Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   17. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

14.1.2011 

V květnu bude blahořečen Jan Pavel II.

Vatikán. Jan Pavel II. bude blahořečen na svátek Božího milosrdenství, který připadá na 1.května. Beatifikační obřad se bude konat ve Vatikánu a předsedat mu bude Benedikt XVI. Datum bylo oznámeno dnes dopoledne, když Svatý otec při schůzce s kardinálem Angelem Amatem, prefektem Kongregace pro svatořečení, podepsal dekret o uznání zázraku na přímluvu svého předchůdce a několik dalšich dekretů o uznání zázraků a mučednictví, například pěti bosenských katolických řeholnic.
Slovo má kardinál Amato:

?Jistě, dekret o zázračném uzdravení sestry Marie Simon Pierre Normand, připisovaný přímluvě tohoto velkého papeže, jenž se udál několik měsíců po jeho smrti, je tím, který bude mít v Církvi a na celém světě největší odezvu, pro velkou pověst o svatosti a zázracích, které se papež Wojtyła těší. Tento dekret otevírá cestu k jeho beatifikaci, která se bude konat tady v Římě 1. května, první neděli po Velikonocích, v neděli Božího Milosrdenství.?

Volání ?Santo subito?, které se rozlehlo při pohřbu Jana Pavla II. budilo v mnohých naději, že polský papež bude uznán blahoslaveným lidovým provoláním, jak se to dělo v nejstarších dobách církve. Trval beatifikační proces příliš dlouho? Odpovídá postulátor beatifikačního procesu Jana Pavla II., otec Slawomir Oder:

?Myslím, že proces netrval příliš dlouho, pokud jde o zvyklosti Církve. A zcela jistě všechno probíhalo ve shodě s vůlí papeže Benedikta, který říkal: pracovat rychle, ale co nejdůkladněji a nejdůsledněji. A myslím, právě sledování této linie Svatého otce určilo těchto pět let intenzívní práce, vedené velmi pečlivě. Myslím, že tímto způsobem jsme jeho vůli splnili.?

Mění se nějak pohled věřícího na osobnost, kterou církev označí za blahoslavenou? - A co to znamená v případě Jana Pavla II., nad tím se zamýšlí v komentáři Octava Dies otec Federico Lombardi, tiskový mluvčí Svatého stolce:

?Tím, co dnes přitahuje naši pozornost, nejsou dnes ani tak činy Jana Pavla II., byť mimořádné, jako spíš jejich duchovní zdroje, jeho víra, jeho naděje a láska. Činy jsou obdivuhodné právě proto, že jsou výrazem hloubky a autentičnosti jeho vztahu k Bohu, jeho lásky ke Kristu a ke všem lidským bytostem, počínaje chudými a slabými; jeho láskyplně synovskému vztahu k Matce Boží. Vzpomínáme na něj tedy v jeho hlubokém usebrání v modlitbě, v jeho touze oslavovat a hlásat Ježíše, Vykupitele a Spasitele člověka, v úsilí dát ho poznat všem, obracet se s láskou k mladým a k celému světu. V tom jak nešetřil časem, když se setkával s nemocnými a trpícími, navštěvoval nejpotřebnější národy, ty, kterým chybělo jídlo i spravedlnost. A konečně v jeho trpělivsoti a v hluboce pravdivé osobní zkušenosti utrpení,v nemoci přožívané s vírou, před Bohem a před námi všemi. Jeho život a jeho pontifikát pronikala touha dát poznat celému světu, v němž žil ? světu naší dramatické histori na přelomu tisíciletí ? útěšnou a povzbudivou velikost Božího milosrdenství: právě to svět potřebuje. Proto nám bude radostí, slavit jeho beatifikaci v den, kdy se - podle jeho vlastního přání ? celá Církev obrací v modlitbě svůj zrak k Božímu Milosrdenství.

A ještě jednou kardinál Amato s informacemi o zázraku, který otevřel cestu ke květnové beatifikaci Jana Pavla II.:

?Jde o uzdravení francouzské řeholnice z Parkinsonovy nemoci. Sestře Marie Simon Pierre byla tato nemoc diagnostikovaná v roce 2001 jejím lékařem a několika dalšími odborníky. Sestra podstoupila příslušné terapie, které samozřejmě měly za cíl spíše jí ulevit od bolesti než jí léčit. Po smrti Jana Pavla II., který trpěl stejnou chorobou, se sestra Marie a její spolusestry začaly vzývat zesnulého papeže s prosbou o uzdravení. 2. června 2005 požádala unavená a bolestmi vyčerpaná sestra Marie svou představenou o to, aby nemusela dále vykonávat své zaměstnání. Její představená ji však vyzvala, aby se svěřila přímluvě Jana Pavla II. Sestra pak strávila klidnou noc a když se vzbudila, cítila, že je uzdravená. Zmizely bolesti a necítila žádnou zatuhlost kloubů. Bylo 3. června 2005, slavnost Nejsvětějšího Srdce Ježíšova. Okamžitě přerušila léčbu a obrátila se na svého ošetřujícího lékaře, který nemohl než konstatovat uzdravení.?
Říká kard. Amato.

Vatikánský tiskový mluvčí O. Lombardi potvrdil, že uzavřená rakev s ostatky Jana Pavla II. bude přemístěna z krypty přímo do vatikánské baziliky, do kaple sv. Šebestiána, tj. po pravé straně u vchodu do baziliky.

(MaS)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
20.5.20 Učil nás nemít strach
16.5.20 List emeritního papeže Benedikta XVI. ke 100. výročí narození Jana Pavla II.
5.5.20 Svatý Jan Pavel II. - 100 let. Slova a obrazy
2.12.19 30 let od návštěvy Gorbačova ve Vatikánu
11.10.19 Polští biskupové chtějí zahájit beatifikační proces Karola a Emilie Wojtylových



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti