Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   1. 7. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Rozhovory

  

31.8.2010 

Ač mluvíme se Svatým otcem, je to setkání přátelské

říká mons. Jaschke, jeden z bývalých papežových studentů

Česká sekce RV

V liturgii nejsou důležité zevnější aspekty, ale duchovní hloubka. To je jedno z kritérií, které vyjádřil Benedikt XVI. během setkání se svými bývalými žáky, kteří se sešli minulý víkend (27.-29.září) v Castel Gandolfo. Uvádí to dnešní vydání vatikánského deníku Osservatore Romano. Papež v debatě zdůraznil potřebu prohloubit liturgickou formaci právě s odhledem na duchovní dimenzi. Během kázání při nedělní mši svaté zdůraznil kard. Schönborn v homilii k účastníkům setkání, že pokora žádá od křesťana ustavičně střízlivý, vděčný a radostný postoj ke Kristu a ke stvoření.

Německá redakce Vatikánského rozhlasu připravila při té příležitosti rozhovor s hamburským biskupem Hans-Jochenem Jaschkem, jedním z bývalých studentů prof. Ratzingera, který přiblížil nejprve dobu svých studií:

?Když jsem začal doktorskou práci, psal se rok 1970. Přišel jsem do Řezna, abych pracoval s prof. Ratzingerem a zajímal jsem se zejména o pneumatologii. Potom během jednoho kurzu s ním jsem se zapálil pro Ireneje z Lyonu, velkého teologa 2.století a otce dogmatiky. Nás doktorandů bylo mnoho, přibližně 20 osob a setkávali jsme se s prof. Ratzingerem jednou za měsíc. Začínali jsme vždy mší svatou a potom jsme celé dopoledne společně pracovali. Každý vyprávěl o pokrocích ve svém studiu a mohli jsme přirozeně klást otázky. Já jsem byl vždycky spíše v ústraní. Šel jsem za ním, až když jsem byl téměř hotov. Dal mi několik rad, trochu zkrátil text. Vždycky mne velice mile povzbudil, ať pokračuji. A myslím, že jsem ho nezklamal??

Ratzinger Schüllerkreis existuje již několik let. Jak si máme tato setkání představit. Mají povahu akademického sezení anebo je to spíše setkání starých přátel?

?Je to něco mezi klubem veteránů a akademickým setkáním. Všichni jsem zestárli a známe se dlouhou dobu. Schüllerkreis jsme původně založili my studenti. Potom jsme začali zvát profesora a mnichovského arcibiskupa, Josepha Ratzingera. Když se stal papežem převzal iniciativu on a začal nás zvát do Říma. Třebaže dnes mluvíme se Svatým otcem, je to stále přátelské setkání a občas se opět stává naším starým profesorem? Naše setkání mají vždycky nějaké téma: tentokrát to byl Druhý vatikánský koncil a jeho interpretace ve smyslu reformy a nikoli diskontinuity. Vyslechli jsme dvě přednášky na toto téma a diskutovali jsme mezi sebou a spolu s ním. V sobotu si pro nás Svatý otec našel čas. Vytvořili jsme dvě skupiny: dopolední a odpolední. Bylo to jako bychom se vrátili do doby, kdy jsme se účastnili jeho kurzů. Setkání vedl on, velmi pozorně naslouchal a občas něco poznamenal. Byla to velmi příjemná debata, střízlivá a přátelská.?

Tentokrát byli na setkání přítomni také někteří mladí teologové, kteří s prof. Ratzingerem nikdy nestudovali?

?Ano, již několik let se snažíme rozšířit tento kroužek studentů a omladit jej. Ovšem s tím, že setkání s papežem se účastní jenom staří členové. Nechceme, aby starý kroužek ztratil svou původní identitu. V těchto třech dnech jsme se sešli s novými teology v Římě. Intenzivně jsme diskutovali o Druhém vatikánském koncilu a poněkud jsme se sblížili s jejich postoji. Zajisté, přibude-li deset nových členů, je nezbytné se dobře poznat a zjistit, zda se bude moci teologicky zrodit nějaký dialog. Minulou neděli pak Svatý otec předsedal mši svaté a potom jsme společně posnídali. Mladí teologové byli na snídani přítomni také. Během poledního Anděl Páně jsme se ještě krátce sešli s papežem, který se s každým osobně rozloučil.?

Říká mons. Hans-Jochen Jaschke, pomocný biskup Hamburgu, a účastník víkendového setkání Benedikta XVI. a jeho bývalých studentů v Castel Gandolfo.

Přeložil Milan Glaser

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
29.9.20 Schülerkreis je pro emeritního papeže velice důležitý, říká kardinál Kurt Koch
7.9.20 Kruh žáků emeritního papeže:Otázka Boha v aktuálních výzvách
18.9.19 Ratzingerovi bývalí žáci zvou na první veřejné setkání
3.7.19 Kněžství v teologii Josepha Ratzingera – téma příštího setkání žáků emeritního papeže
4.9.18 Ratzingerovi bývalí studenti diskutují o vztahu církve a státuHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 22
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti