Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   16. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Generální audience 

7.4.2010 

Událost Zmrtvýchvstání je obsah i pohnutka naší víry

Benedikt XVI. na gen. audienci, nám. sv. Petra

Česká sekce RV

Drazí bratři a sestry,
Obvyklá středeční generální audience je dnes prostoupena zářivou radostí Zmrtvýchvstání. V těchto dnech totiž církev slaví mystérium Zmrtvýchvstání a zakouší velkou radost, která vychází z dobré zprávy o Kristově triumfu nad zlem a smrtí. Radost, která zahrnuje nejenom Velikonoční oktáv, ale rozprostírá se na celých padesát dnů až do Letnic. Po pláči a hrůze Velkého pátku a po tichu Bílé soboty nabité očekáváním, zaznívá ohromující zvěst: ?Pán skutečně vstal a zjevil se Šimonovi? (Lk 24,34). Toto je v celých dějinách světa po výtce ta ?nejlepší zpráva?; je to ?evangelium? šířené a předávané během staletí z generace na generaci.

Kristovo Zmrtvýchvstání (Pascha, Velikonoce) je svrchovaný a nepřekonatelný akt moci Boží. Je to absolutně mimořádná událost, nejkrásnější a zralý plod ?tajemství Boha?. Je tak mimořádná, že se stává nesdělitelnou v těch dimenzích, které unikají naší lidské schopnost poznání a bádání. Přesto je však také ?historickým? a reálným faktem, který je dosvědčený a dokumentovaný. Je to událost, která zakládá celou naši víru. Je to ústřední obsah toho, co věříme, a hlavní pohnutka, proč věříme.

Nový zákon nepopisuje průběh Ježíšova Vzkříšení. Referuje pouze o svědectví těch, které Ježíš osobně potkal, když vstal z mrtvých. Tři synoptická evangelia nám vyprávějí, že ona zvěst ? ?Vstal z mrtvých? ? je hlásána nejprve několika anděly. Jde tedy o poselství, jež má svůj původ v Bohu. Bůh jej však ihned svěřuje svým ?poslům?, aby jej předávali všem. A tak tito andělé sami vybízejí ženy, které se časně zrána vydaly ke hrobu, aby šli okamžitě za učedníky a řekli jim: ?Byl vzkříšen, jak řekl. Jde před vámi do Galileje, tam ho uvidíte? (Mt 28,7). Takto, prostřednictvím žen dosáhne onen božský pokyn všech a každého, aby každý věrně a odvážně předával tutéž zprávu druhým, zprávu krásnou, radostnou a přinášející radost.

Ano, drazí přátelé, veškerá naše víra se zakládá na ustavičném a věrném předávání této ?dobré zprávy?. A my chceme dnes vyjádřit Bohu svou hlubokou vděčnost za nespočetné zástupy věřících v Krista, kteří nás v průběhu staletí předešli, za to, že se nikdy nezpronevěřili svému základnímu poslání hlásat evangelium, které obdrželi. Dobrá zpráva Zmrtvýchvstání tedy žádá nasazení nadšených a odvážných svědků. Každý Kristův učedník a také každý z nás je povolán být svědkem. To je přesný, náročný a vzrušující pokyn vzkříšeného Pána. ?Zpráva? o novém životě v Kristu musí prozařovat celý život křesťana, musí žít a působit v tom, kdo ji nese; je skutečně schopná změnit srdce a celou existenci. Je živá především proto, že Kristus sám je její živou a oživující duší. Připomíná to svatý Marek na konci svého evangelia, kde píše, že apoštolové ?vyšli a všude kázali. Pán působil s nimi a potvrzoval jejich slova znameními, která je provázela? (Mk 16,20).

Příběh apoštolů je i příběhem nás i každého věřícího, každého učedníka, který se stává ?zvěstovatelem?. Neboť i my jsme si jisti, že Pán dnes stejně jako včera působí spolu se svými svědky. Toto je fakt, který můžeme rozpoznat, kdykoli vidíme klíčit zárodky pravého a trvalého pokoje, tam kde jsou nasazení a příklad křesťanů a lidí dobré vůle živeny respektem vůči spravedlnosti, trpělivým dialogem, přesvědčivou úctou vůči druhým, nezištností, osobní i kolektivní obětavostí. Ve světě vidíme, bohužel, také mnoho utrpení, mnoho násilí a mnoho nedorozumění. Slavení velikonočního Mystéria, radostná kontemplace Vzkříšení Krista, který přemáhá hřích a smrt silou Lásky Boží, je vhodnou příležitostí k opětovnému objevení a přesvědčivějšímu vyznání naší důvěry ve vzkříšeného Pána, který doprovází svědky svého slova a koná divy spolu s nimi. Budeme opravdu a do všech důsledků svědky vzkříšeného Ježíše, když v sobě necháme zazářit div jeho lásky, když v našich slovech a ještě více v našich skutcích bude možné v plné shodě s evangeliem rozpoznat hlas a ruku samotného Ježíše.

Pán nás tedy posílá jako své svědky všude. Můžeme se jimi však stát pouze v ustavičném vztahu k velikonoční zkušenosti, kterou Marie Magdalská vyjadřuje slovy určenými ostatním učedníkům: ?Viděla jsem Pána? (Jan 20,18). V tomto osobním setkání se Vzkříšeným spočívá neotřesitelný základ a ústřední obsah naší víry, svěží a nevyčerpatelný zdroj naší naděje, vroucí dynamismus naší lásky. Takto bude náš vlastní křesťanský život plně odpovídat zvěsti: ?Pán skutečně vstal z mrtvých?. Nechme se proto uchvátit půvabem Vzkříšení Kristova. Panna Maria ať nás podporuje svou ochranou a pomáhá nám plně zakoušet velikonoční radost, abychom ji dovedli přinášet všem svým bratřím.
Ještě jednou přeji všem požehnané Velikonoce!

Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Generální audience

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
10.2.21 Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity
10.2.21 Modlitba v každodenním životě
3.2.21 Papež: Dialog mezi náboženstvími ať je naším každodenním úsilím
3.2.21 Modlitba v liturgii
27.1.21 Papež: Ideologie, vydávaná za záchranu lidstva, může přivodit jeho zkázuHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti