Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

21.1.2011 

Benedikt XVI. o upadajícím morálním konsensu, který je základem fungování institucí

Vatikán. Benedikt XVI. se dnes setkal ve Vatikánu s vedením a příslušníky římského oddělení italské policie, tzv. Questury. Na začátku nového kalendářního roku přišli navštívit římského biskupa ti, kteří bdí nad bezpečností a pořádkem ve městě. V aule blahoslavenství nad atriem baziliky svatého Petra se jich sešlo na dvanáct set. Svatý otec je všechny vřele pozdravil, včetně rodinných příslušníků, zejména dětí, a vyslovil jim své poděkování a uznání za službu, kterou konají pro město, jehož je biskupem. Svou promluvu papež zaměřil na změny, kterými prochází ?věčné město? a kterých jsou v první řadě svědky zejména policisté. Tyto změny, řekl Benedikt XVI., jsou vyvolány především chatrným stavem ekonomiky a sociální oblasti, což je vyostřeno také jakýmsi oslabeným vnímáním etických principů, na kterých stojí právo a osobní mravní postoje.

?Náš svět se všemi svými nadějemi a možnostmi zároveň působí dojmem, že morální konsensus se vytrácí a v důsledku toho nemohou základní struktury lidského soužití plně fungovat. U mnohých se proto vyskytuje pokušení myslet si, že pořádkové síly, bránící občanskou společnost jsou odsouzeny k neúspěchu. Tváří v tvář tomuto pokušení musíme my, křesťané zvláště, nalézt novou rozhodnost ve vyznávání víry a konání dobra, abychom nadále a s odvahou byli nablízku lidem v jejich radostech a utrpeních, ve šťastných i temných chvílích pozemské existence.

V naší době byla dána velká důležitost subjektivní dimenzi bytí. To je na jedné straně dobré, protože to dovoluje klást člověka a jeho důstojnost do středu pozornosti jak v myšlení, tak v dějinném konání. Nikdy však netřeba zapomínat, že člověk nachází svou nejhlubší důstojnost v laskavém pohledu Boha, ve vztahu k Němu. Pozornost k subjektivní dimenzi je také dobrá, zdůrazňuje-li hodnotu lidského svědomí. Tady však spočívá velké riziko, protože v moderním myšlení se vyvinula reduktivní vize svědomí, podle níž neexistují objektivní opěrné body při určování toho, co je platné a co je pravdivé, nýbrž každý jedinec se svými tušeními a zkušenostmi je vlastním kritériem. Každý tedy vlastní svoji pravdu, svoji vlastní morálku. Nejzřetelnějším důsledkem toho je, že náboženství a morálka jsou odsouvány do oblasti subjektu, do soukromí, tzn. že víra, její hodnoty a její skutky už nemají právo na své místo ve veřejném životě. Společnost tak na jedné straně přikládá důležitost pluralismu a toleranci a na druhé straně náboženství postupně vytlačuje na okraj, pokládá jej za bezvýznamné a v určitém smyslu za něco, co je cizí občanskému světu; jakoby bylo zapotřebí jeho vliv na život člověka omezovat.

Naproti tomu, pro nás křesťany spočívá pravý význam svědomí ve schopnosti uznat pravdu a ještě předtím možnosti vnímat její nárok, hledat ji a nalézt. Člověk se musí otevřít vůči pravdě a dobru, aby je mohl přijmout svobodně a vědomě. Lidská osoba je ostatně výrazem plánu lásky a pravdy. Bůh ji takříkajíc naplánoval včetně její niternosti a svědomí, aby z něj mohla přijímat směrnice pro pěstování a růst sebe samé i lidské společnosti.?

Nové výzvy, které se objevují na horizontu, řekl dále Benedikt XVI., požadují, aby se Bůh a člověk znovu setkali, aby společnost a veřejné instituce znovu nalezly svou ?duši?, své duchovní a morální kořeny, aby daly novou soudržnost nosným etickým a právním hodnotám a tím i praktickému konání. Křesťanská víra a církev nikdy nepřestanou nabízet svůj přínos k prosazování společného dobra a autentického lidského pokroku. Náboženský rozměr a duchovní služba, které církev a stát na základě platných normativ poskytují také personálu italské policie svědčí o neustálé plodnosti tohoto setkání.

Řekl mimo jiné Benedikt XVI. na audienci pro velitelství římského okrsku italské policie.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
12.2.21 Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu
30.1.21 Katecheze je ozvěnou Božího slova
30.1.21 Papež promluvil k Římské rotě ohledně anulace církevních sňatků
20.1.21 Papež: Rád vidím sportovní nasazení mladých lidí
21.12.20 Papež: Bůh se stal člověkem, abychom se mohli stát Jeho dětmi



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti