Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   7. 7. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

24.11.2009 

Kvetoucí vietnamská církev slaví své Jubileum

Vietnam. Katolická církev ve Vietnamu zahájila Jubilejní rok u příležitosti 350. výročí založení prvních dvou diecézí na severu (Dang Trong) a jihu země (Dang Ngoai) a 50. výročí trvání vietnamské biskupské konference. V předvečer dnešního liturgického svátku sv. Ondřeje Dungh-Laca a 117 druhů-mučedníků jej zahájila za účasti desítek tisíc věřících mše svatá v nejstarší farnosti So Kien, 80km od Hanoje. Zde roku 1659 povstala první instituce katolické církve ve Vietnamu, která dnes představuje jednu z nejvíce kvetoucích asijských církví. K jejímu zrodu nepochybně přispělo kromě 117 kanonizovaných mučedníků také dalších 130 tisíc zavražděných křesťanů, kteří se v letech 1625 až 1886 stali obětí pronásledování, která vypukla v této zemi na základě celkem 53 ediktů o pronásledování, které vydala zdejší vládnoucí dynastie. Mezi oběťmi bylo také mnoho zahraničních misionářů, dominikánů a jezuitů.

Dnešní církev ve Vietnamu tvoří podle oficiálních údajů 6 milionů 200 tisíc praktikujících věřících v celkem 2.135 farnostech, ve kterých pracuje 3 tisíce kněží. Dalších 770 kněží je zapojeno do jiných aktivit, působí zde rovněž 15 750 řeholnic a řeholníků a 57 tisíc katechetů. Církevní hierarchii tvoří 1 kardinál, dva arcibiskupové a 40 biskupů.

?Evangelium zaseté ve Vietnamu ? řekl v homilii předseda biskupské konference mons. Peter Nguyen Van Nhon ? má za sebou mnohé obtížné zkušenosti. Síly zla chtějí semeno evangelia zničit, ale kupodivu čím větší těžkosti evangelium potkává, tím více lze pracovat pro velkou žeň.?
Po večerní eucharistii následoval noční festival víry a kultury, inspirovaný historií mučednické církve. Světelné procesí účastníků provázel 400 členný orchestr dechových nástrojů a tamburín.

Zahájení jubilea našlo odezvu i ve státních médiích, která označila jeho konání za ?jednoznačný důkaz? politiky respektu komunistické vlády k náboženské svobodě. Včerejší vigilie se účastnili kromě 30 vietnamských biskupů z 26 diecézí této země, 250 kněží a 600 řeholnic a řeholníků také zahraniční hosté: kardinálové Roger Etchegaray, bývalý předseda papežské rady Iustitia et pax, André Vingt-Trois, pařížský arcibskup a Bernard Law, arcipresbyter baziliky Santa Maria Maggiore.

Radost věřících z jubilea umenšila zpráva o rezignaci 57letého hanojského arcibiskupa Josepha Ngô Quang Kiêta, který oznámil, že svěřil do rukou Svatého otce žádost o odstoupení ze zdravotních důvodů. Neoficiálně je však známo, že hanojský arcibiskup byl k tomuto kroku přinucen, protože odporoval protiprávnímu vyvlastňování pozemků katolické církve komunistickými funkcionáři.

Církev ve Vietnamu zaznamenala v poslední pěti letech nárůst kněžských povolání o 50%. Celkem sedm vietnamských seminářů přijalo letos 1349 kandidátů, což je o 427 více než roku 2004. Sdělil to agentuře UCAN sekretář komise vietnamského episkopátu pro klérus a seminaristy, mons. Joseph Do Manh Hung. Ten také řekl, že nárůst zájemců o kněžství začíná místy působit organizační problémy, protože existující kapacity církevních struktur nestačí přijímat všechny. Chybějí také dostatečně připravení pedagogové a formátoři kněžských seminářů. Podobná situace je rovněž v mužských i ženských řeholních řádech a kongregacích, které nestačí přijímat všechny zájemce.

Bez zajímavosti není ani to, že vietnamská církev posílá misionáře do dalších, nejen asijských zemí. Dokonce i u nás na severu Čech působí tři řeholní sestry z kongregace Cross Lovers, která byla založena r. 1670 ve Vietnamu a tvoří ji téměř 5 tisíc sester. Vietnamské řeholní sestry pracují při základní škole Nativity v Křešicích u Děčína.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
23.9.20 Nárůst povolání ve Vietnamu si vyžádal stavbu nového semináře
23.1.20 Monastický život cisterciáků přitahuje mladé Vietnamce
2.1.20 Vietnamské sestry ubránily svůj kostel a klášter před konfiskací
5.11.19 Vietnamská církev akceptovala uctívání předků
4.11.19 Dar Tovaryšstva Ježíšova pro VietnamHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 22
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti