Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   4. 12. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

14.2.2004 

Slovenští poutníci ve Vatikánu

Vatikán. Křesťanské ideály i nadále formují svobodnou a solidární Evropu, ?schopnou navzájem sladit její různé kulturní i náboženské tradice?. To ve svém projevu zdůraznil Jan Pavel II. dnes dopoledne v Aule Pavla VI., kde přijal více než tisíc pětset slovenských poutníků v čele s kardinály Korcem a Tomkem. Audienci předcházelo osobní setkání Svatého otce s presidentem Slovenské republiky Rudolfem Schusterem. Svatý otec vyzdvihl význam poutě v den, na který připadá liturgická památka svatých Cyrila a Metoděje, spolupatronů Evropy.

Text projevu Svatého otce ke slovenským poutníkům přinášíme v plném znění:

Ctihodní bratři, vážení pánové, drazí bratři a sestry!

1. S radostí vás přijímám a všechny vás srdečně vítám. Především zdravím biskupy Slovenské biskupské konference a děkuji jim, že dali podnět k této Národní pouti. Osobně zdravím pány kardinály Jana Chryzostoma Korca a Josefa Tomka, jakož i pána biskupa Františka Tondru a děkuji mu za uctivá slova, kterými vyjádřil pocity vás všech. Osobně děkuji panu Presidentovi republiky za jeho přítomnost a za jeho milá slova.

2. Boží prozřetelnost mi během mého Pontifikátu třikrát dopřála navštívit Slovensko: v roce 1990, hned po pádu komunistického režimu, v roce 1995 a v loňském roce, u příležitosti desátého výročí vyhlášení nezávislosti Slovenské republiky a ustanovení Slovenské biskupské konference.

Dnes jste přišli vy, abyste oplatili mou návštěvu, která proběhla před pěti měsíci a ze které si uchovávám hluboký dojem. Přáli jste si, aby se váš pobyt v Římě uskutečnil na svátek svatých Cyrila a Metoděje, patronů Slovenska a spolupatronů Evropy. Toto šťastné liturgické pozadí dovoluje zpřítomnit starobylé svazky společenství, které spojují římského biskupa s Církví, žijící ve vašem kraji. Zároveň svědectví těchto dvou velkých Slovanských Apoštolů představuje silnou výzvu objevit kořeny evropské identity vašeho lidu; kořeny, které jsou společné i pro jiné národy Evropy.

3. Těší mě, že vás mohu přijmout u hrobu svatého Petra, ke kterému jste přišli potvrdit vyznání té víry, která představuje nejvzácnější a nejtrvalejší dědictví vašeho národa.

Vyzývám vás, abyste chránili tuto víru v její celistvosti, živili ji prostřednictvím modlitby, přiměřenou katechezí a neustálou formací. Ať tato víra nezůstává ukrytá. Hlásejte a dosvědčujte ji s odvahou, v ekumenickém a misionářském duchu. To nás učí bratři Cyril a Metoděj, následováni početným zástupem světců a světic, zrozených během dlouhých staletí vašich dějin. Pevně zakotveni v Kristovém kříži uváděli do života to, co Božský Učitel učil od počátků svého hlásání: "Vy jste sůl země... Vy jste světlo světa!"(Mt 5,13.14)

4. Být "solí" a "světlem" pro vás znamená vyzařovat pravdu evangelia při každodenním osobním i společenském rozhodování. Znamená to zachovat nenarušené duchovní dědictví svatých Cyrila a Metoděje, i když je to někdy v rozporu s rozšířenou tendencí přijímat běžně rozšířené a vžité postoje. Slovensko a Evropa třetího tisícitetí se vzájemně o mnoho obohatí, ale nebylo by dobré zapomenout, že k formování kontinentu přispělo rozhodujícím způsobem křesťanství. K budování evropské jednoty přispějte i vy, drazí Slováci, vašim významným přínosem, stát se tak tlumočníky těch lidských a duchovních hodnot, které dávaly smysl vašim dějinám. Je nevyhnutelné, aby tyto ideály, vámi uskutečňovány, neustále formovali svobodnou a solidární Evropu, schopnou vzájemně sladit její rozličnou kulturu a náboženské tradice.

Drazí bratři a sestry, ještě jednou vám děkuji za vaši návštěvu a dovolil bych si zanechat vám na rozloučenou tu samou výzvu, se kterou se obrátil Kristus na Šimona Petra: "Duc in altum - Zajeď na hlubinu" (Lk 5,4). Je to výzva, kterou neustále cítím zaznívat ve svém nitru. V této chvíli se s ní obracím i na vás. S těmito prosbami ze srdce uděluji vám, vašim drahým a celému Slovenskému národu Apoštolské Požehnání.

Svatý otec ve svém projevu také připomněl své pastorační cesty na Slovensko v roce 1990, v roce 1995 a konečně v roce 2003. A právě u významu těchto cest pro slovenský národ se zastavil kardinál Josef Tomko, který před setkáním v Aule Pavla VI. sloužil pro poutníky mši svatou ve Svatopetrské basilice.

(jis)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
2.12.19 Film o biskupovi Vojtaššákovi v italské režii: Okysličení unavené víry Západu
1.4.19 Slovenští biskupové děkují parlamentu za odmítnutí Istanbulské úmluvy
24.10.15 Zemřel kardinál Ján Chryzostom Korec
7.12.10 10 let slovenské rámcové smlouvy s Vatikánem
27.9.10 Premiérka Radičová: Odluka církve od státu není na programu dneHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv prosinec 22
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti