Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   20. 8. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

1.2.2010 

Benedikt XVI. k biskupům Anglie a Walesu

Vatikán. Benedikt XVI. dnes promluvil k biskupům Anglie a Walesu na zakončení jejich kanonické návštěvy Svatého stolce. Papež hned v úvodu připomněl mnohá znamení živé víry a zbožnosti katolíků v těchto zemích a zmínil také svou chystanou apoštolskou cestu do Velké Británie. Tato událost, řekl na úvod setkání předseda biskupské konference, arcibiskup Nichols, bude příležitostí k růstu nejenom pro katolíky, ale pro všechny občany Velké Británie.

Benedikt XVI. poukázal na ?známou snahu britské společnosti o rovnost příležitostí pro všechny její členy?. V souvislosti s tím však připomněl, že ?některé zákony, které si vytkly právě tento cíl, ukládají nespravedlivá omezení svobodě náboženských komunit, kterým zakazují jednat podle své víry.? Narážel tím např. na zákony, které ukládají dětským katolickým útulkům vydávat děti k osvojení či adopci homosexuálním párům, proti čemuž angličtí biskupové protestovali. Z určitého hlediska, řekl Benedikt XVI., je tak vlastně ?znásilňován přirozený zákon, na kterém je založena rovnost všech lidí.?

?Vás pastýře proto vybízím dbát nadále o to, aby morální nauka církve byla vždy ve své celistvosti prezentována a přesvědčivě bráněna. Věrnost evangeliu nikterak neomezuje svobodu druhých, ba naopak, slouží jejich svobodě tím, že nabízí pravdu. Trvejte proto nadále na svém právu podílet se na diskusi uctivým dialogem s ostatními složkami společnosti. Tak budete nejenom uchovávat starobylou britskou tradici svobody vyjadřování a poctivé výměny názorů, ale také propůjčovat hlas názorům mnoha lidí, kteří nemají možnost se vyjádřit. Jak by, ostatně, tam, kde se velká část populace považuje za křesťany, mohlo být odnímáno evangeliu právo hlasu??

?Aby bylo spásné poselství Kristovo přesvědčivě hlásáno světu, pokračoval Benedikt XVI., je třeba jej prezentovat jednohlasně. To vyžaduje, aby nejenom biskupové, ale také kněží, učitelé, katecheté, spisovatelé ? stručně řečeno všichni, kdo se věnují hlásání evangelia ? věnovali zvláštní pozornost hlasu Ducha, který uvádí celou církev do pravdy, dává jí jednotu a inspiruje její misijní nadšení.?

?Ve společenském kontextu, který podněcuje různost vyjadřovaných názorů na jakoukoli otázku, je důležité rozpoznat a pojmenovat neshodu a nikoli ji mylně vydávat za přínos k vyvážené a široké diskusi. Osvobozuje nás pravda zjevená Písmem a tradicí a vyjádřená církevním magisteriem. Kardinál Newman šel touto cestou a zanechal nám velký příklad věrnosti zjevené pravdě, když následoval ono ?laskavé světlo? kamkoli i za cenu nemalé osobní újmy. Velké spisovatele a komunikátory jeho úrovně a integrity dnešní církev potřebuje, a doufám, že úcta ke kardinálu Newmanovi nadchne mnohé k jeho následování.?

Řekl Benedikt XVI. patrně s narážkou na beatifikaci kardinála Newmanna, jehož bude blahořečit osobně během své návštěvy ve Velké Británii. Papež se dále zmínil o ekumenickém a mezináboženském dialogu, který má ?velký význam v Anglii a Wallesu vzhledem k rozmanitosti tamějšího demografického profilu.? V souvislosti s nedávnou apoštolskou konstitucí Anglicanorum coetibus, jež vychází vstříc skupinám anglikánů, kteří chtějí vstoupit do plného církevního společenství, papež vyjádřil přesvědčení, že budou-li přijaty ?vřele a upřímně, stanou se tyto skupiny požehnáním pro celou církev.?

?V tomto Kněžském roce vás vybízím, abyste byli pro své kněze příkladem důslednosti v modlitbě, pastorační vnímavosti a nadšení pro hlásání evangelia. Také v tom jim musíte dávat příklad. Buďte nablízku svým kněžím, a rozněcujte v nich smysl pro mimořádné privilegium a radost z toho, že jsou v Božím lidu jakožto alter Christus podle slov kardinála Newmana ?Kněžství nevlastní kněží, nýbrž Kristus? co dělají oni, dělá On; když udělují křest, křtí On, když žehnají, žehná On.? (Parochial and Plain Sermons, VI 242).?

Řekl Benedikt XVI. k biskupům Anglie a Walesu na závěr jejich kanonické návštěvy ad limina apostolorum.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.6.19 Australský episkopát: Musíme pochopit svoji nepatrnost a velikost Božího plánu
18.6.19 Angolští biskupové: Papež zná situaci v naší zemi
9.3.19 Papež František upřesňuje: Bůh dopouští mnohost náboženství
16.11.18 Chorvatští biskupové u papeže
10.11.18 Na jaře příštího roku navštíví papež RumunskoHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv srpen 22
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti