VaticanNews.va

   17. 2. 2019

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.5408
Poslechem z webových stránek.3459
Četbou textů na webových stránkách.5399
Poslechem i četbou.3251


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Alžírský spisovatel: Neidealizujte si islám

Svatý stolec zbavil duchovenského stavu bývalého kardinála McCarricka

Úděsná norma a zrušení výhrady svědomí


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

8.11.2008 

Benedikt XVI. hovořil o papeži Piu XII.

?Výjimečný Pánův dar církvi?, těmito slovy označil Benedikt XVI. postavu papeže Pia XII. na dnešním setkání s účastníky kongresu pořádaného Lateránskou a Gregoriánskou universitou na téma ?Odkaz magisteria Pia XII. a 2. vatikánský koncil? v rámci připomínky 50. výročí smrti tohoto papeže. Benedikt XVI. ve své promluvě dále řekl, že ?v posledních letech se řeč o Piu XII. přehnaně soustředila na jednu jedinou problematiku, podávanou navíc poněkud jednostranně?, což ?mimo vší pochybnost zabránilo odpovídajícímu přístupu k postavě velkého historicko-teologického formátu papeže Pacelliho?.

Benedikt XVI. poukázal na to, že magisterium Pia XII. se vyznačuje ?obrovskou šíří, jakož i výjimečnou kvalitou?: více než 40 encyklik, bezpočet promluv, dokumentů, homilií a rozhlasových poselství, v nichž se během 20 let svého pontifikátu zabýval nejrůznějšími tématy. Z encyklik jmenoval Benedikt XVI. Mystici Corporis o pravé a niterné povaze církve a Miranda prorsus o velké důležitosti moderních sdělovacích prostředků.

?Právě proto tento Papež, který maximálně docenil ve své době nový vynález rozhlasu, zdůrazňoval povinnost novinářů poskytovat ověřené informace přihlížející k morálním normám?.

?Pius XII. věnoval pozornost také přírodním vědám a jejich mimořádnému pokroku a třebaže obdivoval dosažené úspěchy v těchto oblastech? neopomněl varovat ?před nebezpečími, k nimž by mohlo vést bádání, jež by nebralo ohled na morální hodnoty?:

?Proslulou se stala například jeho promluva, pronesená v souvislosti s rozbitím atomu, kdy papež s mimořádnou jasnozřivostí upozornil na potřebu zabránit za každou cenu tomu, aby tyto geniální vědecké výdobytky byly použity pro výrobu vražedných zbraní, které by mohly vyvolat nezměrné katastrofy, ba i úplné zničení lidstva?.

Slavnými se pak staly promluvy Pia XII. o sociálních otázkách, o nezbytnosti budovat společnost založenou na spravedlnosti, aby svět mohl žít v míru. Benedikt XVI. dále připomněl dogma o Nanebevzetí, kterým chtěl papež Pacelli ?podtrhnout eschatologickou dimenzi našeho života a také vyzvednout důstojnost ženy?. Pius XII. ?psal každou svou promluvu s maximální pečlivostí, každou větu a každé slovo důkladně zvážil, nežli je pronesl? a ?byl proti improvizacím?.

?Svou přirozeností a povahou byl Pius XII. uměřeným a realistickým člověkem, jemuž byl cizí falešný optimismus, ale zároveň byl imunní před nebezpečím onoho pesimismu, který věřícímu nepřísluší. Ošklivil si sterilní polemiky a byl hluboce nedůvěřivý k projevům fanatismu a sentimentalismu.?

Byl člověkem ?neobyčejné inteligence? s ?železnou pamětí, důvěrnou znalostí cizích jazyků a obrovskou vnímavostí?. Citlivý diplomat, vynikající právník a skvělý teolog se však vyznačoval především pevnou vůlí bezvýhradně se darovat Bohu bez ohledu na své chatrné zdraví?:

?Pravá pohnutka jeho jednání se rodila z lásky k Pánu Ježíši Kristu a z lásky k církvi a lidstvu. Byl totiž především knězem, žijícím v trvalém a niterném spojení s Bohem, knězem, který nacházel sílu ke své nezměrné činnosti v dlouhých modlitbách před Nejsvětější svátostí, v tiché rozmluvě se svým Stvořitelem a Vykupitelem. Tady mělo svůj původ a podnět jeho magisterium stejně tak jako veškeré jeho konání?.

?Od jeho smrti uplynulo již 50 let ? řekl dále Benedikt XVI. ? ale jeho mnohostranné a plodné magisterium zůstává i pro křesťany dneška nedocenitelnou hodnotou?:

?Církev, Mystické tělo Kristovo, je bezesporu živým a žijícím organismem, který není nepohnutě zabarikádován v tom, co se stalo před 50 lety. Vývoj však probíhá spojitě. A proto byl odkaz magisteria Pia XII. shrnut 2. vatikánským koncilem a znovu předán následujícím křesťanským generacím. Je známo, že v písemných i ústních vystoupeních otců 2.vatikánského koncilu se nachází více než tisíc odkazů na magisterium Pia XII. Ne všechny koncilní dokumenty sice mají poznámkový aparát, ale v těch, které jej mají, se jméno Pia XII. vyskytuje více než 200krát. Znamená to, že s výjimkou Písma svatého byl tento papež nejvíce citovaným směrodatným pramenem.?

?Můžeme tedy směle říci ? řekl v závěru Benedikt XVI., že v osobě papeže Pia XII. Pán daroval své církvi výjimečný dar, za nějž jsme Mu všichni povinováni vděčností?.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
10.11.18 Arcibiskup Pacelli se zasloužil o neutralitu Svatého stolce v I. světové válce
22.10.18 K beatifikaci Pia XII. schází uznání zázraku
22.5.18 V roce 1952 jednal SSSR se Svatým stolcem o navázání diplomatických vztahů
15.5.17 Pius XII. spatřil stejný úkaz jako ve Fatimě
4.3.17 Pius XII., černá legenda se chýlí ke konciHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2019 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Idolatrie vysvětluje současné postoje lépe než sociologické analýzy

Zachovávání a předávání bohatství katolické tradice je pro církev podstatné

Svatý stolec zbavil duchovenského stavu bývalého kardinála McCarricka

F. Lombardi k případu McCarricka

Zastřelen španělský salesián a misionář o. Fernández

Církev ve Venezuele chce nové volby, říká otec Arturo Sosa SI

Strach z cizího je pochopitelný, jistotou je pouze Pán

Francouzští biskupové brání rodinu: matka a otec, nikoli rodič

Newmanova kanonizace už nevzbuzuje nevoli anglikánů

Ke změně kvality liturgie nepostačuje změna liturgických knih

Papež: Boj proti hladu nesmí být jenom slogan

Novým komořím Svaté církve římské je kardinál Kevin Farrell

 Nově na webu
Svatý otec: Zbořit světské idoly a otevřít se živému a pravému Bohu

Publicistika: Ochrana nezletilých. Před čím?

Publicistika: Spojené státy americké mění přístup k potratům

Rozhovory: Obviňují mne, že se nechávám používat od muslimů, ale i od novinářů

Homilie: Na kříži se Bůh zjevil jako agapé

Archiv zpráv únor 19
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728   

Starší zprávy >

Náš tip

Lidské bratrství

Nemůžeme si dovolit uprostřed soužení ztrácet víru

O teologii manželství