VaticanNews.va

   22. 8. 2019

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.5979
Poslechem z webových stránek.3718
Četbou textů na webových stránkách.5995
Poslechem i četbou.3524


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Kardinál Pell: Rozsudek odvolacího soudu bude vynesen 21. srpna

Papež: Bůh se nenudí, nýbrž raduje

Nový Gibsonův film „Vzkříšení“ vyjde na Velikonoce


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

23.11.2010 

Vyšla kniha-interview s Benediktem XVI. Český překlad se také chystá.

Vatikán. V tiskovém středisku Svatého stolce byla dnes prezentována s napětím očekávaná kniha s názvem Světlo světa. Papež, církev a znamení doby. Rozhovor Svatého otce Benedikta XVI. s Peterem Seewaldem. Kniha vyšla v 8 jazycích a 3 další jazykové verze vyjdou v brzké době. Český překlad této knihy se už také připravuje. Vydá ji brněnské nakladatelství Barrister and Principal zřejmě začátkem postní doby.

Papež odpověděl ústně, svěžím a neotřelým jazykem, na více než 90 otázek, které neznal předem. Peter Seewald na dnešní tiskovce poznamenal, že odpovědi Benedikta XVI. jsou podány věrně a v plném rozsahu bez jakékoli cenzury až na nepatrná upřesnění, která papež učinil v přepisu nahrávky celého rozhovoru při autorizaci textu.

Vatikánský tiskový mluvčí O. Lombardi na tiskovce prozradil, že se včera večer ptal Benedikta XVI. na ?důvody zrodu této knihy rozhovorů a na to, zda vydat takovouto knihu není v nynějším mediálním kontextu přece jen poněkud riskantní. Papež se tomu jen pousmál,? řekl O. Lombardi, který pak dodal:

?Proč tedy papež poskytnul toto interview? Protože má za to, že mluvit k dnešním lidem také prostým a hovorovým jazykem o mnoha otázkách, které si lidé kladou, je zkrátka dobrá služba, kterou se pokusil poskytnout. Kniha se zrodila z pastoračního úmyslu ve snaze o jednoduchou komunikaci a z ochoty odpovědět na otázky, které si kladou lidé dneška.?

Můžeme být papeži vděčni za ?skutek opravdu komunikativní odvahy, pokračoval O.Lombardi. - Snažil se totiž mluvit řečí, která je lidem srozumitelná a všem přístupná. Chtěl odpovědět na mnohé otázky i za cenu rizika, že vyvolá diskusi anebo že nebude pochopen dokonale. Proč? Protože je zodpovědný za účast svou i celé církve na všech problémech, s nimiž se dnešní svět setkává.?

Knihu představil v tiskovém středisku nejprve arcibiskup Rino Fisichella, předseda Papežské rady pro novou evangelizaci. Podle jeho mínění bude kniha podnětná pro mnohé a povede k vážnému zpytování svědomí uvnitř církve i mimo ni a může přivodit i opravdovou konverzi srdce a mysli:

?A toto je konverze, kterou Benedikt XVI. žádá po křesťanech i těch, kteří jsou ochotni mu naslouchat: ?Vynést znovu na světlo primát Boha. Je důležité, aby dnes bylo znovu vidět, že Bůh existuje, že Bůh se nás týká a odpovídá nám, a když naopak chybí, může být všechno racionální, jak jen libo, ale člověk ztrácí svou důstojnost, svou specifičnost, své lidství a padá tak to podstatné.? (str.100).?

V souvislosti s rozruchem, který nastal ve sdělovacích prostředcích po zveřejnění několika úryvků této knihy, označil Peter Seewald za ?směšné, ba trapné? to, že mediální diskuse o knize se povětšinou soustředí na otázku prezervativů.

?Tato událost dokazuje, že se žurnalistika nachází v určité krizi. Papež v knize líčí rozsáhlé panorama, mluví o krizi v církvi i ve světě, o existenci a trvání společnosti. Apeluje na lidstvo a poukazuje na to, že planeta už nemůže dále žít tak jako doposud. Vysvětluje, že kvůli budoucnosti můžeme a musíme změnit život této planety a civilizované společnosti. Toto je opravdu velké téma. Svět však diskutuje o otázce kondomů. Je to směšné a trapné. Vím, že je to otázka důležitá. Proto jsem ji položil a papež odpověděl velmi přesně a konkrétně. Poukázal mimo jiné i na to, že jeho cesta do Afriky byla zacloněna zmínkou o kondomu a média se pak už nezajímala o africké problémy, s nimiž se papež během cesty vyrovnával. Nyní nastala podobná situace. Diskutujeme o tom, zda papež připouští kondom či nikoli a všichni přitom víme, že není věcí papeže povolovat prezervativ či nikoli, nýbrž poukazovat na morální principy, mluvit o tom, jak společnost chápe sexualitu a klást otázku, zda má sexualita co do činění s láskou.?

Na dnešní tiskovce představil knihu rozhovorů s papežem také známý italský novinář ? vatikanista Luigi Accattoli, který vybídnul čtenáře, aby si povšimli lidské stránky způsobu, jakým Joseph Ratzinger zastává úřad papeže.

?Spatříme Josepha-Benedikta, který pochybuje, klade si otázky anebo si je ? v závislosti na tématu, ke kterému se vyjadřuje ? zcela jist tím, co říká, který nás informuje o tom, jak dochází ke svým rozhodnutím, který připouští pochybení nebo přehodnocuje anebo dává prorocky vytušit budoucí orientace. Přijměme tohoto muže povolaného být papežem tak, jak to sám navrhuje v knize Ježíš Nazaretský, kterou nenabízí jako dokument učitelského úřadu, ale jako svědectví vlastního hledání Pánovy tváře. I těmito šesti hodinami přátelského rozhovoru ukazuje svou ochotu učinit vše pro to, aby určitým způsobem oslovil každého.?

Na prezentaci knihy v přeplněném sále tiskového střediska byl přítomen také osobní papežův sekretář O. Georg Gaenswein.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
26.9.16 Poslední amen
29.4.14 Biskupská synoda z pohledu Benedikta XVI.
5.2.14 Pavlovské katecheze Benedikta XVI. v turečtině
7.3.13 Vyšel svazek promluv Benedikta XVI. ze závěru pontifikátu
18.12.12 Nicola Bux: Mnoho exegetů by mělo číst papežovu knihu Ježíšovo dětstvíHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2019 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež: Víra vytváří nový způsob vztahů mezi Pánovými učedníky

Soud zamítl odvolání kardinála Pella

Papež vyzývá k revitalizaci demokracie: nepřihlížet k tomu, jak elity budují světový řád

Kard. Bassetti: Hledět na migraci z různých perspektiv

Kustod Svaté země: Sýrie byla před válkou příkladem integrace křesťanů i muslimů

Zjevení v Knock napomáhá Irům k obnovení víry

Vznikl „vyšší výbor“ pro uskutečňování abúdhabské deklarace

Svatý otec se modlí, aby rekonstrukce pařížské katedrály oživila víru Francouzů

Papež napsal list posádce plouvoucí nemocnice na Amazonce

Papež do Rimini: Existujeme jen na základě vztahu

Benedikt XVI. hostí svého bratra Georga

Mons. Hoser: Počet poutníků přibývá

 Nově na webu
Svatý otec: O Skutcích apoštolů - »všechno měli společné« (Sk 4, 32)

Publicistika: O alternativních dějinách člověka

Publicistika: Nevinná krev vylitá na cesty světa

Rozhovory: Přípona –ismus většinou nevěstí nic dobrého

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv srpen 19
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Starší zprávy >

Náš tip

Mystikou společného „my“ překonáme osvícenskou logiku

Lidské bratrství

Nemůžeme si dovolit uprostřed soužení ztrácet víru