Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

24.2.2011 

Andy Warhol - náboženský umělec?

Řím. Tak znělo téma přednášky, pořádané francouzským kulturním institutem sv. Ludvíka v Římě, o životě a díle slavného amerického malíře, grafika, filmového tvůrce, manažera skupiny Velvet Underground a vůdčí osobnosti tzv. pop artu, amerického uměleckého směru, který kulminoval v 60. letech minulého století. O přednášce referoval vatikánský deník Osservatore Romano (23.2.2011). Andy Warhol je totiž pokládán za představitele vyhroceně sekularistického chápání umělecké tvorby, zbavené jakéhokoli odkazu na sakrální dimenzi existence.

Tento extravagantní umělec pocházel z rodiny, která emigrovala koncem 20. let z východního Slovenska do Spojených států amerických, kde se Andrew Warhola, jak zní jeho pravé jméno, stal později proslulou osobností hýčkanou světovými médii. Teprve po jeho smrti roku 1987 vyšla najevo jeho druhá tvář či přímo skrytá osobnost, která byla ku podivu mnohých hluboce nábožensky založená. Andy Warhol se téměř denně účastnil byzantské liturgie ve svém rodném Pittsburghu v kostele sv. Jana Zlatoústého, kde byl také pokřtěn, a později, když už jako věhlasný umělec žil v New Yorku, přicházel na mši do římsko-katolické katedrály sv. Patrika na Manhattanu. Věnoval se charitě nejenom formou finančních dotací, které mohl snadno poskytovat z nemalých výdělků za svou tvorbu, ale také tím, že osobně chodil obsluhovat bezdomovce do výdejny pokrmů v jednom charitním centru. Americký umělec, jehož tvorba byla oslavována také tzv. osmašedesátnickým hnutím západní Evropy, žil osamoceně v bytě vyzdobeném ikonami, velkým krucifixem a sochou Vzkříšeného Krista. Tyto okolnosti jeho soukromého života média v jeho době nejenom neobjevila, ale zjevně a navzdory četným interview ani objevit nechtěla.

V poslední době však vyšla na světlo ještě jedna skutečnost. Je jí zápis v umělcově deníku z roku 1980. Pobýval tehdy v Neapoli jako host galeristy Lucia Amelia, kterého Andy Warhol opakovaně žádal, aby mu zprostředkoval setkání s Janem Pavlem II. Došlo k němu 2. dubna na náměstí sv. Petra při středeční generální audienci. Ze setkání s papežem se zachovala fotografie a Andy Warhol si do svého deníku poznamenal, že mu papež stisknul ruku oběma dlaněmi, což vnímal jako požehnání. Z dojemné fotografie probleskují jejich vzájemné sympatie.

Francouzský kunsthistorik Alain Cueffa poukázal ve zmíněné přednášce na to, že vzhledem k tomu, co víme dnes o tomto slavném americkém umělci slovenského původu, lze dojít k závěru, že zřejmě trpěl poruchou rozštěpení osobnosti. Dokázal se prezentovat jako nezúčastněný a vůči všemu indiferentní egocentrik, spokojený sám se sebou, ale zdaleka to nebyla celá jeho osobnost. Nezbývá tedy než se ptát, říká francouzský znalec postmoderního umění: který z oněch dvou Andy Warholů byl více autentický? Jisté je to, že světská média si vybrala a oblíbila jenom toho prvního, a ponechala přitom úplně bez zájmu tvorbu posledních let Warholova života, v níž se umělec odklonil od oslavování konzumního životního stylu a hledal cestu zpět k výrazovým formám onoho transcendentního smyslu života, který nikdy nepřestal hledat.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
19.8.19 Odcizená Pinturicchiova Madona se vrátila do Perugie
20.4.19 O spirituální dimenzi západního malířství
22.3.18 Svatý stolec poprvé na mezinárodním bienále architektury v Benátkách
10.10.17 Caravaggio zevnitř
9.3.17 Kde umírá vnímavost ke kráse, umírá také víraHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti