Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   23. 3. 2023

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

8.11.2008 

Benedikt XVI. hovořil o papeži Piu XII.

?Výjimečný Pánův dar církvi?, těmito slovy označil Benedikt XVI. postavu papeže Pia XII. na dnešním setkání s účastníky kongresu pořádaného Lateránskou a Gregoriánskou universitou na téma ?Odkaz magisteria Pia XII. a 2. vatikánský koncil? v rámci připomínky 50. výročí smrti tohoto papeže. Benedikt XVI. ve své promluvě dále řekl, že ?v posledních letech se řeč o Piu XII. přehnaně soustředila na jednu jedinou problematiku, podávanou navíc poněkud jednostranně?, což ?mimo vší pochybnost zabránilo odpovídajícímu přístupu k postavě velkého historicko-teologického formátu papeže Pacelliho?.

Benedikt XVI. poukázal na to, že magisterium Pia XII. se vyznačuje ?obrovskou šíří, jakož i výjimečnou kvalitou?: více než 40 encyklik, bezpočet promluv, dokumentů, homilií a rozhlasových poselství, v nichž se během 20 let svého pontifikátu zabýval nejrůznějšími tématy. Z encyklik jmenoval Benedikt XVI. Mystici Corporis o pravé a niterné povaze církve a Miranda prorsus o velké důležitosti moderních sdělovacích prostředků.

?Právě proto tento Papež, který maximálně docenil ve své době nový vynález rozhlasu, zdůrazňoval povinnost novinářů poskytovat ověřené informace přihlížející k morálním normám?.

?Pius XII. věnoval pozornost také přírodním vědám a jejich mimořádnému pokroku a třebaže obdivoval dosažené úspěchy v těchto oblastech? neopomněl varovat ?před nebezpečími, k nimž by mohlo vést bádání, jež by nebralo ohled na morální hodnoty?:

?Proslulou se stala například jeho promluva, pronesená v souvislosti s rozbitím atomu, kdy papež s mimořádnou jasnozřivostí upozornil na potřebu zabránit za každou cenu tomu, aby tyto geniální vědecké výdobytky byly použity pro výrobu vražedných zbraní, které by mohly vyvolat nezměrné katastrofy, ba i úplné zničení lidstva?.

Slavnými se pak staly promluvy Pia XII. o sociálních otázkách, o nezbytnosti budovat společnost založenou na spravedlnosti, aby svět mohl žít v míru. Benedikt XVI. dále připomněl dogma o Nanebevzetí, kterým chtěl papež Pacelli ?podtrhnout eschatologickou dimenzi našeho života a také vyzvednout důstojnost ženy?. Pius XII. ?psal každou svou promluvu s maximální pečlivostí, každou větu a každé slovo důkladně zvážil, nežli je pronesl? a ?byl proti improvizacím?.

?Svou přirozeností a povahou byl Pius XII. uměřeným a realistickým člověkem, jemuž byl cizí falešný optimismus, ale zároveň byl imunní před nebezpečím onoho pesimismu, který věřícímu nepřísluší. Ošklivil si sterilní polemiky a byl hluboce nedůvěřivý k projevům fanatismu a sentimentalismu.?

Byl člověkem ?neobyčejné inteligence? s ?železnou pamětí, důvěrnou znalostí cizích jazyků a obrovskou vnímavostí?. Citlivý diplomat, vynikající právník a skvělý teolog se však vyznačoval především pevnou vůlí bezvýhradně se darovat Bohu bez ohledu na své chatrné zdraví?:

?Pravá pohnutka jeho jednání se rodila z lásky k Pánu Ježíši Kristu a z lásky k církvi a lidstvu. Byl totiž především knězem, žijícím v trvalém a niterném spojení s Bohem, knězem, který nacházel sílu ke své nezměrné činnosti v dlouhých modlitbách před Nejsvětější svátostí, v tiché rozmluvě se svým Stvořitelem a Vykupitelem. Tady mělo svůj původ a podnět jeho magisterium stejně tak jako veškeré jeho konání?.

?Od jeho smrti uplynulo již 50 let ? řekl dále Benedikt XVI. ? ale jeho mnohostranné a plodné magisterium zůstává i pro křesťany dneška nedocenitelnou hodnotou?:

?Církev, Mystické tělo Kristovo, je bezesporu živým a žijícím organismem, který není nepohnutě zabarikádován v tom, co se stalo před 50 lety. Vývoj však probíhá spojitě. A proto byl odkaz magisteria Pia XII. shrnut 2. vatikánským koncilem a znovu předán následujícím křesťanským generacím. Je známo, že v písemných i ústních vystoupeních otců 2.vatikánského koncilu se nachází více než tisíc odkazů na magisterium Pia XII. Ne všechny koncilní dokumenty sice mají poznámkový aparát, ale v těch, které jej mají, se jméno Pia XII. vyskytuje více než 200krát. Znamená to, že s výjimkou Písma svatého byl tento papež nejvíce citovaným směrodatným pramenem.?

?Můžeme tedy směle říci ? řekl v závěru Benedikt XVI., že v osobě papeže Pia XII. Pán daroval své církvi výjimečný dar, za nějž jsme Mu všichni povinováni vděčností?.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
28.1.21 Pius XII. a „bratři“ Židé
30.7.20 Když Pius XII. reagoval na zlo milosrdenstvím
20.6.20 Papež František navazuje na učení Pia XII. o migrantech, ukazuje nová kniha
9.5.20 Pius XII. vybízel k vytváření Evropy založené na synovské bázni a lidské důstojnosti
11.3.20 Pius XII. pracoval na encyklice o „moderních omylech“Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2023 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 23
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti