Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   2. 7. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

3.1.2011 

Egyptští křesťané nespokojeni s reakcí vlády a islámských vůdců na atentát

Vatikán/Alexandrie. Křesťané v Egyptě vyšli do ulic. Nejméně ve třech velkých městech (Alexandrii, Káhiře a Asjútu) došlo masovým protestům proti pronásledování a diskriminaci křesťanů v souvislosti s útokem na koptský kostel v Alexandrii, při kterém bylo zabito 22 lidí. Proti demonstrantům zakročila policie s výsledkem několika set zraněných. Egyptští křesťané jsou pobouřeni zejména pasivitou státních institucí a muslimských představitelů. Během dnešního pohřbu obětí a před sídlem koptského patriarchy Shenoudy III. věřící projevili nesouhlas s přítomností představitelů státu a muslimských předáků. Egyptský tisk dokonce varuje před hrozbou občanské války. Apoštolský nuncius v Egyptě, mons. Michael Fitzgerald vysvětluje pocity tamějších křesťanů tím, že se cítí nedostatečně chráněni, ale dodává, že teroristickým útokům lze stěží úplně předejít. Před eskalací hněvu varoval také předseda Papežské rady pro mezináboženský dialog. Jedinou možnou cestou je dialog ? poznamenává kard. Jean Louis Tauran:

?Podlost. To je jediné slovo, které mi přichází na mysl, když přemýšlím o tomto útoku. Máme zde totiž co do činění s převráceným pojetím náboženství. Žádné náboženství totiž nemůže něco takového obhajovat. Byl to útok na lidi, kteří se modlili a vyjadřovali tak to, co je v člověku nejvznešenější. Mám však za to, že v nynější situaci je třeba se vystříhat zejména dvou věcí: hněvu, který je vždycky špatným rádcem, a také lhostejnosti. Nemáme právo být lhostejní ? říkával Jan Pavel II. během balkánské krize. Jediným východiskem z této situace je dialog. Často je nám předhazováno: podívejte se k čemu vede dialog, toto jsou jeho výsledky. To však není pravda. Stojíme tváří v tvář moci zla. Překonat jej můžeme jenom dobrem. A to znamená, že dialog musí být intenzivnější.?

V místě samotném však dialog vůbec není snadný. Příkladem toho je nejednoznačná reakce velkého imáma sunnitské univerzity Al-Azhar Ahmeda al-Tayeba, který sice útok odsoudil a projevil soustrast koptské komunitě, ale ostře kritizoval včerejší slova Benedikta XVI. na obranu křesťanů. Jeden z nejvyšších představitelů sunnitského islámu označil slova papeže za ?nepřípustné vměšování? a vytýkal mu, že nevystupuje na obranu muslimů, kteří jsou oběťmi atentátů. Tuto kritiku dnes rozhodně odmítnul vatikánský tiskový mluvčí, který připomněl, že papež mnohokrát vystoupil na obranu všech obětí násilí bez ohledu na vyznání. Dnes není čas na takovéto polemiky, protože je třeba se sjednotit proti terorismu ? říká O. Federico Lombardi:

?Nyní je nezbytné, aby se všichni představitelé sjednotili v boji proti terorismu a za bezpečnost obyvatelstva. Je rovněž nezbytné, aby se zapojili všichni mírumilovní lidé všech náboženství a světových názorů, aby byla učiněna přítrž plánům nenávisti, které chtějí dělit, vyvolávat napětí, nenávist a konflikty. Solidarita s pronásledovanými křesťany je naší povinností a nemůže se stát příležitostí k rozněcování konfliktů mezi náboženstvími či civilizacemi. To by bylo šílenství. Papežovo pozvání do Assisi je potvrzením onoho zásadního učení, že ve jménu Božím nelze vést válku, nýbrž jedině budovat mír.?

Říká O. Federico Lombardi.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
7.11.18 Patriarcha Tawadros k masakru koptských poutníků: Víra je silnější než hrůza
4.8.18 Koptský papež opouští Facebook
9.7.18 Alexandrijský papež sloužil liturgii v římské bazilice sv. Pavla
4.7.18 Koptský pravoslavný patriarcha Tawadros: Nezasahujte do našich interních záležitostí
12.12.16 Papež František telefonoval koptskému patriarchovi Teodorovi II.Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 22
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti