovídajícímu poznání, oproštěnému od povrchních dojmů a reduktivních soudů. A pomáhá nám také chápat, že církevní hnutí a společenství nejsou nějakými dodatečnými problémy či riziky, které jen rozmnožují naše již tak tíživé povinnosti. Ne! Jsou Pánovým darem, jsou spolu se svými charismaty vzácným zdrojem obohacení celého křesťanského společenství. Nesmí jim tedy chybět důvěřivé přijetí, které jim dá prostor a docení jejich přínos životu místních církví. Obtíže či nedorozumění v jednotlivých otázkách neopravňují k uzavřenosti. ?Velká láska? inspiruje rozvahu a trpělivost. Na nás pastýřích se žádá, abychom zblízka, s otcovskou starostlivostí, srdečně a moudře doprovázeli hnutí a nová společenství, aby mohla velkodušně, řádně a plodně dát do služeb všeobecného prospěchu mnohé dary, jichž jsou nositeli a jež jsme se naučili rozpoznávat a oceňovat: misijní nadšení, účinné přístupy křesťanské formace, svědectví věrnosti a poslušnosti církvi, vnímavost pro potřeby chudých a bohatství duchovních povolání.?

Autenticita nových charismat, řekl dále Benedikt XVI. je zaručena jejich ochotou nechat se rozlišit od církevní autority. Mnoho církevních hnutí a společenství bylo již schváleno Svatým stolcem a je proto nepochybně třeba pokládat je za Boží dar pro celou církev. Další, která se rodí, pokračoval papež, vyžadují ještě delikátní a bedlivý doprovod pastýřů místních církví.

?Kdo je povolán ke službě rozlišování a vedení nesmí si nárokovat nadvládu nad charismaty, ale spíše bdít nad tím, aby je neuhasil (1 Sol 5,19-21) a odolávat pokušení šablonovat to, co Duch svatý zamýšlel jako mnohotvárnost, jež vede k budování a šíření jediného Kristova Těla, které Duch svatý upevňuje v jednotě. Zasvěcen a asistován Duchem svatým v Kristu, Hlavě církve, musí biskup zkoumat charismata a zkoušet je, aby rozlišil a zhodnotil to, co je dobré, pravé a krásné, to co přispívá k růstu svatosti jednotlivců i společenství. Jsou-li zapotřebí nějaká nutná korigující opatření, ať jsou i ona výrazem ?velké lásky?. Hnutí a nová společenství vykazují svou hrdost na svou asociativní svobodu, věrnost svému charismatu, ale také vědí, že věrnost a svoboda jsou zajištěny, a nikoli omezeny církevním společenstvím, jehož služebníky, strážci a vůdci jsou biskupové, sjednocení s Petrovým nástupcem.?

Řekl Benedikt XVI. biskupům z různých částí světa na závěr jejich semináře o církevních hnutích a společenstvích, který pořádala ve Vatikánu Papežská rada pro laiky.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
7.2.15 Římský biskup: Vidět město očima víry
27.3.14 Mariina legie potvrzena jako mezinárodní sdružení věřících
6.2.14 Změny v Papežské radě pro laiky
7.12.13 Papež František: Internet k hlásání evangelia nestačí
30.10.13 Možná vznikne nová vatikánská Kongregace pro laikyHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2021 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

Nejstarší řeholnice světa vyhrála boj s Covidem

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv únor 21
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti