Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   24. 10. 2021

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

11.3.2004 

Naše jednota musí vstát z mrtvých

Hnězdno. Zítra, v pátek 12. března, bude zahájen V. hnězdenský sjezd organizovaný Fórem sv. Vojtěcha. Jak být křesťanem v současné Evropě, co přináší církev do procesu evropské integrace a na další otázky dnešních křesťanů budou hledat odpovědi představitelé nových náboženských hnutí, světa kultury i politiky. Očekává se více než 500 účastníků, mezi nimi zakladatelé hnutí jako Andrea Riccardi (Sant'Egidio), Kiko Argüello (neokatechumenát), Marie-Dominique Philippe (Společenství sv. apoštola Jana), Chiara Lubich (Fokoláre) nebo Laurent Fabre SJ (Chemin Neuf).

Podle oficiálního prohlášení má sjezd ukázat, že Evropa není laicizovanou duchovní pouští. Nová náboženská hnutí jsou příležitostí jak pro církev tak i pro Evropu. ?Evropská integrace je výzvou k znovu sjednocení rozdělených Kristových vyznavačů,? zdůraznil novinářům biskup Piotr Libera, generální sekretář Polské biskupské konference.

Na programu sjezdu je ekumenická křížová cesta, kterou povedou představitelé osmi křesťanských církví. ?Když se nemůžeme setkat při eucharistickém stole, setkáme se při rozjímání o umučení Páně,? komentoval program šéfredaktor měsíčníku Więź Zbigniew Nosowski.

Předseda Rady Fóra sv. Vojtěcha Piotr Cywiński, který sjezd organizuje, upřesnil, že křížová cesta bude mít devět zastavení. Zatímco prvních osm povede vždy jeden představitel některé z církví, při devátém zastavení, zmrtvýchvstání, se budou modlit všichni společně, na znamení, že ?naše jednota musí také vstát z mrtvých?.

Hnězdenské sjezdy navazují na tradici zahájenou již roku 1000. Na tzv. První hnězdenský sjezd přijel ke hrobu sv. Vojtěcha jeho někdejší přítel, císař Otto III., a kardinálové v čele s papežským vyslancem.

Hnězdno bylo vyhlášeno za metropolitní stolec. V polských zemích tak vznikla nezávislá církevní struktura, která spolu s korunovací Boleslava Chrabrého znamenala počátek suverénního Polska.

Druhý hnězdenský sjezd se konal z iniciativy tamního metropolity arcibiskupa Henryka Muszyńského 3. června 1997 u příležitosti 1000. výročí mučednické smrti sv. Vojtěcha. Přijel na něj Jan Pavel II. a sedm prezidentů střední a východní Evropy, mezi nimi i Václav Havel. Svatý otec tehdy nazval sv. Vojtěcha ?symbolem duchovní jednoty Evropy? a zdůraznil, že dokud Evropa nebude společenstvím ducha, nebude ani evropská jednota.

Třetí sjezd se konal v rámci Velkého jubilea roku 2000 (12. března roku 2000) a po něm následovalo setkání prezidentů pěti evropských zemí.

Loňského IV. sjezdu se v Hnězdně ve dnech 15.-16. března zúčastnilo více než 600 osob , mezi nimi zástupci 80 křesťanských hnutí. Jeho téma znělo ?Quo vadis Evropo??

Mezi členy čestného výboru letošního Evropského fóra je také pražský metropolita kardinál Miloslav Vlk. Podrobné informace najdete na oficiálních stránkách setkání www.euroforum.pl.

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
30.4.12 Oslavy sv. Vojtěcha
12.3.04 Křesťané mluví k budoucnosti Evropy jedním hlasemHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2021 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv říjen 21
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti