VaticanNews.va

   19. 3. 2019

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.5497
Poslechem z webových stránek.3518
Četbou textů na webových stránkách.5519
Poslechem i četbou.3305


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Šest let od volby papeže Františka: Duchovní akcenty pontifikátu

Kardinál Pell odsouzen na šest let za pohlavní zneužití

Kardinál Sarah: Dnešní krize je krizí víry


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Promluvy 

19.3.2009 

Náboženství má ukazovat potenciál rozumu

Benedikt XVI. na setkání s muslimskou obcí, Yaoundé

Česká sekce RV

Drazí přátelé,
těší mne, že mám příležitost setkat se s představiteli muslimské komunity v Kamerunu a ze srdce děkuji panu Amadeu Bello za zdvořilá slova, kterými mě vaším jménem pozdravil. Naše setkání je výmluvným znamením touhy, kterou sdílíme se všemi lidmi dobré vůle ? v Kamerunu, v celé Africe a na celém světě ? totiž hledat příležitost k výměně názorů na to, jak má náboženství významně přispívat k našemu porozumění kultuře a světu i k mírovému soužití všech členů lidské rodiny. Kamerunské iniciativy jako Association Camerounaise pour le Dialogue Interreligieux ukazují, jak takovým dialogem roste vzájemné porozumění a podporuje se vytváření stabilního a spravedlivého politického řádu.

Kamerun je vlastí tisíců křesťanů a muslimů, kteří často žijí, pracují a praktikují svou víru ve stejném prostředí. Stoupenci jak jednoho, tak druhého náboženství věří v jednoho jediného a milosrdného Boha, který bude v poslední den soudit lidstvo (srov. Lumen Gentium, 16). Společně tak nabízejí svědectví o základních hodnotách rodiny sociální odpovědnosti, poslušnosti zákonu Božímu a lásce k nemocným a trpícím. Tím, že křesťané a muslimové staví svůj život na těchto ctnostech a na jejich předávání mládeži, nejenom ukazují, jak usnadnit plný rozvoj lidské osoby, ale také navazují vztahy solidarity se svými sousedy a prosazují obecné blaho.

Přátelé, věřím, že náboženství má dnes zvlášť naléhavý úkol, aby ukazovalo obrovský potenciál lidského rozumu, který je sám o sobě darem Božím a který je povznesen zjevením a vírou. Víra v Boha ? bez nároku na to, že pochopíme sami sebe i svět ? rozum rozšiřuje. Víra nás nestaví proti světu, ale vede nás k tomu, abychom se za něj nasadili. Jsme povoláni k tomu, abychom druhým pomáhali při objevování jemných stop a tajemné přítomnosti Boha ve světě, který On podivuhodně stvořil a udržuje svou nevýslovnou láskou, která všechno objímá. Třebaže jeho nekonečná sláva nemůže být nikdy bezprostředně v tomto životě pochopena naší konečnou myslí, můžeme přesto zachytit její odlesky v kráse, která nás obklopuje. Pokud muži a ženy umožní velkolepému řádu světa a jasu lidské důstojnosti, aby osvítila jejich mysl, mohou objevit, že to, co je ?rozumné?, značně přesahuje to, co může matematika vypočítat, logika odvodit a vědecké experimenty dokázat. ?Rozumnost? zahrnuje také dobrotu a vnitřní přitažlivost poctivého a etického života, který nám zprostředkovává vlastní jazyk stvoření.

Tato vize nás vede k tomu, abychom hledali všechno to, co je správné a spravedlivé, vycházeli ze sevřeného prostoru našeho egoistického zájmu a jednali ve prospěch druhých. Tak pravé náboženství rozšiřuje horizont lidského porozumění a je základem každé autentické lidské kultury. Odmítá všechny formy násilí a totalitarismu: nejen z principu víry, ale také na základě správného rozumu. Náboženství a rozum se ve skutečnosti vzájemně podporují, pokud je náboženství očištěno a strukturováno rozumem a pokud je plný potenciál rozumu rozvíjen zjevením a vírou.

Proto vás povzbuzuji, drazí přátelé muslimové, abyste dokázali vložit do společnosti hodnoty, které vycházejí z této perspektivy a obohacují lidskou kulturu, abychom tak společně pracovali na budování civilizace lásky. Kéž je živá spolupráce mezi muslimy, katolíky a ostatními křesťany v Kamerunu pro ostatní africké národy majákem, který vyzařuje obrovský potenciál mezináboženského úsilí o mír, spravedlnost a obecné dobro.

V tomto duchu vám znovu děkuji za tuto vzácnou příležitost setkat se s vámi během své návštěvy v Kamerunu. Děkuji všemohoucímu Bohu za požehnání, kterým obdařil vás i vaše spoluobčany, a modlím se za to, aby svazky, které spojují křesťany a muslimy v hluboké úctě k jedinému Bohu, nadále sílily a staly se tak jasnějším odleskem moudrosti Všemohoucího, který osvěcuje srdce celého lidstva.

Přeložil P. Milan Glaser, SJ

Další články z podrubriky Promluvy

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.3.09 Afričtí studenti v Římě přijdou v neděli podpořit Papeže
25.3.09 Biskupové Kamerunu děkují papeži
23.3.09 Vzájemně se přijímat jako děti jediného nebeského Otce
23.3.09 Oboustranná spokojenost
23.3.09 Benedikt XVI. se s novináři podělil o dojmy z návštěvy v AfriceHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2019 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Svatý otec nepřijal abdikaci lyonského arcibiskupa, kardinála Barbarina

Papež uznal mučednictví sedmi rumunských řecko-katolických biskupů

Po 40 dnů bude možné zhlédnout restaurované Svaté schody na Lateránu

Svatý otec: Nezapomínat, že Boží slitování je obrovské

Petrův nástupce: Stát má hájit přirozené právo

Papež ke kamiliánům: Charismata jsou vždy k užitku druhých

Kardinál Sarah: Dnešní krize je krizí víry

Papež: Modlitba proměňuje člověka zevnitř

Bůžek peněz společnost oklámává a obírá o lidskost

Prezident Jižního Súdánu navštívil papeže

Kardinál Zenari: Sýrie vstoupila do devátého roku války

„Podzemní“ i „oficiální“ čínští katolíci společně u jednoho oltáře

 Nově na webu
Svatý otec: Kristovo Proměnění ukazuje křesťanskou perspektivu utrpení

Publicistika: O rovnosti před zákonem

Publicistika: Láska, radost, střídmost – trojice ctností ke každodenní svatosti

Rozhovory: Děti kněží. Základním kritériem je dobro dětí

Homilie: Na kříži se Bůh zjevil jako agapé

Archiv zpráv březen 19
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Lidské bratrství

Nemůžeme si dovolit uprostřed soužení ztrácet víru

O teologii manželství