Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   28. 1. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Rozhovory

  

21.6.2008 

Pius XII. zachránil více židů než kdokoli jiný

říká Gary Krupp, předseda židovské nadace Pave the Way

Česká sekce RV

Tento týden se po skončení středeční generální audience Benedikt XVI. setkal se členy židovské Nadace Pave the Way a několika dalšími osobami, které přežily nacistický holocaust. Předseda zmíněné Nadace Gary Krupp seznámil papeže s plánem uspořádat na podzim u příležitosti 50.výročí smrti papeže Pia XII. zvláštní sympozium. Na něm budou shrnuta a osvětlena fakta, která byla zamlčena nebo překroucena očerňující mediální kampaní, jež byla rozpoutána v 60.letech Sovětským svazem a která u mnohých dosud vyvolává nepříznivý dojem o tomto pontifikátu. O zmíněné Nadaci hovoří pro Vatikánský rozhlas Gary Krupp:

"Naše Nadace se vydala do světa hledat očité svědky, kteří se s papežem Piem XII. osobně setkali, aby s nimi pořídila rozhovor. Vznikla tak nádherná svědectví, která jsou všechna k dispozici na internetové stránce www.ptwf.org Na této stránce je možné dohledat všechna pořízená interview, která ukazují, proč je onen nepříznivý dojem o tomto pontifikátu zcela falešný. Ptal jsem se i členů Izraelského památníku Jad Vashem, o nichž se předpokládá, že jsou odborníci v této oblasti, zda vůbec někdy něco slyšeli např. o Hitlerově plánu unést papeže Pia XII., zlikvidovat Římskou kurii a dobýt Vatikán. Nikdy o tom nic neslyšeli. Generál Karl Wolf dostal zvláštní příkaz připravit podrobnosti k tomuto plánu. Našli jsme jednoho židovského novináře, který o tom napsal knihu, a účastní se také chystaného římského sympozia, aby tam podal podrobnosti."

Jste tedy optimista, pokud jde o cíl tohoto sympozia, jež by mělo odstranit každý stín, jež by mohl padat na vztahy mezi Piem XII. a židy?
"Více než optimista. Jsem si naprosto jistý. Naše nadace je tvořena skupinou brilantních židovských intelektuálů. Je třeba usilovat o nestrannost: pouze tak je možné věci posoudit. Do podrobností budete moci spatřit, k čemu jsme dospěli. Průběh událostí, které předcházely tomu, nežli se z malého chlapce stal Pius XII. Své mládí totiž prožíval po boku jednoho žida Guida Mendese, který byl jeho nejdražším přítelem. Spolu s ním papež např. jedl i košer pokrmy. A dále jeho zásah, když jako nuncius v Německu vystoupil na obranu židů, kteří byli uvězněni na základě antisemitských zákonů. Vystoupil otevřeně na jejich podporu, což by žádný antisemita neudělal. A potom další události, když se stal papežem.. všechno bude podáno, bude to obrovské množství informací, které umožňují dojít k jednomu jedinému závěru. A tím je pravda o tomto pontifikátu, totiž že tento člověk, Pius XII. zachránil ve světě více židů než kdokoli jiný v dějinách!"

Problémem však je to, že to všechno činil potají..
"Všechno potají a všechno potichu. Nikoli však proto, že by si myslel, že na něho padne nějaké podezření nebo proto, že by věděl o tom, že Hitler dal příkaz k jeho únosu! Z toho strach neměl. Obával se toho, co se například stalo v Holandsku, když se arcibiskup Utrechtu vyjádřil veřejně ve prospěch tamějších židů a následovala velmi ostrá reakce nacistů, kteří řekli: ?Toto vystoupení římské církve nezachrání ani jeden židovský život. Znásobíme zatýkání. Až dosud jsme nezatýkali židy, kteří konvertovali ke katolické církvi, nyní tedy budou oni prvními, které uvězníme.? To byla doba, kdy byla zatčena Edith Stein. V té době pobýval v Holandsku postulátor kauzy beatifikace Pia XII., otec Peter Gumpel z Tovaryšstva Ježíšova, jenž bude na sympoziu s námi, a jenž byl přímým svědkem těchto událostí."

Říká předseda Nadace Pave the Way a člen židovské obce Spojených států amerických Gary Krupp v souvislosti s chystaným sympoziem o Božím služebníku Piu XII., které se bude konat v Římě 6.-8.listopadu u příležitosti 50.výročí smrti tohoto papeže.

Přeložil Milan Glaser

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
28.1.21 Pius XII. a „bratři“ Židé
30.7.20 Když Pius XII. reagoval na zlo milosrdenstvím
20.6.20 Papež František navazuje na učení Pia XII. o migrantech, ukazuje nová kniha
9.5.20 Pius XII. vybízel k vytváření Evropy založené na synovské bázni a lidské důstojnosti
11.3.20 Pius XII. pracoval na encyklice o „moderních omylech“Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv leden 22
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti